Lieplaukės bendruomenės pirmininkas įtariamas paauglės išžaginimu

Telšių rajono Lieplaukės bendruomenės pirmininkas 59 metų Vytautas Rumbutis įtariamas išžaginęs nepilnametę. Gyventojai piktinosi, kad sunkus nusikaltimas įvykdytas bendruomenės namuose, diskotekos metu, o šis nusikaltimas nuslėptas nuo visuomenės. „Mes baiminamės dėl savo vaikų, toks žmogus negali toliau eiti bendruomenės pirmininko pareigų“,— kalbėjo kai kurios motinos.
Giedra Akavickienė

Paskirtos kardomosios priemonės
Nors teisėsauga apie šį įvykį nutylėjo, dėl suprantamų priežasčių norėję likti nežinomi šaltiniai atskleidė, jog praėjusį penktadienį, sausio 16-ąją, Lieplaukės bendruomenės namuose vyko šokiai. Pasilinksminti į diskoteką atėjo ir nukentėjusioji. Nepilnametė Lieplaukės kaime svečiavosi pas draugę.
Policijos pareigūnai patvirtino, kad sausio 16 dieną Lieplaukėje šokių metu išžaginta septyniolikos metų mergina.
Anot pareigūnų, nustatytas įtariamasis — anksčiau neteistas 59 metų Telšių rajono gyventojas, kuriam paskirtos kardomosios priemonės — dokumentų paėmimas, rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nukentėjusiąja.
Dėl įvykio Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 149 str. 3 d. (Nepilnamečio asmens išžaginimas).
Baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kas išžagino nepilnametį asmenį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki dešimties metų.

Skandalą sukėlė draugė
Liudininkų teigimu, šokiuose buvo vartojamas alkoholis. Šaltiniai atskleidė, kad šeštą dešimtį baigiantis vyras, turintis šeimą, esą nusižiūrėjo nepilnametę. Aukai dėl girtumo praradus nuovoką,  lieplaukiškis neva įgyvendino savo sumanymą.
„Gali būti, kad nei policijos, nei skandalo nebūtų buvę, jeigu ne netikėtai į patalpą užėjusi nepilnametės draugė. Vyriškio nelaimei, mergaitė pamatė, ką jis išdarinėja su jos drauge“, — baisėjosi pašnekovai.
Jeigu ne atsitiktinumas, išsiblaiviusi paauglė būtų ne kažin ką prisiminusi, o jeigu kas ir būtų likę atmintyje, tai abejotų, o gal net bijotų kam prasitarti, kad nebūtų apkaltinta išsigalvojimais.

Žada šaukti susirinkimą
Antradienį po pietų paskambinus pačiam Lieplaukės bendruomenės pirmininkui V.Rumbučiui, jis patvirtino, kad buvo sulaikytas. Tačiau paklausus kodėl, tapo nekalbus.
„Tai konfidenciali informacija. Ji liečia tik mane ir ikiteisminį tyrimą“,— pareiškė lieplaukiškis.
„Bet jūs esate ne eilinis žmogus, o bendruomenės pirmininkas, įvairiuose renginiuose, šventėse atstovaujate Lieplaukės bendruomenei. Ar nemanote, kad bendruomenės nariai turi teisę žinoti, kas įvyko po jų bendruomenės namų stogu ir už ką jus sulaikė policija?“— toliau klausinėju.
Tačiau V.Rumbutis nuo atsakymų išsisuko aiškindamas, jog esantis ne viešas asmuo. Ar bendruomenė turėtų sužinoti apie pirmininko nuotykius, pasak jo, esą dėl to irgi galima pasiginčyti.
Grįžęs iš grotuotos Telšių policijos kameros V.Rumbutis pasigyrė, jog dar tebevadovauja bendruomenei. Pasidomėjus, ar jam neatrodo, kad po šio įvykio reikėtų pasitraukti iš posto, prasitarė planuojąs šaukti susirinkimą. „Rytoj (trečiadienį — autorės pastaba) pakabinsiu skelbimą, galėsite ir Jūs atvykti į ataskaitinį susirinkimą“, — sakė jis.

Informatorės — davatkos
Vos paklausus, kas įvyko diskotekos metu ir kodėl buvo uždarytas į kamerą, V.Rumbutis nutildavo.
Atgavęs žadą aiškino, jog neprivalantis į tokius klausimus atsakinėti. „Netrauk už liežuvio, vis tiek nieko nesakysiu“,— laikėsi savo.
Be to, telefoninio pokalbio metu bendruomenės pirmininkas ėmė ieškoti kaltų dėl to, kas paskleidė informaciją.
„Šaltinių neišduosite, bet aš pats žinau. Tai dvi davatkos (pašnekovas nurodė moterų vardus ir pavardes), jos dabar stovi Jūsų kabinete ir vaiposi. Žinau, abi išvažiavo į Telšius, na, gerai, dar grįš vakare jos į Lieplaukę“,— pyktelėjo pirmininkas.
Penkerius metus bendruomenei vadovaujantis V.Rumbutis prasitarė, kad netrūksta norinčių užimti jo postą, todėl ir skleidžia negerus gandus. Pasiūlius susitikti Lieplaukės bendruomenės namuose ir ramiai pasikalbėti, pašnekovas pareiškė, kad bendrautų tik dalyvaujant jo advokatui.

Įtariamąjį palaiko šeima
„Prieš 4 valandas išlindau iš „skliapo“. Žinok, mane pilnai palaiko žmona ir marti“,— užtikrino įtariamuoju tapęs Lieplaukės bendruomenės pirmininkas.
Kalbantis su V.Rumbučiu, ragelyje girdėjosi moters balsas. Paklausus gal žmona sutiktų paaiškinti, kas ištiko šeimą, kad vyras buvo uždarytas į areštinę, pirmininkas tuoj pat pasiteiravo sutuoktinės, ar ši kalbės su žurnaliste. Atsakymas buvo neigiamas.
Pakalbinus apie bendruomenės namuose vykstančius šokius, pirmininkas tarsi atgijo.
„Penktadienį pirmą kartą šiemet surengėme šokius. Žinote, Lietuva — katalikų kraštas, reikia laikytis Advento“,— pasakojo pašnekovas. Pasak V.Rumbučio, į Lieplaukės kaimo šokius renkasi ir suaugę žmonės, ir „piemenys“.
„Šį kartą, kaip priklauso, jaunimas iš šokių išsiskirstė 23 val., suaugusieji — 24 val.“,— patikino jis.
Kad šokiuose vartojamas alkoholis, pirmininkas nenorėjo pripažinti: „Gal už kampo sidro atsigeria, pats to nemačiau“.
„Mūsų šokiuose dažnai konfliktų nebūna, apsieiname be policijos, na, jeigu Kontaučių kaimo bernai neatvažiuoja, susirenka 20 snukių. Pas mus kaime dar normaliai, o Telšiuose — Sodoma ir Gomora“,— dėstė Lieplaukės bendruomenės vadovas.

Save laiko sergančiu seniu
V.Rumbutis prasitarė įsivaizduojantis, ką žurnalistei apie jį pripasakojo tos davatkos: „Kad aš nusigėręs, šioks ir anoks“.
„O aš iš alkoholinių gėrimų pripažįstu tik alų“,— sakė lieplaukiškis.
Atsisveikinant dar kartą pamėginus sužinoti, kas vis dėlto nutiko bendruomenės namuose per diskoteką, V.Rumbutis laikėsi savo. „Negaliu nieko tarškėti, Policijos komisariate pasirašiau daug popierių, o kas ten parašyta, nieko neatsimenu, esu jau senas, man amnezija“,— nežinia rimtai ar juokais pareiškė bendruomenės pirmininkas.
Neaišku, kaip į pareikštus įtarimus pažiūrės ir vienos politinės partijos bendražygiai.

Kodėl nuslėptas įvykis?
Nors policija bandė šį įvykį nuslėpti nuo visuomenės, tačiau, kaip sakoma, žmonėms burnų neužkiši.
Informacija apie tai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nepilnamečio asmens išžaginimo, iš policijos suvestinės žiniasklaidai ir visuomenei — dingo.
Tokie dalykai — ne naujiena, laikas nuo laiko iškyla skandalas, kad vienas ar kitas svarbus įvykis nuslėptas nuo visuomenės.
Pareigūnai nenori pripažinti, kad informacija sklinda stulbinančiu greičiu, o nuslėpus ją, kyla gandai, sukeliantys dar didesnį visuomenės susidomėjimą ne tik pačiu įvykiu, bet ir klausimais, kodėl pareigūnai taip elgiasi, kokia jiems iš to nauda?
Pavyzdžių toli ieškoti nereikia — vėlų penktadienio, sausio 16-osios, vakarą nuskriausta nepilnametė; antradienį, sausio 20-ąją, įtariamasis paleistas iš areštinės, o jau tą patį antradienį netilo žurnalistų telefonai. Pasipiktinę Lieplaukės gyventojai klausė, kodėl žiniasklaida neviešina vienų itin gerbiamo, kitų peikiamo bendruomenės pirmininko naktinių darbelių.
P.S. Nekaltumo prezumpcija skelbia, kad asmuo laikomas nekaltu tol, kol teismas (ir tik teismas) nenustato kitaip.