Sterilizacinė: tai, kas nematoma plika akimi

Pakliuvę į ligoninę, tampame priklausomi nuo medikų. Atsidūrę gydytojų ir slaugytojų globoje net nesusimąstome, kokie svarbūs mūsų sveikatai yra medicinos „užkulisiai“. Saugumui ir steriliai švarai sukurti veikia atskiras sterilizacinės skyrius. Tai, pasak darbuotojų,— ligoninės širdis, kur klaidų negalima daryti.

Donata Kazlauskienė

Malkomis kūrenami autoklavai
„Mums svarbus pacientų saugumas. Regioninė Telšių ligoninė nuo pat įkūrimo pradžios turi sterilizacinę. Tai buvo esminis reikalavimas siekiant palaikyti švarą, kuri atitiktų higienos normas“,— sakė Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai Birutė Zavadskienė.
Ji prisiminė, kad prieš 36-erius metus pirmieji medicininiai autoklavai (sterilizavimo krosnelė, kurioje sterilizuojami medicinos instrumentai ir tvarsliava,— Red.) kūrenti malkomis. „Pamenu, kaip sterilizacinės darbuotojai, norėdami iškūrenti autoklavą, eidavo prie greta stovėjusios apleistos daržinės ir ją ardydavo, nešdavosi atplaišas. Aišku, toks sterilizavimo būdas nebuvo kokybiškas. Vėliau atsirado tirpalai, dezinfekatoriai, chemiška amerikiečių sukurta sterilizacija“,— minėjo B.Zavadskienė.

Moderni sterilizacinė
Regioninėje Telšių ligoninėje įrengta sterilizacinė atitinka visus Europos Sąjungos keliamus reikalavimus. Skyrius modernizuotas 2006-aisiais metais už Valstybės investicijų programos(VIP) skirtą finansavimą.
Gydymo įstaigoje įrengti du medicininiai autoklavai. Už puikiai veikiančią įrangą atsakingas technikas Viktoras Chriščianovičius. Be jo pagalbos, pasak sterilizacinės vadovės Ritos Šedleckienės, darbuotojų komanda neišsiverstų.
Įprastai per dieną atliekami devyni ciklai, tačiau pasitaiko, kad tenka sterilizuoti dvylika ar trylika kartų. Procesas vyksta kaitinant sterilizuojamą įrangą aukštoje temperatūroje ir garuose. Sterilizuojant instrumentai ir tvarsliava išdėstomi taip, kad būtų pasiekiami garų iš visų pusių. Kad garai efektyviai pakeltų temperatūrą iki reikiamos ir sterilizuotų medžiagas, būtina naudoti specialų pakavimo popierių, leidžiantį jiems prasiskverbti. Kad įsitikintų, jog būtina temperatūra buvo pasiekta, su instrumentais įdedamos indikatoriaus juostelės, kurių spalva pasikeičia pasiekus tam tikrą temperatūrą.
Jeigu indikatoriaus spalva po sterilizavimo procedūros nepakito, laikoma, jog instrumentai nėra sterilūs ir procedūrą reikia kartoti. Autoklavuose dažniausiai naudojama 134 laipsnių karščio tempertūra ir 2,2 atmosferų slėgis. Sterilizavimo trukmė Regioninės Telšių ligoninės švedų gamybos autoklavais — apie 60 minučių. Priklausomai nuo sterilizuojamų įrankių, temperatūra ir slėgis gali būti žemesni (maždaug 121 laipsnių karščio ir 1,1 atmosferų), tačiau ir procesas vyks lėčiau.

Saugūs prietaisai — saugesnis pacientas
Sterilizuojant naudojami garai reikalingi tam, kad greičiau būtų pasiekta reikalinga temperatūra. Sterilizatoriuose naudojamas tik demineralizuotas vanduo. Sterilizacinėje itin atsakingai ir kruopščiai pildomi žurnalai, atsakomybės ir tvarkos reikalaujama iš kiekvieno skyriaus slaugytojų, perduodančių instrumentus ir kitas priemones. „Mažų klaidelių ir smulkmenų pasitaiko, tačiau rimtų problemų — ne. Jų tiesiog negali būti“,— sakė R.Šedleckienė.
Autoklavais sterilizuojami medicininiai instrumentai, įvairios guminės priemonės, medžiagos, stiklas, plastikas, optika (laparoskopiniai, endoskopiniai prietaisai). Pasak medicininio autoklavo aparatininkės Jūratės Tendziagolskienės, medicinos prietaisai pakuojami tik į standartus atitinkantį krepinį popierių ir užlydomas popieriaus plastiko juostas, naudojami tik vienam pacientui, tik vienai procedūrai. Dvigubame popieriuje sterilios priemonės išsilaiko 28 paras, plastike — iki 6 mėnesių.
Kadangi naujus tvarsčius pirkti būtų per brangu, kitų skyrių slaugytojos juos paruošia pačios. Sulanksto, įdeda į specialius plastiko maišus, o sterilizacinės darbuotojos juos užlydo ir įdeda į krosneles sporoms ir bakterijoms išnaikinti.

Patyrusios darbuotojos
Skyriuje dirba septynios moterys. Kai kurios pacientų saugumu, kitų ligoninės skyrių įrankių sterilumu, švaria patalyne ir higieniškai supakuotais tvarsčiais rūpinasi jau ne vieną dešimtmetį. Čia metus skyriui vadovauja vyriausioji slaugytoja Rita Šedleckienė (darbo stažas — 24 m.), pamainomis 24-uosius metus dirba medicininio autoklavo aparatininkės Jūratė Tendziagolskienė, Zita Chriščianovičienė, o šeštuosius darbo metus skaičiuoja Rima Tilvikienė, Angelė Dapšienė dezinfekuotoja dirba 26-erius metus, tokias pat pareigas užima ir Genia Valavičienė, švara skyriuje rūpinasi valytoja Gražina Smilgienė.
Žurnalų pildymas, kodų, skirtingų aprašų įsiminimas, dėžių skirstymas į lentynas ir panašiai — tokia dirbančių moterų kasdienybė. „Pastačius naują įrangą, baimės, be abejo, buvo, tačiau pripratome, lankėme kursus, mokymus ir dabar jau viskas aišku“,— pasakojo Z.Chriščianovičienė. Kas penkerius metus darbuotojos dalyvauja kursuose, tobulina jau turimas žinias.
„Įrankius ir priemones kituose skyriuose dirbančios slaugytojos sterilizuoti perduoda jau „apruoštus“, švarius, tik ne sterilius, o čia mes baigiame pradėtą darbą. Per mėnesį iš skyrių pateikiama sterilizuoti maždaug 2000 vienetų medicininių įrankių, iš jų net 1000 perduoda operacinės medikai. Daug sterilizuojame Traumatologijos, Chirurgijos skyriaus priemonių, mažiausiai gauname Vaikų, Psichiatrijos, Neurologijos skyriaus įrankių, nes čia dažniausiai naudojami vienkartiniai“,— sakė R.Šedleckienė.

Iš operacinės — į sterilizacinę
Į standartus atitinkantį krepinį popierių supakuoti paketai yra saugūs, nes naudojami tik vienam pacientui, vienai procedūrai. Sterilizacijos proceso kontrolės indikatoriai, panaudojus sterilius paketus, klijuojami ir registruojami medicininėje dokumentacijoje, kad prireikus visi medicinos prietaisai, panaudoti pacientui, galėtų būti atsekami.
„Mes puikiai suprantame, kad nuo mūsų darbo kokybės labai priklauso pacientų gydymas ir sauga, todėl dirbame labai atsakingai ir su meile“,— atkreipė dėmesį R.Tilvikienė.
Darbuotojos pasakojo, kad, perduodant medicinines priemones operacinei, darbas vyksta centralizuotai, beveik nesiliečiant žmogaus rankoms. „Turime įdiegę puikiai organizuotą panaudotų ir sterilių medicinos prietaisų perdavimą iš operacinės į sterilizacinę ir atgal. Operacinės darbuotojai panaudotus chirurginius medicinos prietaisų rinkinius gali nedelsdami perduoti į sterilizacinę specialiai įrengtu liftu. Tai leidžia efektyvinti operacinės darbą, išvengti skubėjimo“,— pranašumus vardino R.Šedleckienė.

Vyrauja švara
Už saugią, švarią ligoninės patalynę ir pacientų drabužius atsakinga A.Dapšienė parodė, kur viskas išvaloma. Į garais ir aukšta temperatūra valantį įrenginį sudedamos nešvarios pacientų panaudotos pagalvės, antklodės, jų užvalkalai, paklodės.
Naudojami lovų čiužiniai aptraukti apsauginiais užvalkalais, nepraleidžiančiais skysčių, pralaidžiais orui, lengvai valomais ir dezinfekuojamais, daugeliu atvejų antibakteriniais. Čiužinių užvalkalai, A.Dapšienės teigimu, dezinfekuojami po kiekvieno paciento išrašymo iš ligoninės ar sutepus juos biologiniais skysčiais tuoj pat. Kai pacientas serga infekcine liga ar turi kūno parazitų, čiužiniai atnešami atskirai ir atliekama dezinfekcija karščiu. Dezinfekcijos ir valymo planai parengti kiekvienam skyriui atskirai.

Nuotraukoje: Sterilizacinės kolektyvas. Iš kairės: Rima Tilvikienė, Zita Chriščianovičienė, Jūratė Tendziagolskienė, Rita Šedleckienė, Gražina Smilgienė, Angelė Dapšienė.