Darbą pradėjo nauja Tarybos valdančioji koalicija

Darbą pradėjo naujos sudėties valdančioji koalicija.

Praėjusią savaitę įvykusiame Telšių rajono Savivaldybės tarybos posėdyje oficialiai darbą pradėjo naujos sudėties valdančioji koalicija. Plačiau apie priežastis, kas nulėmė valdančiosios daugumos pokyčius, visuomenei buvo pranešta prieš pat posėdį įvykusioje spaudos konferencijoje, į kurią susirinko dauguma atnaujintos valdančiosios koalicijos atstovų.

Stasys Katauskas

Nebematė galimybės dirbti kartu
Pradėdamas spaudos konferenciją, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus sakė, kad liepos 8 d. buvo gautas koalicijos partnerių pareiškimas, jog koaliciją sudarančios frakcijos nebemato galimybės toliau kartu dirbti su iki tol valdančiajai daugumai priklausiusia frakcija „Vardan Lietuvos“.
Meras teigė, kad po šio pareiškimo kalbėta su visa koalicija. Pasak T.Katkaus, būta dviejų ankstesnės valdančiosios daugumos susitikimų. Pirmajame, anot jo, frakcijai „Vardan Lietuvos“ atstovavę politikai vienas tarsi konstruktyviai kalbėjęs, antras – tiesiog juokęsis. Antrajame susitikime paaiškėjo, kad trylika valdančiosios koalicijos narių visgi nemato galimybės tęsti darbo ankstesnės sudėties koalicijoje. Tada T.Katkus sakė organizavęs susitikimus jau dėl naujos valdančiosios daugumos. Rugpjūčio 19 d. pasirašytas susitarimas dėl naujos koalicijos sudarymo. Jį pasirašė LSDP, DP, TS-LKD Telšių skyriaus frakcijos bei frakcijai „Už Telšius“ priklausantys Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai. Šiuo susitarimu nutarta sudaryti naują valdančiąją daugumą, kuri mūsų rajono Savivaldybėje veiks iki dabartinės kadencijos pabaigos.
Susitarimai dėl teisės siūlyti savo kandidatą į vicemero bei Administracijos direktoriaus pareigas, anot mero, liko nepakitę. Antrojo vicemero pareigybės nutarta nebeskirti, o funkcijas, kurias kurį laiką vykdė iki šių metų vidurio dirbusi vicemerė, nuspręsta išdalinti mero patarėjams. „Kalvotosios Žemaitijos“ paklaustas, kam po Savivaldybės tarybos rinkimų iš viso reikėję dviejų vicemero pareigybių, T.Katkus minėjo, jog pasikeitus mero pareigoms, galvota, kad nepakenks turėti du vicemerus, mat galiojantys Savivaldos įstatymai leidžia tokią galimybę. Tačiau pradėjus dirbti, paaiškėjo, kad užtenka vieno vicemero, o antrojo darbus gali atlikti ir esami mero patarėjai.

Nesutarė dėl dviejų klausimų
Naujosios daugumos programoje bei jai įgyvendinti reikalingame priemonių plane, anot mero, esminių pokyčių, lyginant su buvusia ankstesnės sudėties valdančiosios koalicijos programa bei priemonių planu, nėra. Paklaustas, kas nulėmė ankstesnės koalicijos iširimą, jei principinių nuostatų dėl programos nebuvo, T.Katkus išskyrė du klausimus, dėl kurių, pasak mero, nepavyko rasti konstruktyvaus sprendimo. Nesutarta dėl „vaiko pinigų“ ir infrastruktūros mokesčio. Frakcija „Vardan Lietuvos“ kategoriškai norėjusi, jog Savivaldybė mokėtų tūkstantį eurų už kiekvieną gimusį vaiką. Šiam siūlymui nepritarė jokie kiti ankstesnės koalicijos partneriai, mat, pasak mero, Telšiuose gimsta 400-500 vaikų, tad vien tokioms išmokoms už gimusius vaikus tektų skirti pusę milijono eurų iš Savivaldybės biudžeto. Šiuo metų Telšių r. savivaldybė moka 300 eurų dydžio išmokas mūsų rajone gyvenančioms mamoms ir 100 eurų išmokas iš kitų savivaldybių į Telšius gimdyti atvykstančioms moterims. Mokant po tūkstantį eurų už kiekvieną mūsų rajone gimusį vaiką, iš biudžeto nemažai pinigų būtų sumokėta kitų rajonų gyventojams. Tad daug tikslingiau, anot T.Katkaus, sutaupytus pinigus investuoti į vaikų darželių mūsų savivaldybėje atnaujinimą bei kitokią mažiesiems reikalingą infrastruktūrą Telšių krašte.
Socialdemokratas Saulius Urbonas paminėjo nesutarimus su ankstesniais koalicijos partneriais dėl infrastruktūros mokesčio. Anot S.Urbono, su frakcija „Vardan Lietuvos“ nepavyko rasti jokių sąlyčio taškų, frakcija užsispyrusiai laikėsi savo pozicijos, nėjo į kompromisus, nors kitų koalicijos partnerių požiūriu jų siūlymai dėl infrastruktūros mokesčio buvo neracionalūs. Mat, pasak S.Urbono, norint, kad naujai statomus gyvenamuosius namus pasiektų būtina infrastruktūra, miesto plėtra turėtų vykti nuosekliai, o ne chaotiškai ir normalu, kad mokesčiais už infrastruktūrą turėtų sąžiningai dalintis visi miesto gyventojai.
Konservatorius Mantas Serva pabrėžė, kad Savivaldybės tarybos veikloje nėra daug laiko ir prasmės politikuoti. Pati vietos valdžios veikla mūsų šalyje yra orientuota į įvairių infrastruktūros bei kitokių darbų planavimą ir įgyvendinimą, todėl, neturint galimybės konstruktyviai dirbti tokiais klausimais, anot M.Servos, nuolaidžiauti ne visada įgyvendinamoms buvusių partnerių ambicijoms nebuvo prasmės.

Įžvelgia Seimo rinkimų įtaką
Šiuo metu opozicijai priklausantis Savivaldybės tarybos narys Linas Šedvilas, paklaustas, kaip vertina valdančiojoje daugumoje įvykusius pokyčius, „Kalvotojai Žemaitijai“ sakė turįs kitokį požiūrį. Anot L.Šedvilo, tikrąja ankstesnės valdančiosios daugumos iširimo priežastimi galėję būti artėjantys Seimo rinkimai ir dėl jų aštrėjanti politinė konkurencija. L.Šedvilo nuomone, gana populiari Telšiuose Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, kuri, eidama vicemerės pareigas, buvo matoma ir girdima. Šiai politikei apsisprendus kandidatuoti į Seimą, vienmandatėje Telšių apygardoje spalio mėnesį vyksiančiuose parlamento rinkimuose frakcijos „Vardan Lietuvos“ politiniams konkurentams A.Jakavičiutės-Miliauskienės buvimas vicemerės poste, L.Šedvilo manymu, ėmė trukdyti.
Tiesa, patys naujos valdančiosios daugumos atstovai kategoriškai paneigė, kad koalicijos iširimą galėjo nulemti politinė konkurencija, o dėl to, kodėl A.Jakavičiutė-Miliauskienė neteko vicemerės posto, pateikė dar vieną argumentą. Teigta, kad valdančiąją daugumą sudarančioje koalicijoje nelikus frakcijos „Vardan Lietuvos“, natūralu, kad šios frakcijos atstovų nelieka ir aukščiausiuose Savivaldybės postuose. Sakytum, logiška. Tačiau antrojo vicemero pareigybė panaikinta anksčiau negu oficialiai iširo buvusi valdančioji dauguma.

Tikisi, kad susitarti seksis lengviau
Apie trintį ankstesnės sudėties valdančiojoje koalicijoje mūsų laikraštyje jau buvo rašyta. Naująją koalicijos sutartį pasirašė 13 Savivaldybės tarybos narių ir meras. Paklausus, ar po valdančiosios daugumos sudėties pokyčių gali būti kokio postų persiskirstymo Savivaldybės komisijose ir komitetuose, T.Katkus minėjo, kad vienintelis pokytis bus Verslo, ekonomikos ir finansų komitete. Mat iki šiol jam vadovavo valdančiajai daugumai nebepriklausanti Vilma Šakienė, tad frakcijai, kurios narė yra ši politikė, pasitraukus į opoziciją, toks postas jai, pasak mero, nebepriklauso.
Beje, komiteto pirmininko pozicijos svarba padidėjo. T.Katkus minėjo, jog pakeista nuostata dėl komiteto pirmininko balso reikšmės. Surinkus vienodą balsų skaičių, spendimą lems komiteto pirmininko balsas. Grįžtant prie planuojamų pokyčių Verslo, ekonomikos ir finansų komitete, meras minėjo, kad dar neaišku, ar V.Šakienė pati atsistatydins. Jei ne, anot T. Katkaus ir kitų valdančiosios daugumos atstovų, teks ieškoti būdų ją atstatydinti. Beje, ne taip seniai „Kalvotoji Žemaitija“ rašė, kad pastaroji politikė buvo įtariama galimu viešųjų ir privačių interesų supainiojimu.
Paklausus, ar numatomame priemonių plane yra kokių momentų, galinčių tapti nesutarimų priežastimi jau naujos sudėties valdančiojoje koalicijoje, valdantieji sakė nemaną, kad susitarti būtų taip sunku, kaip būdavo dirbant su buvusiais koalicijos partneriais.

3 Komentarai

  1. nepritariu komentarui „tai”: jūs tik pažiūrėkit į nuotrauką – kokie žmonės. rinktiniai. jie ir tik jie patys protingiausi, graziausi, geriausi. tik jie tikrai žino, ko rajonui, t.y. mums reikia. ir ko nereikia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.