Regioninė Telšių ligoninė — naujagimiui palanki gydymo įstaiga

Besilaukdamos kūdikio, daugelis moterų išgirsta, jog kai kurios ligoninės ar gimdymo namai yra palankūs naujagimiams. Ką gi reiškia ši sąvoka? Kodėl vienos ligoninės yra palankios naujagimiams, o kitos — ne? Ar tai reiškia, jog neturinčios šio vardo, yra netinkamos gimdyti? Šmėsteli aibė klausimų ir papildomas nerimas nubėga besilaukiančių mamų veiduose. Nusiraminkite, mielos mamos. Parengėme visus atsakymus į kylančius klausimus ir perduodame puikią žinią, kad Regioninė Telšių ligoninė — naujagimiams palanki ligoninė.

Monika Saulenė

Įvertino komisija
Naujagimiui palanki ligoninė (NPL) yra ta, kuri laikosi 10 reikalavimų ir nepriima nemokamų pieno mišinių bei yra įvertinta nepriklausomų stebėtojų, kurie patvirtina, jog ligoninėje įgyvendinti NPL reikalavimai.
Tokį įvertinimą Regioninė Telšių ligoninė gavo apsilankius komisijai. Atlikus „Naujagimiams palankios ligoninės“ išorinį vertinimą, Telšių gydymo įstaiga atitiko dešimt reikalavimų, pripažinta, jog laikomasi kodekso, yra motinai palanki priežiūra, taikoma ŽIV ir kūdikių maitinimo prevencija.
„Naujagimiams palankios ligoninės“ iniciatyva pirmąjį kartą pasaulyje pradėta įgyvendinti 1991 metais, o Lietuvoje — 1993 m. Idėjos autoriai — Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Jungtinių Tautų vaikų fondas UNICEF. Laikinai Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos  skyriaus vedėjos pareigas einanti Vilūnė Intaitė pasakojo,  kad ligoninės administracija ir personalas supranta, jog suteiktas vardas  — tai motinos ir naujagimio, kūdikio šiuolaikinės priežiūros rodiklis.  „Siekdami šio statuso ir pakvietėme komisiją įvertinti, ar įgyvendinti visi reikalavimai Naujagimiui palankios ligoninės vardui suteikti“,— kalbėjo V.Intaitė.

Dešimt žingsnių
„Rodos, tik dešimt reikalavimų, tačiau jiems įveikti Regioninei Telšių ligoninei prireikė bene dešimties metų. Dabar gydymo įstaiga atitinka visas keliamas sąlygas ir mes drąsiai teigiame, jog esame ta ligoninė, kuri skatina motinas maitinti savo pienu, dedame visas pastangas, kad moterys suvoktų, kaip tai yra svarbu naujagimiui“,— sakė Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus neonatologė Renė Gudauskienė.
„Kokie tie dešimt reikalavimų?“ — pasiteiravome. V.Intaitė vardina: „1. Ligoninė privalo turėti visuotinai priimtinas rašytines nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą, tos nuostatos turi būti žinomos visam personalui, o pacientai gali apie jas paskaityti ligoninės koridoriuose. 2. Visas įstaigos personalas turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą. 3. Visos nėščiosios, kurios patenka į tą sveikatos priežiūros įstaigą ar joje lankosi, turi būti informuojamos apie žindymo pranašumus ir mokomos taisyklingai žindyti. 4. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti kūdikį iš karto po gimimo. 5. Personalas turi paaiškinti ir parodyti mamai, ką ji turi daryti, kad pienas gamintųsi, jei ji yra atskirta nuo kūdikio, ir išmokyti rankomis ištraukti pieną. 6. Kūdikiai turi būti maitinami tik mamos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistus ar kitą maistą. Jokio kito gėrimo ar maisto vaikui nereikia. 7. Mama ir kūdikis turi būti kartu 24 valandas per parą. 8. Kūdikiai turi būti žindomi kada nori ir kiek nori tiek dieną, tiek naktį. 9. Personalas neturi siūlyti čiulptukų, buteliukų, antspenių. Jei yra būtina, kūdikiai maitinami iš puodelio ar kitais būdais. 10. Palikdamos ligoninę žindančios mamos, turi būti informuojamos apie žindančių mamų savitarpio pagalbos grupes“.
Kad objektyviai įvertintų ligoninės skyrių, komisijos nariai ne tik peržiūrėjo dokumentaciją, bet ir atliko 30 gimdyvių apklausą, klausė jų nuomonės apie suteiktas paslaugas. „Bene 90 proc. apklaustųjų apie mūsų skyriaus personalo darbą atsiliepė teigiamai“,— sakė R.Gudauskienė.

Konsultuoja visą parą
Norėdamas pelnyti NPL vardą, ligoninės personalas lankė kursus, vykdavo į mokymus, atlikdavo testus. „Mes visuomet pasiruošusios padėti, todėl visą parą konsultuojame ką tik pagimdžiusias moteris arba nėščiąsias telefonu (8~444) 77021“,— informavo medikės.
Su pacientėmis po gimdymo dirbanti gydytoja ginekologė Irena Matulaitienė pastebi, jog moterys patenkintos skyriaus darbuotojų atliekamu darbu, tačiau apgailestavo, kad išėjusios iš gydymo įstaigos, deja, ne visos ir toliau maitina krūtimi, o mieliau renkasi pakaitalus — pieno mišinius. Argumentai: nėra pieno, jis per liesas, vaikas neima krūties. „Tai yra mitas. Visos ką tik pagimdžiusios moterys gali maitinti krūtimi, tik vienoms reikia pasistengti labiau, o kitoms pavyksta iškart“,— maitinti kūdikius savo pienu skatino gydytoja.

Ketverių metų projektas
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė džiaugėsi ne tik suteiktu svarbiu vardu, bet ir moderniai renovuotomis patalpomis. Baigtas įgyvendinti ketverius metus trukęs projektas „Energiją tausojančių technologijų įdiegimas VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje, teikiančioje sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams“. Nuo lapkričio pradžios gimdyvėms greta jau esamų siūlomos ir naujos patalpos. Projekto vertė — 1 mln. 21 tūkst. 700 Eur. Projektas finansuotas Šveicarijos Konfederacijos (85 proc.) ir valstybės biudžeto lėšomis.
Pacientes nustebins renovuota ligoninės akušerijos korpuso išorė, kardinaliai pasikeitusios vidaus patalpos ir žinias atnaujinę gydytojai. „Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos tikslas — mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Lietuvos ir labiau išsivysčiusių ES valstybių, tarp mūsų šalies miestų centrų ir silpnų periferinių regionų“,— kalbėjo J.Seiliuvienė. Parama skiriama dviem programoms. Jau anksčiau minėtam projektui energiją tausojančioms technologijoms įdiegti bei „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūrai Lietuvoje gerinti“.
Naujame skyriaus korpuse atlikti patalpų perplanavimo darbai, įrengtos pogimdyvinės palatos su tualetais ir dušais, įrengta viena priartinta namų sąlygoms gimdykla su šeimos laukimo kambariu ir kitos pagalbinės patalpos, reikalingos poskyriui. „Pakeisti vidaus vandentiekio ir nuotekų tinklai, įrengta nauja grindų danga, sienų ir lubų apdaila. Telšių rajono savivaldybės lėšomis įrengtas atskiras įėjimas iš lauko, skirtas patekti į Akušerijos skyriaus naujagimių poskyrio patalpas ir saugiai evakuotis iš patalpų“,— privalumus vardino direktorės pavaduotoja medicinai.
„Mūsų komanda — profesionali, dauguma gydytojų ir akušerių turi aukštą profesinę kompetenciją. Pernai gimė 344, šiemet — jau 290 naujagimių. Projekto dėka esame pasiruošę užtikrinti kokybišką paslaugų teikimą gimdyvėms ir naujagimiams. Jei nebūtų galimybės pasinaudoti Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projektu, savo lėšomis tokio masto darbų pati įstaiga nebūtų galėjusi atlikti“,— džiaugėsi ligoninės direktorė Alma Vitkienė.

Nuotraukoje: Regioninės Telšių ligoninės gydytojos (iš kairės) Marina Aponavičienė, Olga Šaulienė, l.e.p. skyriaus vedėja Vilūnė Intaitė, vyr. akušerė Daiva Neniškienė, neonatologė Renė Gudauskienė ir direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė džiaugiasi moderniai renovuotu korpusu ir suteiktu „Naujagimiams palankios ligoninės“ statusu.