Regioninėje Telšių ligoninėje duris atvėrė Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius

Naujojo Regioninės Telšių ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas pasirengęs priimti pacientus ir rūpestingai juos slaugyti.

Kai liga kamuoja ne savaitę ar mėnesį, o ilgą laiką, prireikia ne tik kantrybės, bet ir pagalbos. Kai artimas žmogus, atgulęs ant patalo, reikalauja nuolatinio dėmesio ir slaugos, jo šeimos nariams, artimiesiems, nors retkarčiais būtina atgaiva. Po ilgo laukimo, kai viena kita slaugos lova buvo priglaudžiama kituose skyriuose, nuo šių metų pradžios Regioninėje Telšių ligoninėje duris pravėrė ir pirmųjų pacientų sulaukė Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius.

Lina Dijokienė

Naujo skyriaus funkcijos
Nuo sausio pradžios ėmęs veikti Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius beregint prisipildė pacientų.
Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas apima gydymo, slaugos ir kitos minimalios sveikatos būklės palaikymo paslaugos bet kurio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, neįgaliesiems bei pacientams, kuriems yra aiški diagnozė ir nereikalingas aktyvus gydymas bei kontraindikuotina medicininė reabilitacija. Šiame skyriuje, kaip teigė jo vedėja, gydytoja Jovita Vilkauskaitė, gulinčių pacientų amžiaus vidurkis, ko gero, būtų daugiau kaip aštuoniasdešimt metų. Yra ir vienas jaunesnis vyriškis, slaugomas po sunkios traumos.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje pacientui teikiamos įvairios sveikatos būklės palaikymo paslaugos ir priemonės, siekiant išsaugoti individualų fizinį aktyvumą ir, pagal galimybes, palaikyti organizmo funkcinį pajėgumą. Gydymo trukmė šiame skyriuje negali viršyti 120 dienų per metus. Baigus gydyti, pacientas išrašomas ambulatoriškai gydyti ar nukreipiamas globos ir rūpybos įstaigos žiniai.

Labai lauktas ir reikalingas
„Slaugos poreikis ne tik pas mus, apskritai visoje valstybėje labai auga. Tai sąlygoja daug ekonominių ir spocialinių veiksnių — žmonės labai mobilūs, daug gyvena ir dirba užsienyje, o senais, paliegusiais artimaisiais neturi kaip pasirūpinti. Kita vertus, net jei senu artimuoju rūpinamasi ir čia, Lietuvoje, žmonėms reikia eiti į darbą, taigi tokio palaikomojo gydymo ir ypač slaugos būtinybė kaskart vis auga“,— teigė skyriaus vedėja gydytoja Jovita Vilkauskaitė. Ji pasakojo, jog šiuo metu devyniose skyriaus palatose gali būti gydomi 26 pacientai. Beveik aštuoniasdešimt procentų lovų jau yra užimtos. „Pas mus gali gydytis bet kuris socialiai draustas Lietuvos pilietis, kam reikalinga slauga ir kam nereikia aktyvaus gydymo“,— akcentavo skyriaus vedėja. Pasak jos, į šį skyrių guldomi žmonės, turintys aiškią diagnozę, kuriems reikalinga priežūra, slauga, palaikomasis gydymas. Žinoma, jei kas nutinka, pacientai perkeliami į kitus skyrius.
„Tokio skyriaus būtinybę jautėme jau labai seniai. Vos buvo baigtas Vidaus ligų skyriaus remontas, atsilaisvinusiose patalpose ėmėme kurti šį skyrių“,— pabrėžė Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai Birutė Zavadskienė. Ji sakė, kad Telšių rajono gyventojams labai seniai tokių paslaugų reikėjo, tačiau iki šiol nedaug tegalėjusi ligoninė pagelbėti. Paprastai pacientai, kuriems reikalinga slauga, būdavo siunčiami į Varnių ligoninę.

Suburtas kolektyvas
Nuo sausio pradžios pradėtas formuoti Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas dirba sklandžiai ir darniai — visos čia dirbančios moterys — savo srities profesionalės, nuoširdžiai mylinčios savo darbą. Skyriaus vyresnioji slaugytoja Inga Gumuliauskienė skaičiuoja, jog skyriuje, be vedėjos ir netrukus, jau nuo vasario pradėsiančio dirbti dar vieno gydytojo, pluša devynios bendrosios praktikos slaugytojos, dvylika slaugytojų padėjėjų, dvi valytojos, viena ūkio reikalų tvarkytoja, viena socialinė darbuotoja.
Šio skyriaus specifika tokia, kad jame labiausiai reikia pačių slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų. Gydant ir prižiūrint sunkiai sergančius žmones, šio skyriaus personalui būtina profesionaliai atlikti daugybę procedūrų: tai ir vaistų injekcijos, ir tracheostomų, įvairių drenų, stomų, drenuojančių skysčius, aparatų priežiūra, savalaikis sekreto atsiurbimas, kai pacientas negali atsikosėti. Medicinos personalo darbas reikalauja ir begalinės kantrybės, kurios prireikia ne tik slaugant pacientą, bet ir bendraujant su jo artimaisiais, nes dažnai jie būna pavargę nuo slaugos, nežinios, jie yra sutrikę, kaip toliau reikės prižiūrėti ligonį, gyventi, kai darbas vienintelis pragyvenimo šaltinis, o kažkam dar reikia nuolat rūpintis sergančiuoju.
„Iš skyriuje dirbančių žmonių pacientai visada sulaukia rankų šilumos, palaikymo ir supratimo, nuoširdžios pagalbos. Slaugomųjų namiškiai čia labai laukiami“,— sakė Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai Birutė Zavadskienė. Skyriaus vedėja Jovita Vilkauskaitė pasidžiaugė, jog šiuo metu skyriuje neguli visai vienišų žmonių, daugiau ar mažiau pacientai yra lankomi artimųjų.

Daug naujos įrangos
B.Zavadskienė pasakojo, kad iš lėšų, gautų pagal Valstybės investicinių projektų programą, buvo įsigyta nemažai naujos ir modernios įrangos, padedančios kasdien pacientams slaugyti. Direktorės pavaduotoja slaugai ir skyriaus personalas rodė specialią vonią, taip pat mobilią vonią, kitą įrangą, padedančią kasdienei pacientų slaugai.
„Mūsų pacientai dažnai būna nejudantys, turintys suprastėjusią kraujotaką, imuninė sistema silpna. Taigi pragulų profilaktika — svarbiausias dalykas, kurio turime išvengti. Tam naudojame įvairią įrangą. Ir specialius mobilius keltuvus, ir kintamo slėgio čiužinius, ir pan. Kiekvienoje palatoje įrengti tualetai, tačiau neretai mūsų pacientai jau negali jais naudotis. Ligoninė įsigijo specialią įrangą, dezinfekuojančią basonus“,— kalbėjo pašnekovės.
Pacientų būklės specifika reikalauja iš skyriaus personalo profesionalaus paciento kilnojimo, jo padėties keitimo, siekiant apsaugoti odos vientisumą, griuvimų prevencijos, pamaitinimo, ypač esant rijimo sutrikimams, sausumo, švaros, patogios padėties ir kt. Medicinos personalo kasdienį sunkų darbą neabejotinai palengvins nauja speciali įrangą, slidžios paklodės, padedančios apversti pacientą, modernios lovos ir kt.

Teikia socialines paslaugas
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje besigydantiems pacientams itin patogu, jog čia, kaip ir kituose skyriuose, dirba socialinė darbuotoja. Regina Navickaitė pasakojo apie savo darbo specifiką. Jai tenka padėti organizuojant pacientų apgyvendinimą socialinės globos įstaigose, tvarkyti įvairius juridinius dokumentus, organizuoti tolesnę vienišų pacientų priežiūrą namuose ir gydymo tęstinumą, derinant jį su šeimos gydytojais.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.