Kraštietė — tarp 12 geriausių Europos verslininkių

Rima Balanaškienė.

Europos Komisijos organizuojamame konkurse „ES premija moterims novatorėms 2018“ nominuota Lietuvos farmacijos kompanijos „Aconitum“ savininkė ir generalinė direktorė Rima Balanaškienė.

Žemaitės triumfas
Rima Balanaškienė kilusi iš Luokės. Tai pirmas kartas, kai į šio prestižinio visos Europos Sąjungos mastu vykstančio konkurso finalą patenka Lietuvos verslininkė. Komisija R.Balanaškienę atrinko tarp dvylikos geriausiai pasirodžiusių pretendenčių iš visų Europos Sąjungos šalių. Keturios iš šių finalininkių taps konkurso nugalėtojomis. Į konkurso finalą iš Baltijos valstybių bei kaimyninės Lenkijos pateko tik mūsų šalies atstovė.
Iš viso konkurse dalyvavo net 122 moterys iš visų Europos šalių.
„Tai didelis įvertinimas, labai džiaugiuosi, kad Lietuva ir mūsų įmonė patenka tarp Europos geriausiųjų. Visada tikėjau moterimis versle, stengiuosi būti aktyvi įvairių moterų bendruomenių nare ir savo pavyzdžiu raginu moteris imtis verslo, kurti inovacijas bei įgyvendinti naujas idėjas“,— sako R. Balanaškienė. Europos Komisijos rengiami apdovanojimai šiemet vyksta jau penktąjį kartą. Jie skirti įvertinti ir paskatinti moteris verslininkes, kurios sukūrė reikšmingas inovacijas ir įvedė jas į rinką. „ES premija moterims novatorėms“ siekia viešai pagerbti savo karjeros aukštumas jau pasiekusias moteris verslininkes, o kitas moteris įkvėpti sekti jų pėdomis“,— sako apdovanojimą pristatantis Europos komisaras moksliniams tyrimams, mokslui ir inovacijoms Karlosas Moedas.

Įvertinimas — už pasiekimus farmacijos srityje
Praėjusiais metais šiuose apdovanojimuose triumfavo Michela Magas iš Švedijos, įkūrusi inovacijų laboratoriją „Stromatolite“, kuri sukūrė vieną pirmųjų pasaulyje išradėjų platformą „Music Tech Fest“, vienijančią daugiau nei 5000 narių bendruomenę. Antrąją vietą užėmė Petra WadstrŠm iš Švedijos, įmonės „Solvatten“ įkūrėja. Ši bendrovė kuria nešiojamus ir saulės energija kraunamus vandens valytuvus ir šildytuvus. Claudia Gärtner iš Vokietijos pelnė trečiąją vietą, įkūrusi įmonę „Microfluidic ChipShop“, siekiančią kurti miniatiūrines biologines ir chemines laboratorijas, o tai užtikrintų geresnę ir greitesnę diagnostiką. Kylančios novatorės prizą praėjusiais metais pelnė Kristina Tsvetanova iš Bulgarijos, bendrovės „BLITAB Technology“ įkūrėja. Jos vadovaujama komanda gamina pirmąsias planšetes akliesiems, vadinamas BLITAB.
R.Balanaškienė tarp konkurso finalininkių pateko už pasiekimus farmacijos srityje. Jos įkurta kompanija „Aconitum“ yra sukūrusi daugiau nei 500 inovatyvių augalinių vaistų bei maisto papildų Lietuvos rinkai ir partneriams kitose šalyse. Įmonės augaliniai vaistai padeda sergantiems kepenų ciroze, depresija, kenčiantiems dėl kraujotakos sutrikimų ar siekiantiems atsigauti po insulto. „Aconitum“ preparatais prekiaujama daugiau nei 45 pasaulio šalyse, o inovatyvių preparatų kūrimas ir gamyba vienija per 100 darbuotojų Lietuvoje ir kitose šalyse.
R.Balanaškienė yra pelniusi Ūkio ministerijos įsteigtą „Verslios moters 2016“ apdovanojimą. Nuo 2006 m. ji yra Nacionalinės farmacijos pramonės asociacijos prezidentė, 2013 m. ėjo sveikatos apsaugos ministro visuomeninės patarėjos pareigas. Apdovanojimų „ES premija moterims novatorėms 2018“ finalininkės šiemet simboliškai paskelbtos kovo 8-ąją — Tarptautinę moterų solidarumo dieną.
Konkurso nugalėtojos bus apdovanotos birželį. Pirmosios vietos nugalėtojai bus skiriamas 100 tūkstančių eurų prizas, antrosios ir trečiosios vietos nugalėtojoms — po 50 ir 30 tūkstančių eurų. Speciali Kylančios novatorės nominacija ir 20 tūkstančių eurų prizas atiteks sėkmingai pradedančiajai verslininkei iki 30 metų amžiaus. („KŽ“ inf.)