„Turguje 2018“ karaliavo miestietiškos pramogos

Be tradicinės Telšių rajono seniūnijų eisenos, be įspūdingų, visomis rudens spalvomis pražystančių aktyviausių kaimo bendruomenių kiemelių, netgi be tokiomis progomis šiaip jau įprastų nuobodokų politikų sveikinimo kalbų. Šiųmetėje tradicinėje Žemaitijos šventėje „Turgus 2018“ ne vienas lankytojas galėjo pasigesti ir svarbiausio tokio renginio akcento — šiųmečio derliaus.

Lina Dijokienė

Kitokia šventė
Kad ir ką besakytum, vis dėlto Dievulis globoja Telšių kultūros darbuotojus — ėmė ir padovanojo gražų bei šiltą orą tradicinei rudens šventei „Turgus 2018“. Nuo ryto tą saulėtą spalio 6 dieną Telšiuose, Turgaus aikštėje ir jos prieigose, šurmuliavo mugė: čia miestelėnai ir miesto svečiai turėjo ne tik kur akis paganyti, retas susilaikė piniginės neišsitraukęs. Kas pirko puošmenų, buities daiktų, vaikams žaislų, o kas — ir įvairių gardėsių. Triukšmingai ir nuotaikingai į šventę 1942 metais pagamintu motociklu atburzgė šventės meninės dalies vedėjos (Telšių rajono savivaldybės kultūros centro režisierės Alina Gintalienė ir Agnė Jakavičiutė), neieškančios žodžio kišenėje bei pasipuošusios ryškiais naujutėlaičiais, ką tik nuo siuvėjo adatos išėjusiais apdarais.
Netrukus į sceną kopė Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, oficialų rajono vadovo kostiumą pasikeitęs tautiniais drabužiais, ir Telšių miesto seniūnijos vadovas Kazys Lečkauskas. Trumpai drūtai pasveikinę susirinkusiuosius, rajono ir miesto vadovai įteikė padėkos raštus ir atminimo dovanas keturiems ūkininkams, nuoširdžiai puoselėjantiems rudeninių Telšių švenčių tradicijas: bitininkui Justinui Astrauskui (Saušilio k., Žarėnų sen.), daržovių, gėlių, dekoratyvinių augalų augintojai Violetai Varnelienei iš Berkinėnų k., pieno produktų gamintojams Arūnui Skersonui (Judrėnų k., Ryškėnų sen.) bei Adelei Serapinienei (Juodsodės k., Degaičių sen.).

Visiškai nauja „Turgaus 2018“ organizatorių staigmena šventės lankytojams — tai akcija „Laimės viedralis“. Jai prizus dovanojo net 32 Telšių įmonės, įstaigos ir organizacijos. Nusipirkus dviejų eurų bilietą, buvo galima laimėti 249 įvairios vertės prizų: vieni čiupo morkų ar kitų rudeninių daržovių ryšelį, kiti džiaugėsi šiltomis kojinėmis, treti namo išsinešė gyvą triušį, rūkytą šamą, laikraščio prenumeratą, pakvietimą į grožio saloną, kino filmą, spektaklį, sporto klubą, bulvių maišą, saldumynų ar daržovių rinkinį sriubai. „Reikėjo matyti, kaip džiaugsmu nušvisdavo žmonių akys, kai paaiškėdavo, koks prizas atiteko. Nebuvo nė vieno nusivylusio ar nepatenkinto“,— šypsojosi po renginio surengtoje spaudos konferencijoje „Turgaus 2018“ organizatoriai — Telšių rajono savivaldybės kultūros centro darbuotojai.

Gausus būrys atlikėjų
Kad ir be kaimo bendruomenių ar seniūnijų pasirodymų, užtat su įvairaus meninio lygio programa. Šiųmečio „Turgaus 2018“ scena priėmė visus, kas tik norėjo Žemaitijos sostinei pristatyti savo sugebėjimus groti ar dainuoti. Taigi Telšių miesto seniūno K.Lečkausko išaugintais moliūgais papuoštoje renginio scenoje vienas po kito pasirodė daugybė atlikėjų, grupių ar ansamblių: Telšių rajono savivaldybės kultūros centro kolektyvai — vokalinė ir instrumentinė grupė „Gramofonas” (vad. R.Tekorius), folkloro ansamblis „Spigėns” (vad. D.Bomblauskienė), vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ (vad. R.Macijauskienė), Nevarėnų kultūros centro kapela (vad. I.Lukošius), Tryškių kultūros centro vokalinė instrumentinė grupė (vad. E.Einikis), Lietuvos neįgaliųjų ir pensininkų bendrijos kapela „Dar pabūkim“ (vad. V.Varpiotas), ūkininkas Augustinas Martinkus, Telšių rajono neįgaliųjų draugijos mišrus vokalinis ansamblis „Žemaitija“ (vad. D.Lingienė), Varnių seniūnijos moterų vokalinis ansamblis „Gaivi tėkmė“ (vad. A.Pažemeckienė), Viešvėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Viešvė“ (vad. V.Bendė), Ryškėnų kultūros centro duetas Nijolė Činskienė ir Fausta Sabaliauskienė, Rainių kaimo kapela „Svaja“ (vad. J.Fabijonavičienė), Telšių neįgaliųjų ir neįgalių pensininkų draugijos vokalinis instrumentinis ansamblis „Unoravi“ (vad. I.Lukošius), Žarėnų kultūros centro solistas Marius Petrauskas, Degaičių seniūnijos kapela „Grįžolė“ (vad. B.Gaižauskas).
Į „Turgaus 2018“ meninę programą įtilpo dar vienas gražus sumanymas. Kaip teigė Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas, šventės organizatoriams nesinorėjo paleisti gražios, prasmingos tradicijos, kurią įkūnijo renginys „Šoka visa Lietuva“, tad šiemet „Turgaus 2018“ lankytojus renginio organizatoriai pakvietė ne tik būti koncerto klausytojais, bet ir aktyviai įsijungti — smagiai kartu pašokti.

Turgus — be derliaus?
Šiųmečiame „Turguje“ būta ir šiek tiek šiųmečio derliaus. Šventės organizatoriai kvietė visus į konkursą — įspūdingiausių rudens gėrybių rinkimus. Į šį kvietimą išskirtinai atsiliepė Nerimdaičių bendruomenės atstovai, atvežę įspūdingą spalvotų daržovių krepšį, sukūrę rudens augalų kompoziciją bei rinkimuose dalyvauti užregistravę dar ir pavienių daržovių bei vaisių. Kadangi komisijai išrinkti vieną įspūdingiausią gėrybę buvo tikrai sudėtinga, nutarta apdovanoti visus dalyvavusius. Šventės organizatoriai, paklausti, kodėl šiųmečiame „Turguje“ nebuvo tradicinės seniūnijų eisenos, tradicinių bendruomenių kiemelių, diplomatiškai kalbėjo — esą toks buvęs režisūrinis sumanymas, o ir kaimiškųjų seniūnijų vadovai — seniūnai neparodę noro dalyvauti, nors visi kvietimus buvo gavę. Kur kas atviresnė buvo Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Macienė. Ji teigė, kad tradiciškai šiemet, prieš rengiant šventę, rajono seniūnų buvo paklausta apie jų pasirengimą dalyvauti „Turguje 2018“. Jie pareiškė, jog nedalyvaus, jiems esą atsibodę rūpintis, organizuoti, vaišinti miesčionis… Taigi — rudens derliaus šventė atėjo ir praėjo, gražūs įspūdžiai liko, kultūros darbuotojų galvose bręsta nauji sumanymai. Būtų gražu, kad naujų sumanymų rastųsi ir tų, nuo kurių valios priklauso brandinti ir puoselėti bendruomeniškus ryšius, mintyse.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.