Žemaičio gintarinė saulėgrąža „pražydo“ Ukrainos ambasadoje

Telšių miesto Garbės pilietis Alfredas Jonušas su Ukrainos Respublikos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi mūsų šalyje Volodymyr Yatsenkivskyi.

Šiemet vasario 18-23 dienomis bus paminėtas Ukrainos revoliucijos penkmetis. 2014 metais tomis dienomis Ukrainoje vyko revoliucija — ginkluotas konfliktas Kijeve tarp oficialios Ukrainos valdžios ir protestuotojų, pasibaigęs koalicijos pasikeitimu Aukščiausioje Radoje ir po to sekusiu valstybės perversmu, kai buvo nuverstas prorusiškų pažiūrų Ukrainos Prezidentas Viktoras Janukovyčius. Šios datos nepamiršo Telšių miesto Garbės pilietis Alfredas Jonušas.

Algirdas Dačkevičius

Penkiasdešimt penkerių metų aidas neišblėso
Užsukęs į „Kalvotosios Žemaitijos“ laikraščio redakciją, A.Jonušas papasakojo, jog lietuviams draugiškiems kaimynams — ukrainiečiams — jų Vasario revoliucijos penktųjų metinių proga sumanęs sukurti dovaną — gintarinę saulėgrąžą. Toks sumanymas kilo neatsitiktinai. Dar būdamas studentas, 1964 metais jis vyko į Krymą, dabar Rusijos okupuotą, ir pakelėje grožėjosi didžiuliais žydinčių saulėgrąžų laukais. Prieš 55-erius metus patirtas įspūdis buvo toks stiprus, kad juvelyrą nepaleido iki šiol.
Saulėgrąžai sukurti prireikė apie kilogramo gintaro žaliavos, o kūrinio kotą žemaitis papuošė Ukrainos vėliavos — geltona ir mėlyna — spalvomis. Beliko nuvykti į Ukrainos Respublikos ambasadą mūsų šalyje ir įteikti simbolinę dovaną.
Iš pradžių A.Jonušas pasiskambino ukrainiečių ambasados sekretoriui kultūrai Dmytro Serov ir pasikalbėjo su juo apie savo sumanymą. Sekretorius neužilg pranešė, jog žemaitis ten laukiamas sausio 24-ąją. Transportu parėmė Savivaldybė, o meras Petras Kuizinas paprašė perduoti Ukrainos ambasadoriui kuo geriausius linkėjimus nuo žemaičių ir norą su juo susitikti. Vykdamas į sostinę, juvelyras, pagerbdamas ukrainiečius, savo aprangoje nepamiršo jų vėliavos spalvų — vilkėjo geltonais marškiniais ir ryšėjo mėlyną kaklaraištį. Tai neliko nepastebėta ambasadoriaus.

Sulaukė išskirtinio dėmesio
Ukrainos ambasadoje Telšių miesto Garbės piliečio A.Jonušo laukė nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius mūsų šalyje Volodymyr Yatsenkivskyi. Telšiškis jam įteikė savo dovaną, kurią ambasadorius sakė laikysiąs pagarbioje vietoje — savo kabinete.
Juvelyras buvo sužavėtas ambasados darbuotojų jam parodytu iškirtiniu dėmesiu. Prie kavos puodelio vyko nuoširdus pokalbis. A.Jonušas papasakojo, jog yra surengęs Lietuvoje ir pasaulyje 25 juvelyrikos parodas. Jo darbai eksponuoti Anglijoje, Belgijoje, Indijoje, Bangladeše, ir kitose užsienio šalyse. 1992-1993 metais, dirbdamas juvelyru Norvegijoje, A.Jonušas pelnė tarptautinį juvelyro sertifikatą, vėliau jo kūrinių paroda organizuota JAV Columbus miesto „Juodojo arklio“ galerijoje. Žemaičio juvelyrikos darbų buvo užsakiusi ir Lietuvos Prezidentūra, iš kurių bene svarbiausias — Popiežiui Jonui Pauliui II. Dalyvaudamas JAV „Smithsonien“ festivalyje, A.Jonušas demonstravo ne tik gintaro apdirbimą, bet ir atvežė iš Žemaitijos dovaną — gintarinius „Baltuosius rūmus“. Kūrybingo žemaičio septynios autorinių darbų parodos surengtos Palangos Gintaro muziejuje.
Pasisukus kalbai apie laisvės kovas, A.Jonušas žavėjosi ukrainiečių ryžtu kovoti už savo laisvę ir noru gyventi be diktato iš grėsmingojo kaimyno — Rusijos. Tuo pačiu jis prisiminė pokario laisvės kovas Lietuvoje ir partizanams pastatytus 16 kryžių. Už tai Prezidentė Dalia Grybauskaitė aktyviam lietuvių tautos partizaninio pasipriešinimo sovietų okupacijai istorijos įamžinimo puoselėtojui įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ sidabro medalį.
Telšių miesto Garbės pilietis A.Jonušas pasirašė ambasados garbingų svečių knygoje, kur nuoširdžiai padėkojo už svetingą priėmimą. Žemaičiui išskirtinį vizitą primins nuotraukos ne tik su Ukrainos Respublikos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi mūsų šalyje Volodymyr Yatsenkivskyi, bet ir kitais ambasados darbuotojais.
Atsisveikindamas ambasadorius rajono merui perdavė kuo nuoširdžiausius linkėjimus, taip pat pageidavimą su juo susitikti.
Gali būti, kad žinia apie šį žemaičio vizitą pasklis ir Ukrainoje, nes telšiškio Edmundo Žalpio, buvusio Vilniaus kultūros skyriaus vedėjo, iniciatyva nuotraukos pasieks Užsienio reikalų ministerijos Ukrainos ir Moldovos skyriaus vedėją Astą Andrijauskienę.

1 komentaras

Daugiau nekomentuojama.