Telšiškiai nuotaikingai pasitiko „Nacionalinę ekspediciją“

Pramaišiui šviečiant saulei ir vis prapliumpant vasariškam lietui, liepos 2-osios rytą Telšiuose, Turgaus aikštėje, plevėsuojant vėliavų miškui, skambant žemaitiškai dainininko Juvento Radzio dainai bei nedingstant šypsenoms iš miestelėnų veidų,— taip žemaičiai širdingai sutiko LRT projekto „Nacionalinė ekspedicija“ dalyvius.

Lina Dijokienė

Su daina ir dovanomis
Jau penktoji TV žiūrovų itin pamėgta LRT organizuojama „Nacionalinė ekspedicija“ šiemet į savo maršrutą įtraukė ir Žemaitiją, taip paminėdama Žemaitijos metus. Tiesa, įprastai vandeniu keliaujanti ekspedicija po Žemaitiją vyksta sausumos keliais. Praėjusio antradienio rytą keliautojus nuotaikingai sutiko Žemaitijos sostinė.

Dar iš vakaro Telšių miesto Garbės pilietis Alfredas Jonušas buvo pasiprašęs susitikti su ekspedicijos nare ir jos nuotaikingąja siela Zita Kelmickaite. Mat jie drauge vyko į garsųjį Smithsonian festivalį Vašingtone, kur tuomet žemaitis juvelyras nuvežė įspūdingą dovaną — balto gintaro Baltuosius rūmus. Šįkart A.Jonušas Z.Kelmickaitę nudžiugino Žemaitijos sostinėje, įteikdamas jai brangią dovaną — gintarinius Kongreso rūmus — irgi balto gintaro, kuriais gėrėjosi visi ekspedicijos dalyviai.
Paspausti ranką svečiams panoro Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas, visa Savivaldybės valdžia bei LR Seimo narys Valentinas Bukauskas. Nors keliautojai iš pirmo žvilgsnio atrodė kiek išvarginti kelionės, tačiau tryško gera nuotaika ir susirinkusiesiems negailėjo smagių pokštų.
„Esate tikra sostinė. Jauskitės tikri valstybės, Žemaitijos, Telšių piliečiai. Nieko nebijokit, būkite gyvi ir sveiki“,— žemaitiškai į kraštiečius kreipėsi istorikas, ekspedicijos vadovas profesorius Alfredas Bumblauskas.
„Didis džiaugsmas sutikti svečius. Ekspedicija — tai tikras tiltas. Mums, čia gyvenantiems Žemaitijoje, yra geras šansas pažiūrėti į mūsų gražų kraštą svečių akimis. Šiandien Žemaitijoje tikra šventė“,— sveikindamas svečius, sakė Telšių vyskupas K.Kėvalas.
Meras Kęstutis Gusarovas paminėjo Žemaitijos sostinės gražiausius akcentus, palinkėjo nepamirštamų įspūdžių, surasti visas 48 Telšiuose pasislėpusias meškutes bei įteikė simbolines dovanas — sūrio DŽIUGAS, medaus ir Žemaitijos vėliavą.
Prof. Alfredas Bumblauskas priminė, kad tik žemaičiuose gali išgirsti tokių kitiems netikėtų pasakymų, kaip antai: „baisee gražee“, „didelee mažaa“, „be pruota protingaa“ ir pan. Muzikologė Zita Kelmickaitė kartu su žurnaliste Aiste Plaipaite užtraukė žemaitišką „Lek gervelė“.
Žurnalistas Edmundas Jakilaitis pasidžiaugė maloniu telšiškių sutikimu ir priminė, jog šiųmetė ekspedicija unikali tuo, kad vienu metu rengiamos tarsi kelios ekspedicijos. „Pirmiausia pradėjome Baltarusijoje, Dauguvos upe plaukėme per visą Dauguvos upę iki pat Rygos. Rygoje pasidalinome į dvi dalis. Viena dalis keliavome sausuma iki Žemaitijos, o kita — Baltijos jūra užplaukėme į Saremo salą, kuri priklausė Estijai. Klaipėdoje susijungėme ir dabar keliausime per Žemaitiją, kuri šiemet mini 800 metų jubiliejų. Manome, kad tai bus įdomiausia ir turtingiausia ekspedicijos dalis. Labai norime parodyti Žemaitiją, jos žmones, istoriją, kultūrą, papročius, maistą, viską, ką galime spėti nuveikti čia per aštuonias dienas. Tiek laiko keliausime per Žemaitiją. Tikiu, kad tos laidos bus turiningos ir vertingos, o žmonės visoje Lietuvoje norės pažinti savo kraštą ir keliauti“,— kalbėjo E.Jakilaitis.
Gamtininkas Selemonas Paltanavičius priminė, kiek daug grožio yra Lietuvoje, ir kvietė juo grožėtis. Sutikimu džiaugėsi ir kiti ekspedicijos nariai.

Tragedijos šešėlis
„Nacionalinei ekspedicijai“ viešint Telšiuose, juos pasiekė tragiška žinia. Pranešta, kad su „Nacionaline ekspedicija“ susitikti plaukęs istorinis kurėnas nebeatvyks — tarp Ventės ir Nidos laivas nuskendo. Pavyko išgelbėti tik du įgulos narius, o laivo statytojas, Jūrų muziejaus istorikas, kurėno kapitonas, pirmosios „Nacionalinės ekspedicijos“, kada buvo perplauktas Nemunas ir Vysla, dalyvis Romaldas Adomavičius, manoma, nuskendo. Dėl nepalankių oro sąlygų nutraukta jo paieška.
Sukrėsti šios žinios, „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai tądien nutraukė filmavimus. Kaip teigė ekspedicijos atstovai, nutilo dainos ir baigėsi linksmybės.

Apie ekspediciją
Penktoji „Nacionalinė ekspedicija“ į savo kelionę išvyko birželio 16 dieną iš LRT kiemo. Planuota, kad liepos 6-ąją ji iškilmingai finišuos Kaune. Prof. Alfredo Bumblausko vadovaujama ekspedicija jau plaukė Dauguvos upe per Baltarusiją ir Latviją, Baltijos jūra pasiekė Saremo salą Estijoje (teigta, jog tai itin sudėtingas kelionės etapas), o vėliau per Žemaitiją grįžta į Kauną.
Nuo 2015 m. kasmet organizuojama „Nacionalinė ekspedicija“ istoriniais laivais jau plaukė Nemunu, Narevu, Vysla, Dniepru, aplankė Baltarusiją, Lenkiją ir Ukrainą. Nuo rudens rodomose laidose LRT žiūrovai išvys jau pasiilgtus ir naujus ekspedicijos dalyvius. Prof. Alfredo Bumblausko komandoje dalyvauja muzikologė Zita Kelmickaitė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, istorikai Simonas Teškevičius, Barbara Stankevič, Robertas Petrauskas, verslininkas Arminas Darasevičius. Šiemet prie ekspedicijos prisijungė žurnalistė, LRT radijo ir televizijos laidų vedėja Aistė Plaipaitė ir istorikė Madara Žgutė.
Keliaudami ekspedicijos dalyviai siekia atskleisti įdomius istorijos momentus, ryšius su kaimyninėmis valstybėmis, laivybos, jūreivystės bei gamtos įdomybes.

1 komentaras

Daugiau nekomentuojama.