Teatras — lyg brangakmenis miesto karūnoje

Spaudos konferencijoje su svečiais aptartas teatro festivalis „Teatras — tautos sparnai 2019“.

Tokia mintis nuskambėjo svečio iš Londono — režisieriaus Keith Homer lūpose, kai šis, kartu su kolegomis — režisieriumi Michael Woodwood, telšiške kolege Laimutė Pocevičiene, garso režisieriumi Ben Ward bei Telšių Žemaitės teatro bendruomenės nariais įsitaisė jaukioje kavinės „Sūrio Džiugas namai“ terasoje aptarti jau pasibaigusio septintojo tarptautinio jaunimo teatro festivalio „Teatras — tautos sparnai“ rezultatų.

Lina Dijokienė

Ambicingi siekiai
Tarptautinis festivalis, visą pirmąją rugsėjo savaitę viešpatavęs kultūrinėje Žemaitijos sostinės erdvėje, kaip visada kėlė ambicingus tikslus — per kokybišką ir dvasingą teatro meną susitikti su bendraamžiais, pasidalinti patirtimi, sužinoti, kuo ir kaip gyvena mylintis teatrą jaunimas Lietuvoje ir užsienyje. Pasak festivalio idėjos autorės L.Pocevičienės, tai buvo puiki ir įkvepianti dovana paaugliams, jaunimui, tėvams, mokytojams ir teatro mylėtojams žemaičių vardo paminėjimo 800 metų jubiliejaus proga.
Šiuo projektu, kaip teigė L.Pocevičienė, buvo siekta ir kūrybinių, ir edukacinių tikslų: suprasti, atskleisti savo šaknis ir tapatybę, įsiklausyti į jaunimo problemas, išreikštas teatriniais ženklais, tobulėti. „Manau, labai svarbu priversti skeptiškai nusiteikusią jaunimo dalį suprasti, kad teatro sparnais galima skraidyti po pasaulį, tobulėti, būti prasmingai matomam ir matyti kitus, susipažinti su iškiliomis teatro asmenybėmis ir teatro istorija. Tiek buvusieji šeši jaunimo teatrų festivaliai, tiek šis, septintasis, įrodė, kad teatro menas padeda spręsti jaunimo dvasinių vertybių formavimo, meno suvokimo, laisvalaikio užimtumo problemas, ugdyti kultūringą ir harmoningą asmenybę, puoselėjančią savo šaknis“,— sakė režisierė.

Gyrė organizatorius
Pokalbio su svečiais metu talkino gidė, anglų kalbos mokytoja Elė Kakanauskienė. Tiek Michael Woodwood, tiek Keith Homer, tiek Ben Ward sutartinai gyrė festivalio organizatorius už šių sutelktą darbą.
„Per savo gyvenimą esu organizavęs ne vieną festivalį, puikiai žinau tą visą festivalių organizavimo kompleksiškumą, nes turi ir žmones sužiūrėti, ir apgyvendinimą, kad viskas vyktų laiku, sudėlioti, bet svarbiausias dalykas, žinoma, išlieka teatras. Tačiau ir visi kiti dalykai, šalia teatro, yra labai svarbūs, kad festivalis pavyktų. Visa šita savaitė buvo labai gerai organizuota ir festivalis vyko sklandžiai. Man patiko, kad teatre buvo skirtingų tipų, skirtingų žanrų spektakliai. Toks pirmas įspūdis. Aš mėgavausi festivaliu“,— sakė Keith Homer.
Jam antrino ir kolega Michael Woodwood. „Telšiuose šis festivalis buvo nuostabiai organizuotas. Neįsivaizduoju, kas begalėtų būti geriau“,— sakė jis bei gyrė visą teatro kolektyvą už darnų darbą, ypač išskyrė talentingus studijos „Savi“ jaunuosius aktorius.
Garso režisierius Ben Ward sakė, jog jam įdomi buvusi festivalio techninė dalis. Paklaustas, ar Telšių teatro įranga nenuvylė, jis juokėsi — esą nėra taip blogai, yra matęs ir blogesnių dalykų… „Pakankamai gerai organizuota ta įranga ir aptarnavimas. Žinoma, kad reikėtų atnaujinimo, tačiau yra potencialas, teatras yra potencialus, ir turėtų turėti geresnę įrangą“,— teigė svečias iš Londono.

Paradoksai
Laimutė Pocevičienė, festivalio organizatorė, suskaičiavo: festivalio spektakliuose apsilankė 1300 žiūrovų, scenoje aštuoniuose spektakliuose vaidino apie 80 aktorių, kūrybinėse dirbtuvėse mokėsi apie 80 įvairaus amžiaus vaikų ir jaunimo.
„Nutiko tikras paradoksas. Festivalis skirtas jauniems žmonėms. Darėme spektaklį jaunimui, bet ėjo žiūrėti daugiausia vidutinio amžiaus arba vyresni žiūrovai. Manau, kad tai atradimas“,— sakė režisierė.
Svečiai šį paradoksą irgi pastebėjo, nes anksčiau Telšių festivaliuose matydavo daugiau jaunų žmonių.
L.Pocevičienė svarstė, kad įtaką turbūt padarė prasidėję mokslo metai. Kita vertus, informacijos buvo daug. Režisierė džiaugėsi, kad tarp žiūrovų pastebėjo daug mokytojų. „Nors buvo kviečiama visa švietimo bendruomenė, tačiau galimybėmis pasinaudojo nedaug, festivalyje apsilankė dviejų mokyklų organizuotos grupės — edukacines veiklas vykdė Telšių „Ateities“ progimnazija bei Luokės Vytauto Kleivos gimnazija“,— sakė L.Pocevičienė. Ji svarstė, jog ateityje galbūt festivalis vyks per dvi sales — ne dabar vienintelę — Žemaitės dramos teatro, bet ir dar renovuojamą didžiąją kultūros centro.

Puikios emocijos
„Labai didžiuojamės, kad Maiklas atvežė operą. Žmonės išeidami sakė, kad neatsimena, kada Telšiuose buvo opera. Tai naujas reiškinys mūsų mieste. Džiaugiuosi kūrybinių dirbtuvių sėkme, jose dalyvavo jaunuoliai ir iš Pasvalio, Mažeikių bei kitur. Turėjome nuostabius mokytojus. Tai neįkainojama dovana mūsų jaunimui. Labai ačiū už pastabas, už spektaklių aptarimą. Vaikai išmoksta vertinti spektaklius, žiūri, kaip juos reikia vertinti, į kokius dalykus atkreipti dėmesį. Susijungė profesionalūs aktoriai su jaunimu. Ta riba tarp profesionalaus ir mėgėjiško teatro labai susiaurėja,— sakė L.Pocevičienė. Pasak jos, festivalis buvo labai prasmingas, tai išdavė emocijos, matytos žmonių akyse.
Aistė Korkadinovaitė-Šiaudkulienė pasidžiaugė tokia energinga teatro sezono pradžia. „Dar kartą įsitikinau, kad mūsų kolektyvas — tikra komanda. Noriu pasidžiaugti, kad svečiai pasidalino visai kitokia praktika, patirtimi — labai smagu“,— sakė Žemaitės dramos teatro programų organizatorė.

Įspūdžiai atpirko nuovargį
Savo įspūdžiais pasidalijo ir studijos „Savi“ atstovė, atlydėjusi svečius iš Londono į spaudos konferenciją. „Buvo nemažai nuovargio. Festivalis prasidėjo pirmą mokslo metų savaitę. Kai kurie mokytojai galbūt nepatenkinti,— prisipažinusi, jog į mokyklą pavyko nueiti tik kartą per festivalio savaitę, sakė Ieva Marija Noreikaitė. — Mes įgijome daug patirties kūrybinėse dirbtuvėse. Jautėme, kad mūsų spektakliuose kartais pritrūkdavo kūno kalbos. Tai padėjo išvystyti tą kalbą, išlaisvinti save. Mes pamatėme labai daug spektaklių. Išgirdome komentarus, mokėmės, kaip aptarti spektaklius, vertinti, kritikos meno. Tai labai motyvuoja. Visą festivalį buvome kartu, renginių vedimas dar labiau mus, visą studiją, subūrė, dar labiau suartėjome“.

Potencialo daug
Paklausti apie festivalio perspektyvas, visi spaudos konferencijos dalyviai išskirtinai buvo nusiteikę pozityviai. Maiklas Woodwood sakė, kad teatro kompleksas Telšiuose turi gerą potencialą ir neblogą bazę. „Šitos erdvės, teatras, kultūros centras — yra tas potencialas, kurį galima išnaudoti“,— pabrėžė jis.
L.Pocevičienė apgailestavo, kad pasikeitė svečių iš Sakartvelo planai ir jie nebegalėjo atvykti į festivalį. Pernai viešėjo svečiai iš Lenkijos bei Prancūzijos. „Mes kviečiame miestus partnerius, tačiau juose nėra stiprių teatrų“,— apgailestavo telšiškė.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Macienė sakė: „Norisi labai pasidžiaugti, kad tradicija tęsiasi. Kaskart festivalis turi savo spalvą, kažkuo praturtina. Pasibaigus festivaliui, vis stebiesi, ar begali būti kažkas kitaip. Tačiau atvykstame į naują festivalį, ir vėl būna naujo ir įdomaus. Kaskart po festivalio apima pasididžiavimo jausmas: mažas teatras, o padaro tokius didelius darbus. Per tuos darbus ir mūsų mėgėjai aktoriai, ir prisijungę profesionalai, ir mūsų seni, patyrę teatralai taip visavertiškai gali kalbėti tarptautiniu mastu ta tikra teatro kalba. Tai labai džiugina. Projektas finansuotas iš Kultūros tarybos, iš, manyčiau, pasiteisinusios Regioninės programos. Šitas projektas buvo įvertintas dar paraiškų vertinimo stadijoje labai aukštais balais. Taigi šio festivalio kontekste reikia neužmigti ir planuotis naujus iššūkius. Teatras gyvena energingu ritmu. Svečiams nenustosim dėkoti. Visi puikiai praleidome laiką teatro ritmu“.

Naujos pajėgos
„Atėjo naujos jėgos, profesionalūs aktoriai. Jei bus pagalba iš visų pusių, tai, aišku, mes bandysime skraidyti. Spalio pabaigoje išskrendame į tarptautinį festivalį Tiumenėje, tad grįžę turėsime naujos patirties“,— artimiausiais planais pasidalijo L.Pocevičienė.
Prie teatro kolektyvo prisijungusi profesionali aktorė Margarita Bladženauskaitė, apibendrindama pokalbį, sakė: „Buvo intensyvi savaitė, kupina naujų pažinčių. Viskas nauja. Daug įvairių spektaklių, skirtingai dirbantys su vaikais. Kitos temos, kitos sceninės kalbos. Labai džiaugiuosi abiejų režisierių surengtomis kūrybinėmis dirbtuvėmis. Teatras yra labai nuostabus. Visi teatrai, atvažiuojantys į Telšius gastrolių, labai džiaugiasi teatru. Čia yra magiška, stebuklinga vieta, puiki erdvė skleistis“.