Nupirktas pirmasis namas neįgaliesiems

Namas Paežerės kaime. Čia atsiras grupiniai neįgaliųjų gyvenimo namai.

Dūseikių socialinės globos namai netoli Telšių, Paežerės kaime, nupirko gyvenamąjį namą, į kurį bus perkelta dešimt globotinių. Tai — visoje Lietuvoje pradėtos vykdyti socialinių globos namų reformos dalis.

Alvydas Ivoncius

Bandys gyventi savaraniškiau
Anksčiau Dūseikių socialinės globos namai Telšiuose daugiabutyje nupirko butą, kuriame apgyvendinti sveikesni protinę ir psichinę negalią turintys asmenys. Jie bute gyvena savarankiškai, prižiūrimi darbuotojų. Lietuvoje tokia reforma pradėta neva įgyvendinant Europos Sąjungos reikalavimus, kad socialiniuose globos namuose (taip pat ir vaikų) gyvenantys asmenys būtų kuo labiau integruoti į visuomenę. Ir jos, ir dalies specialistų ši reforma vertinama nevienareikšmiškai. Kai kur kyla gyventojų pasipriešinimas, kai jų kaimynystėje nutariama statyti namus protinę ir psichinę negalią turintiems asmenims. Žmonės baiminasi, kad tokie asmenys kels jiems pavojų ar diskomfortą.
Dešimt gyventojų kambariuose gyvens po du, vadinasi, reikalingi penki miegamieji kambariai. Dūseikių socialinės globos namų vadovo Remigijaus Šimkaus manymu, sklypas gal ir per didelis, tačiau šis namas labiausiai tiko įstaigos globotiniams perkelti. Pasak direktoriaus, sklype bus galima pasodinti sodą ar padaryti daržą. Mat, gyventojai patys turės gamintis maistą, bandyti gyventi kuo savarankiškiau, aišku, prižiūrimi darbuotojų.

Pirkiniu susidomėjo Seimo narys
Paežerės kaime dygsta naujas gyvenamųjų privačių namų kvartalas. Tačiau čia namai atitolę vieni nuo kitų, kadangi dideli sklypai. Nupirkto namo bendras plotas 220 kvadratinių metrų, o žemės sklypo – 44 arai. Už žemės sklypą ir namą sumokėta 180 tūkst. eurų. Pasak R.Šimkaus, tokią kainą nustatė turto vertintojas. Tiesa, kaina buvo keliais tūkstančiais eurų didesnė, bet pavyko nusilygti. Namas ir žemė nupirkti už valstybės biudžeto lėšas. Po nupirkimo, tuo susidomėjo Seimo narys Naglis Puteikis. Dūseikių socialinės globos namai ministerijai pateikė paaiškinimą. Pasak R.Šimkaus, namas yra naujai pastatytas, įvestas geoterminis šildymas.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ Nr. 79 (10191)