Vietoje nurėžtų liepų sodins kitas

Taip atrodo Respublikos gatvė, nupjovus medžius. Nuotrauka — iš feisbuko „Kon Šnek Žemaite Naujynas“.

Respublikos gatvės rekonstrukcija, kaip jau įprasta Lietuvoje, prasidėjo tradiciškai — iškertant liepas. Taip paprasčiau, o ir projektas brangesnis: kiekvieno medžio „nugalabijimas“ kainuoja, o paskui dar reikia išleisti pinigų naujiems sodinti. Tie, taip prižiūrimi, kaip dabar, neilgai tvers. Valdininkai vėl galės teisintis: „Et, medžiai ligoti, reikia naujų“.

Alvydas Ivoncius

Respublikos gatvės rekonstrukcijos užsakovas yra Telšių rajono savivaldybės administracija. Nesvarbu, kas rengė projektą. Kokia buvo muzika užsakyta, tokia ir sugrota. Lietuvoje požiūris į medžius, skverus gerokai kitokesnis nei kaimyninėje Latvijoje. Čia medžiai, skverai saugomi, puoselėjami, neaukojami automobilių aikštelėms, „maximoms“ ir panašiai.

Šią vasarą Latvijoje, Bauskėje, buvo rekonstruojama viena pagrindinių gatvių. Joje sugebėta išsaugoti medžius. Matydamas tą gatvę, pagalvojau: „Telšiuose tai nurėžtų viską ir išrautų kelmus“. Apskritai bet kuris Latvijos miestas jaukus skverų ir medžių gausa. Daugelį tokių skverų mūsų architektai supeiktų, nes jie nepaversti trinkelių betonaikštėmis. O jei ir išklojamos trinkelėmis, tai stengiamasi palikti senesnius medžius, pasodinti naujų ir įrengti gėlynų.
Telšiuose automobilių aikštele norėta paversti Goeldnerio skverelį, paliekant kelis medžius, tačiau daugiau nei prieš dešimt metų to padaryti nepavyko. Pačioje miesto istoriškai svarbiausioje vietoje — Turgaus aikštėje — suręstas prekybos centras, spekuliatyviai anuomet įtikinėjant, kad Telšiai niekada neturės pinigų tai aikštei sutvarkyti. Keisto būta argumento: tarsi numatant, kad Lietuvoje per amžius liks „ubagynas“. Aišku, neliko Turgaus aikštėje ir medžių, užtat turime didžiulę automobilių stovėjimo aikštelę, kuria kai kas didžiuojasi it pasaulinio masto urbanistiniu sumanymu. Kaip galėjo atrodyti Turgaus aikštė, galima pamatyti Rokiškyje, kur nei valdžia neleido, nei architektui rūpėjo joje suręsti prekybos centrą. Rokiškio turgaus aikštė buvo stačiakampė, tokia ir liko kartu su dauguma senesnių medžių.
Telšiuose norėta sunaikinti pastatais neužgriozdintą teritoriją prie Žemaitės gimnazijos, vėlgi griebiantis spekuliacijų. Tarsi žalių plotų mieste būtų per daug. Bendra Telšių tendencija tokia: medžių kirtimas ir betonaikščių įrengimas. Neseniai visuomenininkams pavyko sustabdyti kaštonų iškirtimą Katedros aikštėje. Tuomet valdininkai aiškino: kaštonai ligoti, kelią grėsmę.
Savivaldybės administracija pateikė informaciją, kad vis dėlto Respublikos gatvė neliks plika it kiaušinio lukštas. Dabar jau nupjautos 33 liepos ir 2 uosiai. Medžiams buvo apie 50 metų. Mediena bus panaudota Nakvynės namams šildyti. Pagal projektą, vietoje išpjautų medžių toje Respublikos gatvėje bus pasodinti 22 europinės liepos. Iš viso Respublikos gatvėje bus pasodinta 90 medžių. Jie bus 8-10 centimetrų kamieno skersmens. Medžius sodins abiejose gatvės pusėse, įrengus šaknų laistymo sistemą.
Esą medžius reikėjo nurėžti, kadangi gatvėje reikės iškasti griovius vamzdžiams tiesti.

 

 

 

2 komentarai

  1. Visdėlto tik išgamos gali medžius mieste naikinti.Maži pasodinti medžiai taip oro nevalys.

  2. O galima kur nors surasti galutinę gatvės rekonstrukcijos vizualizaciją? Ar čia tik man keista, kad ji nepateikiama?

Daugiau nekomentuojama.