Architektūros skyriaus vedėja palieka pareigas: ko ji Telšiams „nedavė“?

Atrodo, jauni specialistai jau sprunka iš Telšių rajono savivaldybės administracijos. Neseniai pareiškė Strateginio planavimo ir investicijų skyrių paliekančios dvi darbuotojos, o štai pasiprašė atleidžiama iš darbo ir Architektūros skyriaus vedėja Gintarė Baltrūnė.

Alvydas Ivoncius

Paliko pareigas po STT kratų
Architektūros skyriui ilgai vadovavo prieštaringai vertinamas Algirdas Žebrauskas. Specialiųjų tyrimų tarnyba, gavusi informacijos apie negerus reikalus, jo kabinete sumontavo slaptą garso įrašymo ir vaizdo stebėjimo įrangą. Galiausiai buvo užfiksuota, kaip viena moteris pasiūlė A.Žebrauskui vokelį, sakydama „Čia pirmai pradžiai“. A.Žebrauskas gynėsi nuo siūlomo kyšio, sakydamas, kad nereikia, bet vokelį pasiliko. Vėliau jį įsidėjo į darbaknygę, kažkur išėjo, grįžo, paliko vokelį ant stalo. Specialiųjų tyrimų tarnyba, tai užfiksavusi, skyriaus vedėjo kabinete atliko kratą, iškėlė A.Žebrauskui baudžiamąją bylą. A.Žebrauskas buvo teisiamas, bet išteisintas: neva jis iš vokelio pinigų neišsiėmė, kitaip sakant, kyšio neįsikišo į kišenę. O kur dingo vokelis? Ir čia rastas paaiškinimas: valytoja, pamaniusi, kad nereikalingas, gal išmetė į šiukšlių dėžę. Taigi A.Žebrauskas dėl galimo kyšio paėmimo buvo išteisintas, tačiau į pareigas negrįžo. Dabar A.Žebrausko pramintu taku dėl galimos korupcijos į teismą vaikšto visas būrelis „savivaldybininkų“, kuriems baudžiamosios bylos iškeltos pernai.

Užsipuolė vos pradėjusią dirbti
Savivaldybės administracijos surengtą konkursą skyriaus vedėjo pareigoms užimti laimėjo Gintarė Baltrūnė.
Ir netrukus pasipylė kalbos, kokia ji netikusi, net Telšius „darko“. Kiti nedviprasmiškai niurnėjo esą reikia susigrąžinti „profesorių“ — A.Žebrauską. Visokie politikuojantys „knygų kromelninkai“, „zadanijų specialistai“, „sveiko proto dešinioji“, „skaidrumo vėliavnešiai“, gausybė nomenklatūrinių principu „tu — man, aš — tau“ besiremiančių vietos veikėjų pagaliau sulaukė šventės — sąžininga, pareiginga, kompetentinga specialistė palieka pareigas, kurios, sutikime, labai gundo korumpuotus veikėjus. Juk čia galima tvirtinti-netvirtinti, leisti-neleisti. Ir tarp šių dviejų priešybių lengvai gali veistis korupcija. G.Baltrūnė, matyt, tokioms pagundoms nepasidavė: neteko girdėti, kad ji elgtųsi taip, kad kas nors suprastų, jog reikia duoti kyšį.

„Kalvotajai Žemaitijai“ G.Baltrūnė sakė, kad jos niekas neragino palikti pareigas. Beje, dėl jos Savivaldybės administracijoje pradėtas tarnybinis patikrinimas. Mūsų žiniomis, skyriaus vedėja nenorėjo sutikti su kai kuriais sprendiniais, susijusiais su vėjų jėgainių plėtra rajone. Tačiau G.Baltrūnė atsisakė komentuoti skundo turinį, nes tyrimas dar nėra baigtas. Ji šio tyrimo nesiejo su savo sprendimu palikti pareigas. Kad skundžiami kurie nors sprendimai, ne naujiena. Pasak G.Baltrūnės, ji norinti pakeisti darbą. Tačiau architektė leido suprasti, kad įtakos sprendimui turėjo santykiai Savivaldybės administracijoje, atlyginimas. Spėjame, kad omenyje turėti santykiai ne su darbuotojais, o vadovais. O G.Baltrūnės atlyginimas, mūsų žiniomis, buvo vienas mažiausių tarp visų skyrių vedėjų. Ji į rankas negaudavo nė devynių šimtų eurų, nors darbas labai svarbus ir atsakingas.

Nesugebėjo įtikti „chebrai“
Kartą Savivaldybės salėje buvo pristatomas Respublikos gatvės rekonstrukcijos projektas. Tuometis Telšių seniūnas, dabartinis vicemeras Kazys Lečkauskas sumurmėjo, kad pritartų siūlymui išgrįsti akmeninėmis trinkelėmis šią gatvę, nors mieste apstu net neasfaltuotų gatvių. Bet ne tai svarbiausia. Vietos socialdemokratų „pažiba“ sumanė pasamprotauti apie G.Baltrūnę: esą — oho, kiek Telšiams davė profesorius,— o ką davė Baltrūnė? Nieko.
Nejaugi? Visų pirmiausia reikėtų atmesti perreikšminimus. Telšiai pagražėjo ne kurio nors valdininko asmeninėmis pastangomis, o dėl gautos Europos Sąjungos paramos ir privačių verslininkų iniciatyvų. O valdininkai, taip pat ir Architektūros skyriaus, privalėjo atlikti savo darbą, nes už tai gaudavo atlyginimą. Taigi visų pirmiausia turime būti dėkingi verslininkams ir Europos Sąjungos piliečiams, už kurių pinigus buvo įgyvendinti miestui svarbūs projektai. Kiek tas projektų įgyvendinimas buvo sąžiningas, kiek stengtasi pasivogti, kita kalba. Juk būtent dėl Masčio ežero tvarkymo paaiškėjo, kad naudotos prastesnės medžiagos nei reikėjo, todėl Specialiųjų tyrimų tarnybos pradėtas ikiteisminis tyrimas vienam valdininkui baigėsi baudžiamuoju teismo įsakymu.
Visgi, ko Telšiams „nedavė“ G.Baltrūnė? Ji „neuabizavo“ Architektūros skyriaus; nemulkino, norėdama prakišti kokį prekybos centrą ar dar ką nors, miestiečių ir Savivaldybės tarybos narių; kaip architektė nepriėmė prastų architektūrinių sprendimų, kurių iš ankstesnių laikų apstu mieste; ji nesureikšmino savęs, stengdamasi įdiegti, kokia esanti „geniali“; ji neprekiavo tvirtinimais-netvirtinimais; nepardavinėjo it savų miesto sklypų; neorientavo projektų rengimo į vieną firmelę ir už tai negavo „grąžos“. O svarbiausia — jos kabinete Specialiųjų tyrimų tarnybai nebuvo reikalo sumontuoti slaptos įrangos, ji nevykdė kieno nors „zadanijų“. Bet tai vietos „chebrytėms“ anaiptol ne privalumai, o trūkumai. Todėl kai kuriems ji yra „prasta specialistė“, nederanti nomenklatūrinei, korumpuotai sistemai.

 

9 Komentarai

  1. Čia nereikia nei STT. Žmonės juk atsimena profesoriaus veiklą. Dabar įstatymai yra konkretesni, sunkiau iš paprasto žmogaus išreikalauti kyšio. O dabartinė vedėja irgi ne viską pagal įstatymą daro. Iš manęs reikalavo, kad gyv.namo statybą pateikčiau viešai vertinti. Kai paklausiau pagal kokį reglamentą ,tai parašą statybos leidimui gauti padėjo pačią paskutinę dieną pagal įstatymo numatytą terminą. Ar čia buvo užslėptas kyšio reikalavimas ar šiaip savo galios vaizdavimas dabar sunku atsakyti. Bet turim pripažinti, kad valdininkų sprendimų vilkinimai visuomenei kainuoja labai brangiai. O keisčiausia yra tai, kad mes valdininkus samdome tam, kad jie mums tvarkytų reikalus, o jie stengiasi mus visaip žeminti ir rodyti kokie jie svarbūs. Bet faktas, kad jiems mokame nedaug. Už tą nedaug, jie ir dirba nedaug. Užburtas ratas.

  2. Galutinai įrodyta,kad Telšius valdo supuvusi šutvė ir,kad čia doriems specialistams peranksti.Matomai prociesorius su žentu imsis toliau įsisąvinti Telšius,svarbu „profesionalią”valytoją šalia įdarbinti ir didesnę šiukšlinę pasistatyti.Apie Gerb.G.Baltrūnę TIK geriausius žodžius galima pasakyti ir padėkoti UŽ TAI ką JI davė Telšiams.Vien tik parodytu atsakingu požiūriu į svarbias pareigas ir sąžiningu jų vykdymau JI tampa pavyzdžiu kokių Žmonių mums reikia,kokius turėtume rinkti į valdymo institucijas,tarybą.Žinau ir atvejį kai Gerb.Gintarės pažystamas vyrukas,klaipėdietis,tris kartus ėjo dėl kažkokios pašiūrės statybos leidimo,kol pagaliau viskas buvo atlikta pagal įstatymo raidę,JOKIŲ pažinčių,jokių kyšių!!!Gintarei didelis AČIŪ už Telšiams paaukotus metus,sėkmės Jai ateities planų išsipildyme.Nekeikite telšiškių,ne visi mes profesoriai ir ne visi renkame tuos netikėlius balvonus .

    • Tai tikra TIESA saziningi darbuotojai Telsiams nereikalingi,viskas ”prikvatizuota”,jaunimas sprunka is Telsiu.

  3. Kaip jis, profesorius , drįsta pažiūrėti žmonėms į akis? Gaila Baltrūnės, padori moteris buvo…

  4. Mano nuomonė kitokia. Miesto architektas be gebėjimo skaityti įstatymus dar turi jausti ir miesto dvasią. Sąžiningumas ir padorumas būtinas visiems, o kūrėju gali būti ne kiekvienas. Todėl ačiū architektei, kad traukiasi, nes jokių idėjų ar minčių, apart statiško jaunumo ir dažnai nelankstumo, ji ir neturi. Todėl labai tikiu, kad į šias pareigas ateis kūrybingas dvasioje, o ne išvaizdoje, jaunas ir talentingas žmogus. Telšių architektūra išskirtinė ir eiliniai čia tikrai neras vietos.

  5. Mieli telšiečiai, atsikvošėkite ir pradėkite mąstyti galvomis, o ne sėdimąja dalimi. Gana „didžiajam architektui- profesoriui” reikšmintis ir savo išmintimi dergti Telšius. Įsileiskite jaunų žmonių, naujų idėjų, sprendimų. Labai daug jis pridarė „falšo” Vien faktas, kad su žentu įsipatogino į savivivaldybę yra aiškus žingsnis į „save, man,čia aš svarbiausias. O rajono valdžiai jau laikas prabusti iš laimės miego, užbaigti neįgalumo laikotarpį ir imtis rimtų taip miestui ir žmonėms reikalingų sprendimų.

Komentarai nepriimami.