Dėl gripo ir COVID-19 Telšių ligoninėje — karantinas: draudžiama lankyti pacientus

Vyriausioji slaugos administratorė Beruta Zavadskienė ir Regioninės Telšių ligoninės infekcijų kontrolės specialistė Asta Matulevičienė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė COVID-19 (koronaviruso) protrūkį pandemija ir ragina viso pasaulio valstybes izoliuoti, tirti ir gydyti kiekvieną šios virusinės infekcijos atvejį. Tai palietė ir Lietuvą, vadinasi, ir Telšius, todėl imtasi priemonių, norint pažaboti ligos plitimą.

Justina Lukošienė

„Pasaulinei sveikatos organizacijai paskelbus COVID-19 (koronaviruso) protrūkį pandemija, laukiame iš Sveikatos apsaugos ministerijos naujų nurodymų, kaip toliau bus elgiamasi. Anksčiau daugelis manė, kad mūsų tai nepalies, bet, kaip matome, ši iliuzija bliūkšta, o jei visgi dar yra taip mąstančių žmonių, tai parodo jų neatsakingumą ir trumparegiškumą“,— pasakojo vyriausioji slaugos administratorė Beruta Zavadskienė.
Regioninėje Telšių ligoninėje nėra Infekcinių ligų skyriaus, todėl gydymo įstaiga priskirta Klaipėdos regionui. Praėjusį antradienį Klaipėdos universitetinė ligoninė buvo sukvietusi visas gydymo įstaigas, priklausančias Klaipėdos regionui, kad suteiktų informacijos, kaip COVID-19 (koronaviruso) atveju turėtų elgtis gydymo įstaiga. Taip pat informuota, kaip Klaipėdos universitetinė ligoninė yra pasiruošusi priimti infekuotus pacientus.
Paskelbus pandemiją, Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrius yra atlaisvintas, šiuo metu minėtame skyriuje stebimi tik keli pacientai, bet ne dėl COVID-19 (koronaviruso), o dėl gripo. Įsteigta ir parengta laboratorija, kuri kol kas neatlieka tyrimų, nes laukiama sprendimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Numatytas planas A, kurio atveju visi pacientai būtų guldomi į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių, o jei šis planas nepasitvirtintų, tuomet yra numatytas planas B. Jo atveju Respublikinė Klaipėdos ligoninė atlaisvintų vieną korpusą, kad sutalpintų ir gydytų infekuotus pacientus. Paprašyta ir Šilutės ligoninės, jog, esant reikalui, būtų paskiriamas vienas ligoninės korpusas tokiems pacientams gydyti.
Konferencijos metu taip pat aptarta greitosios medicinos pagalbos tarnybų veikla. „Buvome užtikrinti, jog greitosios medicinos pagalbos tarnybos turi labai aiškius algoritmus iš Sveikatos apsaugos ministerijos, gabenant pacientą iš ligoninės. COVID-19 (koronaviruso) atveju visi veiksmai būtų derinami su GMP centrine dispečerine tarnyba bei Klaipėdos ligoninių infekcinių ligų skyriais. Visi žingsniai turi būti apgalvoti, jog būtų kuo mažiau kontaktavimo ir platinimo“,— informavo B.Zavadskienė.
Susirinkusiai medikų bendruomenei pristatytas Italijos ir Prancūzijos modelis, kai 80 proc. pacientų yra gydomi namuose. „Mes taip pat prašome, kad pakilus temperatūrai pacientai patys nevažiuotų į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, o kreiptųsi į šeimos gydytoją nuotoliniu būdu (telefonu), 112 telefonu, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąja linija, kuri dirba visą parą. Pirmiausia bus konsultuojama telefonu, duodami nurodymai ir tuomet atliekami tam tikri veiksmai. Tie veiksmai turi būti sąmoningi, taikant saviizoliaciją, o jeigu gydymo įstaigoje atsiranda infekuotas pacientas, tuomet jis yra izoliuojamas. Vis tik kiekvienam reikėtų pradėti nuo saviizoliacijos, kuri yra svarbiausia priemonė, padėsianti išvengti COVID-19 plitimo“,— teigė vyriausioji slaugos administratorė. Grįžusiems iš COVID-19 (koronaviruso) paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu atveju, patariama dvi savaites likti namuose, taip išvengiant kontakto su kitais žmonėmis. Medikų bendruomenė nesupranta tokių žmonių, kurie, neatsižvelgdami į ekstremalią padėtį, neatšaukia kelionių. Pasak jų, tai parodo jų neatsakingumą ne tik savo, bet ir kitų žmonių atžvilgiu.
„Kovo 10 dieną pasikeitė COVID-19 atvejo apibrėžimas, išsiplėtė teritorijų sritys. Norime atkreipti visų gyventojų dėmesį, tad tiems, kurie lankėsi Kinijoje, Honkonge, Irane, Japonijoje, P. Korėjoje, Singapūre, Italijoje (visa šalies teritorija), Prancūzijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, 14 dienų reikalinga saviizoliacija ir savęs stebėjimas. Toks laikotarpis nustatytas atsižvelgus, kad per jį nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios pasireiškia arba nepasireiškia simptomai, būdingi naujai koronavirusinei infekcijai, t.y. karščiavimas, dusulys, kvėpavimo sutrikimai, kosulys ir kt. Jeigu pajutote tuos simptomus, tuomet turite skambinti 112 telefonu. Turime stengtis daryti taip, kad tie pacientai patektų būtent į tas pagrindines asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kuriose būtų užtikrinta aukšto lygio infekcijų kontrolė. Jeigu būtų toks atvejis, kad į mūsų gydymo įstaigą kreiptųsi iš anksto neinformavęs, įtariamas sergant Covid-19 asmuo, tai tam yra atskiras algoritmas, kaip turėtų elgtis mūsų įstaigos darbuotojai, kokių veiksmų jie turėtų imtis, jog ta infekcija neišplistų“,— kalbėjo VšĮ Regioninė Telšių ligoninė infekcijų kontrolės specialistė Asta Matulevičienė.
Nuo kovo 6 dienos dėl gripo epidemijos, kaip COVID-19 plitimo prevencijos priemonė, Regioninėje Telšių ligoninėje paskelbtas karantinas. „Paskelbėme karantiną, norėdami apsaugoti pačius medikus nuo infekcijos, todėl lankytojai įleidžiami tik su skyriaus vedėjo leidimu (išimtinais atvejais). Karantino metu taip pat ribojamas įvairių daiktų ir maisto produktų perdavimas, todėl prašome būtiniausius siuntinius perduoti tvarkingai supakuotus Priėmimo-skubios pagalbos skyriui, nurodant paciento vardą, pavardę, skyriaus pavadinimą, palatos numerį. Norėtume ir pageidautume, kad tų siuntinių būtų perduodama kuo mažiau, nes maitinimas pas mus yra geras“,— akcentavo B.Zavadskienė.
Kaip jau minėta, nuo kovo 6 dienos draudžiamas hospitalizuotų pacientų lankymas, išskyrus gimdyvių, sutuoktinių, partnerių ar kito šeimos nario dalyvavimas gimdymo metu. „Šito mes neribojame, bet dalyvaujantis asmuo turi būti sveikas, neturėjęs kontakto su COVID-19 sergančiais asmenimis, kad nebūtų grįžęs iš viruso paveiktų teritorijų. Žinoma, dalyvaujant gimdyme, privalomas epidemiologinio režimo laikymasis, t.y. dalyvaujantis asmuo gimdymo metu ir priešgimdyvinėje palatoje, bendraujant su gimdyve, medicinos darbuotojais, privalo vilkėti ligoninės išduotą aprangą bei dėvėti veido kaukę, visą gimdymo laikotarpį neišeiti iš skyriaus, ligoninės patalpų. Leidimą dalyvauti gimdyme sutuoktiniui, partneriui ar gimdyvės raštišku patvirtinimu, vienam šeimos narių, išduoda skyriaus vedėjas ar budintis gydytojas, užpildant direktoriaus nustatytą pacientų lankymo leidimo formą. Primename, kad artimųjų atnešti medikamentai, medicininės ir asmens higienos priemonės pacientams perduodami per skyrių vyr. akušerį ir budintį akušerį“,— dėstė A.Matulevičienė.
Tokiai ligoninės politikai paskirta atstovauti direktorės pavaduotoja Simona Simaitytė, kuri kontaktuotų visą parą su kitomis gydymo įstaigomis, teiktų pagalbą medicinos darbuotojams, jei iškiltų kokių nors neaiškumų.

Būkite pirmas išdrįsęs pakomentuoti

Jūsų komentaras

Jūsų el. pašto adreso nerodysime.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.