Šildymo sezonas jau ne už kalnų: kaip šilumos taupymu pasirūpinti jau dabar?

Nors dar ką tik džiugino vasariška šiluma, ne už kalnų ir šaltasis sezonas, kuriam verta pasiruošti iš anksto. Bendrovės „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ technikos direktoriaus Ruslano Rimkaus teigimu, pasitelkus tinkamas priemones, galima reikšmingai sumažinti šilumos suvartojimą ir sutaupyti nemažai lėšų.

„Laikas iki pirmųjų šalnų — ne tik paskutinė galimybė pasimėgauti atostogomis, bet ir vis dar tinkamas metas remontui, todėl yra palanku pasirūpinti ne tik savo buto ar kitų patalpų estetine dalimi, bet ir energetiniu efektyvumu. Pavyzdžiui, remontuojant namus, pravartu pasikeisti ir nesandarius langus ar duris, taip pat apsvarstyti galimybę efektyvesniais pakeisti senus ketinius radiatorius. Žinoma, tai darant, reikėtų vadovautis pastato projekte nurodytomis specifikacijomis. Be to, sutaupyti gali padėti ir tinkamai parinkta radiatoriaus pozicija — šiluma patalpos efektyviausiai aprūpinamos, kai nuo radiatoriaus iki grindų ir palangės paliekami maždaug 5-10 cm oro tarpai“, — sako R. Rimkus.
Dar daugiau naudos, R. Rimkaus teigimu, galima gauti atlikus viso pastato šilumos ir karšto vandens sistemų modernizavimą. Viena iš priemonių tai padaryti — atlikti vadinamąją mažąją renovaciją. Tam šiuo metu kaip tik yra skiriama valstybės parama, dėl kurios į Būsto energijos taupymo agentūrą gali kreiptis pastatų administratoriai. Pagal numatytą priemonę, daugiabučio vidaus šilumos sistemoms atnaujinti galima gauti iki 30 proc. finansavimą.
„Vidaus šildymo sistemų atnaujinimas gali būti itin naudingas tiems pastatams, kuriuose šiluma paskirstoma netolygiai. Taip neretai nutinka senesnės statybos namuose, kuriuose šildymo sistema yra išbalansuota, todėl dalis patalpų yra peršildomos, o kitose — per šalta. Nepaisant to, už šilumą gyventojai moka vienodai. Ši problema išsprendžiama, atnaujinant šilumos punktą, keičiant ir izoliuojant vamzdynus, įrengiant šildymo bei karšto vandens sistemos terminio balansavimo priemones su automatiniu karšto vandens recirkuliacijos temperatūros palaikymu stovuose. Kartu galima įrengti ir individualų šilumos reguliavimą. Tai leidžia šilumą naudoti pagal savo poreikius ir mokėti už tiek energijos, kiek suvartojama“, — sako „Telšių šiluma“ technikos direktorius.
Ekspertų teigimu, šilumos ir karšto vandens sistemų modernizavimas energijos poreikius sumažina iki 25 proc. ir yra aktualus ne tik daugiabučių gyventojams, bet ir įmonėms ar įstaigoms. Visais atvejais dėl šilumos sistemos atnaujinimo reikėtų kreiptis į pastatų administratorius.
Kokios tiksliai taupymo priemonės bus veiksmingiausios, kiekvienu atveju padeda nustatyti pastato energetinis auditas. „Atliekant energijos vartojimo auditą, nustatomos silpnosios pastato šilumos sistemos grandys. Kartu pateikiamos rekomendacijos, kaip mažinti energijos sąnaudas. Kitaip tariant, audito metu išsiaiškinamos neefektyvaus energijos vartojimo priežastys ir pateikiamos konkrečios priemonės pagerinti situaciją“, — sako R. Rimkus.
Galiausiai, efektyviau naudoti šilumos energiją ir sutaupyti gali padėti ir labai paprastos priemonės — pavyzdžiui, langų ir durų užsandarinimas. Gerų rezultatų gali duoti ir balkonų įstiklinimas. Be to, balkonuose pravartu po grindimis pakloti izoliacinės medžiagos sluoksnį. Tai sumažina šalčio iš lauko patekimą į patalpos vidų, o kartu — ir šilumos energijos poreikį. Šildymo efektyvumą patalpose galima padidinti tinkamai išdėsčius baldus. Dideli baldai neturėtų užstoti radiatorių — šiltas oras nuo jų turėtų sklisti netrukdomai.
Šaltuoju metų laiku visuomet reikėtų uždarinėti laiptinės duris, nepalikti pravirų langų ir juos taip pat užsandarinti. Taip šaltis iš laiptinės per sienas nesiverš į butus, o ir pačioms laiptinėms šildyti prireiks mažiau energijos. Vėdinant patalpas, tai derėtų daryti intensyviai, bet trumpą laiką. Taip iš patalpų pašalinami kvapai ir drėgmė, o kartu jos neatšąla tiek, kiek langus pravirus laikant ilgą laiką.
Nors apie žiemos šalčius galvoti galbūt dar nesinori, tačiau tai yra praktiška. Tinkamai pasiruošus, šaltasis sezonas gali atsieiti gerokai mažiau. Svarbu nepamiršti, kad sutaupyti energiją leidžia tiek specialistams patikėtas tikslingas šilumos sistemų modernizavimas, tiek kiekvieno atsakingumas ir priemonės, kurių imamės individualiai.

1 komentaras

  1. Daugiausiai sutaupo tie miestai, kurie nutraukė sutartį su Litesko ir patys prižiūri savo ūkį. Kadangi Telšių valdžia yra per skysta tokiam procesui, tai mokam už šilumą brangiausiai Lietuvoje.

Daugiau nekomentuojama.