Ekologiškas transportas — gerai, bet ar visada patikimas?

Tuoj sukaks septyneri metai, kai hibridinis autobusas dar kruta, nors į reisus nebevažiuoja, o šiuo metu naudojamas kaip „skiepobusas“ su užrašu „Vakcinacija“. Artūro Budrio nuotr.

Kažin ar telšiškiai pastebėjo, jog iš mūsų gatvių tiesiog dingo hibridiniai — elektra ir dujomis varomi — miesto autobusai. Puse lūpų šaipomasi, jei Telšių autobusų parkas veistų viščiukus, minėti autobusai būtų tinkami nebent jiems auginti.

Algirdas Dačkevičius

Dovana — ne saldainiukas
Tokių autobusų turime du. Dabar jie stovi nebevažiuojantys. Vadinasi, eksperimentas nepasitvirtino — vienas jų gedo nuo pat pradžių ir atlaikė vos trejus metus, o antrasis „nusibaigė“, nesulaukęs septynerių metų.
Taigi vienas hibridinis autobusas visiškai nevažiuoja, bet galima pajuokauti, jog nėra to blogo, kas neišeitų į gerą: kiti Lietuvos autobusų parkai gavo po vieną tokį autobusą, o Telšių autobusų parkas 2014 metais — du, todėl dabar iš jų gali lipdyti vieną, kai kiti neturi tokios galimybės. Gal tai geriau negu nieko.
Antrajam hibridiniam autobusui tuoj sukaks septyneri metai, kai jis dar kruta, nors į reisus nebevažiuoja, o šiuo metu naudojamas kaip „skiepobusas“ su užrašu „Vakcinacija“. Pagrindinė gedimo priežastis — akumuliatoriai, kurie varo elektrinį variklį. Jie nebepasikrauna.
Naujų pirkti neapsimoka, nes jų vieneto kaina — apie 30 tūkstančių eurų, o reikia net trijų, tai investuoti 90 tūkstančių eurų vien į akumuliatorius — neekonomiška.
Pasirodo, hibrido konstrukcija tokia, kad dujinis vidaus degimo variklis varo pagrindinį minėtų akumuliatorių generatorių, kuris važiuojant krauna juos, tačiau autobusas be generatoriaus ir pagrindinių akumuliatorių tik dujomis nevažiuoja. Gerai dar nors tai, jog Telšių rajono savivaldybės biudžetas dėl naujųjų autobusų nepatyrė nuostolių. Tačiau pasitvirtino liaudies išmintis: „Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima“.
Paradoksas — šalia gan nesenų „paliegėlių“ stovi dar važiuojantis autobusas, kuriam jau 40 metų… Nors ir neekologiškas, bet „uždirba“ pinigus.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ Nr. 79 (10391)