Mediniai namai: Kodėl verta juos rinktis?

Medinių namų istorija siekia seniausius laikus. Jau priešistorėje imtos statyti užuovėjos iš medžių šakų. Žmonės puikiai suprato, kad medis patvari ir statiniams tinkama medžiaga. Pirmieji mediniai namai buvo primityvūs – dažniausiai statyti iš šakų, o skylės būdavo padengiamos molio sluoksniu, tačiau jie apsaugodavo nuo vėjo ir lietaus. Įsivyravus žemdirbystei ir sėslumai, gyvenamosios vietos imtos tobulinti. Štai vėliau atsiradus daugiau namų rūšių mediniai namai liko vieni populiariausių, nes mediena buvo pati prieinamiausia ir draugiškiausia aplinkai medžiaga.

Daugelyje pagoniškų religijų didesnis dėmesys būdavo skiriamas gamtai. Bendrai kalbant ankstesniais amžiais žmogus buvo labiau priklausomas nuo gamtos. Ji buvo maisto šaltinis, gyvenamoji vieta, todėl ne vienoje religijoje augmenija laikyta šventa ir jos niokojimas vertintas kritiškai. Taip pat įvairiose kultūrose tikima reinkarnacija, kuri dažniausiai tapatinama su natūralia aplinka. Pavyzdžiui, tikima, kad po mirties žmogus atgimsta medžiu. Pagoniškose kultūrose miškai būdavo labai saugomi, tačiau vėlesniais laikais, kai Europoje pagonybę išstūmė krikščionybė, didžioji dalis žmonių, net ir kilmingieji, ėmė gyventi mediniuose namuose.

Medinis namas — šilumos šaltinis

 Šiluma – pagrindinis kriterijus statant namus. Juk visi norime gyventi patogiai. Žmonės jau seniai suprato, kad medinis namas geriausiai išlaiko šilumą, jei lygintume jį su mūriniais, akmeniniais statiniais. Vadinasi, tai leis sutaupyti ir šildymo išlaidas.

Labai svarbu atsižvelgti į tai, kad medis ne tik gerai sulaiko šilumą, bet ir linkęs kaupti drėgmę. Ši savybė nėra teigiama, todėl labai svarbu rinktis tinkamą medieną. Meistro namai gali pasiūlyti ne tik namo suprojektavimą, bet ir kokybišką medieną, kurią nuosekliai prižiūrint gyvenamosios patalpos bus šiltos ir sausos.

Dar vienas privalumas – patvarumas ir ekologija

 Mediena pasižymi unikalia savybe – ilgaamžiškumu. Tinkamai prižiūrima gali atlaikyti daugiau nei pusę amžiaus. Taip pat medieną labai lengva rekonstruoti: iš naujo perdažyti ar nulakuoti. Taigi priežiūra nereikalauja daug žinių, tai galite pasidaryti ir pats.

Vykstant klimato kaitai kiekvieno žemės gyventojo pareiga prisidėti prie gamtos tausojimo. Tai galima padaryti renkantis nekenksmingas aplinkai medžiagas. Pavyzdžiui, plastikas kenksmingas ne tik mums patiems, bet ir gyvūnams, o jo suirimo amžius natūralioje terpėje siekia net penkis šimtus metų. Mediena kur kas ekologiškesnis variantas, nes medis natūrali gamtinė medžiaga, todėl nekenkia aplinkai, o irdamas virsta naudingomis organinėmis medžiagomis, kurias vėliau suskaido skaitytojai.

Puikus šio proceso pavyzdys miškai, kuriuose vyksta nenutrūkstamas atsinaujinimo ciklas. Išvirtę medžiai pradeda pūti. Verta paminėti skaidytojus, kurie šiame procese atlieka svarbų vaidmenį – jie grąžina atgal į dirvožemį naudingas maistines medžiagas. Taip ciklas vėl prasideda iš naujo ir niekada nenutrūksta. Vadinasi, mediniai namai draugiški aplinkai, nes pagaminti iš natūralių medžiagų, kurios irgi yra gamtos dalis. Visos medžiagos, kurios sukurtos žmogaus kažkokiu būdu trikdo natūralų gamtos ciklą, todėl turėtume į tai atsižvelgti.

Plačios dizaino galimybės

 Visi nori gyventi ne tik statybiškai gerai įrengtuose, bet ir jaukiuose namuose. Jaukumą galima sukurti pasitelkiant įvairias interjero subtilybes, o medinis namas atveria labai plačias galimybes įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus.

Mediniai namai išsiskiria savo natūralumu. Dažniausiai jų vidaus apdaila paliekamas medienos sluonis, nenaudojami nei tapetai, nei tinkas. Apdailą pagerina viduje įrengti fasadai.

Medis puikiai tinka vintažiniam stiliui, kuris semiasi idėjų iš senovės, tačiau atrodo be galo prabangiai. Baldams dažniausiai naudojamas tikmedis, nes jis turi rausvo atspalvio, renkamos netradicinės formos ir įvairios kreivos detalės. Jeigu mėgstate augalus, šis stilius tikrai bus prie širdies, nes vintažinis interjeras išsiskiria kambarinių gėlių gausa. Svarbu paminėti, kad pagrindinis vintažinio dizaino akcentas – medis, todėl šis stilius geriausiai įgyvendinamas mediniuose namuose.

Dar vienas interjero stilius, tinkantis medinėms patalpoms, yra retro. Jis pasižymi tamsiais medienos tonais, tačiau kartu ir santūrumu. Namai būna erdvūs, nereikalingų daiktų stengiamasi išvengti, bet teisingai viską atlikus jūsų būstas atrodys gražiai ir prabangiai.

Mėgstate egzotiką, tada puikus variantas – japonų stilius, nes daugelis šio stiliaus elementų puikiai dera su medienos akcentais. Daugelis daiktų gaminami iš natūralių medžiagų, todėl jausitės tartum gyventumėte gamtos apsuptyje.

Jeigu jums labiau priimtini senoviniai dizaino variantai, puikiai tiks Vakarietiško kaimo stilius (Eng. Rustic style). Tai senove, natūralumu dvelkiantis interjeras, labiausiai vertinantis kasdienišką aplinką, tačiau kartu labai jaukus. Geras pasirinkimas tiems, kurie trokšta gyventi lyg pasakoje, kurioje sutiksime nuošalią miško trobelę. Joje nuostabu bus leisti šaltus žiemos vakarus, įsitaisius šalia rusenančio židinio su karštu puodeliu arbatos ir knyga.

Taip pat verta aptarti ir eksterjero galimybes. Medinio namo lauko apdaila nereikalauja, daug lėšų, nes pats medis jau yra puošmena. Galima palikti natūralią išvaizdą, nuolat ją prižiūrint. Prie namo tiks visos iš natūralių medžiagų pagamintos konstrukcijos: alpinariumai, sodo baldai. Didelis dėmesys turėtų būti skiriamas augalijai, nes ji pagyvina aplinką. Tokios gyvenamosios vietos tikra puošmena – tvora, kuri irgi turėtų būti gaminama iš medienos. Naujausios dizaino idėjos siūlo gėlių tvoros variantą. Tai neprilygstama išorės puošmena, kuriai dažniausiai naudojamos rožės. Panaudojus geriausius savo kūrybinius sumanymus, galima sukurti arkas, vežimėlius ar kitus statinius. Žinoma, reikėtų atsižvelgti į kraštovaizdį.

Puiki garso izoliacija ir geros eksporto sąlygos

 Mediniai namai, priešingai nei betoniniai, pasižymi puikia garso izoliacija. Tai reiškia juose būna kur kas tyliau. Net jei ir gyvenate mieste, namuose tvyros ramybė.

Mediena kaip medžiaga – gana lengva, todėl ją patogu gabenti. Pavyzdžiui, sodo namelis gali būti gaminamas kitoje vietoje, o paskui tiesiog nugabenamas ir pastatomas. Tai yra kur kas patogesnis variantas, nes nereikia į darbo vietą vežiotis įrankių, ieškoti elektros šaltinių.

Ekonomiškas variantas

 Medinio namo statyba kur kas pigesnė nei blokinio, kaip ir išlaikymas. Jei nusprendžiama vidaus apdailą palikti natūralią, sutaupoma daug lėšų, kurios būtų skiriamos dažams, lakams ar kitoms apdailos priemonėms. Verta paminėti ir išorinę apdailą, kuri dažniausiai be didelių papildomų priemonių jau atrodo jaukiai ir gražiai.

Svajojate apie nedidelį namą? Vadinasi, šis variantas jums geriausiai tinka, nes mediniai namai pasižymi funkcionalumu. Galite rasti jums priimtiniausią namo projektą. Pačios statybos netrunka tiek ilgai, kaip blokinių pastatų. Taip pat šildymas pigesnis nei įprastų blokinių pastatų, nes kaip ir anksčiau minėta medis linkęs sulaikyti šilumą ir pasižymi puikiomis izoliacinėmis savybėmis.

Vasarą vėsiau nei blokiniame pastate

 Medis vis dėlto natūrali medžiaga, todėl tokioje patalpoje išsilaiko savita temperatūra, o nerenovuoti blokiniai namai linkę įkaisti. Tai labai pajaučia daugiabučių gyventojai vasarą. Svarbiausia, gero namo kriterijus – izoliacija. Ji žiemą neleidžia šilumai išsisklaidyti, o vasarą nepraleidžia karšto oro iš lauko. Kaip ir minėta, medinis namas pasižymi puikiomis izoliacijos savybės, todėl jame visada bus gera ir jauku, nepatirsite diskomforto dėl oro sąlygų.

Medis mitologijoje

 Tikriausiai pats garsiausias, plėtojamas ne vienos tautos mitologinis motyvas buvo pasaulio medžio. Šis vaizdinys dar vienas pasaulio koncepcijos variantas, kuriame ypatinga vieta skiriama medžiui. Jis suvokiamas kaip daugybės dalykų visuma, tačiau kartu atskiriantis kosmosą ir žemę. Viršutinis jo polius, dažniausiai šakos, atitinka dangaus karalystę, vidurinė dalis (kamienas) vaizduoja žmonių pasaulį, o šaknys požemio karalystę. Kiekviena tauta turėjo skirtingus pasaulio medžio įvaizdžius. Pavyzdžiui, šis mitologinis simbolis skandinavų kultūroje vadintas idgrasilu ir vaizduotas kaip milžiniškas uosis, apjungiantis devynis pasaulius. Kiekviena šaka vis nukelia į kitą polių, kuriame rasime po šaltinį.

Kalbant apie šiandienos situaciją, budizmas — labiausiai gamtą tausojanti religija. Jie tiki atgimimu, kad kiekvienas miręs žmogus persikūnija vis į kitą objektą. Viską lemia karma, tai yra žmogaus geri, blogi darbai. Budistai nepripažįsta vieno asmens garbinimo. Jie neturi vieno Dievo, o garbina viską, kas yra aplinkui. Šios religijos žmonės labai saugo gamtą. Tikima, kad medžiai ypatingi. Pavyzdžiui, Bodhi medis garsėja tuo, kad tapo piligrimų centru.

Kita pasaulio religija, kurioje iki šiol medžiai laikomi šventais, yra šintoizmas, labiausiai paplitęs Japonijoje. Tai pagoniška religija, kurios pagrindinis garbinimo objektas — gamta, todėl nenuostabu, kad japonų kultūroje augmenija užima labai svarbią vietą. Galima paminėti sakurą, tikrą Japonų pasididžiavimą. Šis medis – svarbiausias kultūrinis simbolis, dažniausiai žmogui primenanti, kad viskas yra laikina, grožis ne amžinas visai, kaip sakuros žiedai.

Graikų mitologijoje taip pat didelis dėmesys buvo skiriamas gamtai. Kalbant konkrečiau apie medžius, turėtume paminėti driades (medžių dvasias, nimfas), buvo tikima, kad jos medžio dalis, todėl miškai būdavo ypatingai saugomi.

Keli patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti medieną

 Medieną būtina nuolat prižiūrėti, kad būtų išlaikytas jos pirminis vaizdas. Neapsaugotas medis, linkęs savyje kaupti drėgmę, todėl gali prasidėti puvimas, taip pat ir saulės spinduliuotė gali padaryti neigiamą įtaką, medis gali prarasti pirminę savo išvaizdą, todėl svarbu jį apsaugoti. Tam puikiai tiks dažai impregnantai ar kitos priemonės.

Didžiausias medienos priešas termitai. Tai vabzdžiai, mintantys negyva augalija ar medžiais. Jeigu termitai jau įsiveisė, taip dažniausiai nutinka senuose pastatuose, pirmiausia reikėtų juos išnaikinti, o tik paskui imtis medienos atnaujinimo darbų. Geriausia reguliariai tikrinti namus, tai yra pažiūrėti sienas, kitus medienos plotus, ar nėra pažeidimų, o pastebėjus menkiausius pakitimus nedelsiant imtis priemonių. Termitus pašalinsite tik specialiomis priemonėmis ir geriausia, kad tai darytų profesionalas. Vadinasi, labai svarbu reguliariai atnaujinti namus – perdažyti ar impregnuoti, tai patariama atlikti kas penkerius metus.

Dar vienas svarbus dalykas medienos vaikščiojimas – tai neišvengiamas procesas, todėl prieš statant namus būtina pasirinkti kokybišką medieną, kuri būtų atspari drėgmei ir būtų tinkamai apdirbta, o jautriausias namo vietas, tai yra langus, duris, palikti atvirus. Lauko apdailai būtinas gruntas, kuris apsaugo nuo ultravioletinių saulės spindulių. Taip pat nereikėtų pamiršti ir vidaus apdailos, nors jai kenkėjiškų sąlygų tenka mažiau, tačiau nuolatinė priežiūra vis tiek būtina, tiksliau įvardijant ją reikia perdažyti ar kitaip suremontuoti.

1 komentaras

Jūsų komentaras

Jūsų el. pašto adreso nerodysime.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.