„Per laiko tėkmę. Eigirdžiams 430“

Šventė Eigirdžiuose „Per laiko tėkmę. Eigirdžiams 430“ buvo labai turininga, perpynusi sportą, istoriją, atskleidusi žmonių kūrybiškumą bei pademonstravusi bendruomenės susitelkimą.
Virginija Keršienė

Šventė prasidėjo sportinėmis rungtimis.Parko tinklinio 3×3 varžybose dėl trečiosios vietos susitiko ,,Kodėl gi ne“ ir Degaičių komanda ,,Degaičiai“. Pergalę 2:0 iškovojo Degaičių jaunimas ir pasipuošė bronzos medaliais. Finale susitiko ,,Emigrantai“ ir „Eigirdukai“. Čia stipresni buvo ,,Emigrantai“. Jie 2:0 laimėjo prieš Eigirdžių ,,Eigirdukus“ ir pelnė pirmąją vietą, medalius bei gražuolę taurę. Antroji vieta atiteko Eigirdžių jaunimui. Smiginio varžybose tarp moterų laimėjo Romualda, o tarp vyrų – Paulius Vargalis. Batų užvarsčio metimo rungtyje ypač aktyvios buvo Gedvilų ir Vitkauskų šeimos. Tarp vyrų užvarstį toliausiai numetė Aurelijus Stripeika, tarp jaunųjų dalyvių – Nojus Gedvilas. Kol vyresnieji sportavo, mažieji linksminosi pramogų zonoje. Jų laukė nemokamas batutas ir animatorė. Čia buvo piešiami veidukai, pučiami burbulai, žaidžiama.
Šv. Mišias Eigirdžių Dievo Apvaizdos bažnyčioje aukojo kunigas Sigitas Grigas. Giedojo Eigirdžių bažnyčios choras (vad. Zita Vasauskienė).
Pilna bažnyčia tikinčiųjų sujungė visus bendrai maldai. Po šv. Mišių Eigirdžių parkelyje šalia paminklinio akmens buvo pasodinta rožių ir pastatyta atminimo lenta, skirta Eigirdžių 430 m. paminėjimui ir Eigirdžių miestelio bendruomenės įkūrimo 20-mečiui. Jas sodino kelių čia gyvenančių kartų atstovas, ūkininkas Vygantas Vitkus, Eigirdžių agrofirmos atstovas Dainius Račkauskas bei bendruomenės pirmininkė Aušra Macienė.
Toliau šventė tęsėsi šalia buvusios mokyklos paruoštoje scenoje. Šokio kompoziciją ir šventinį iškilmingumą žiūrovams dovanojo istorinio šokio kolektyvas „Reverence“ iš Marijampolės (vad. Daina Misiukevičienė). Šis šokio kolektyvas koncertine programa yra papuošęs ne vieną Lietuvos miesto šventę. Viena kolektyvo šokėja Irena Žilakauskytė-Sviliuvienė yra kilusi iš Eigirdžių krašto. Ji labai gražiai žemaitiškai pasveikino susirinkusius, prisiminė savo bočius, kurių kapai čia yra, vaikystę ir gimines, pas kuriuos apsilanko ir dabar.
Pristatyta Eigirdžių jau žinoma ir naujai atrasta istorija. Paminėtos ir bendruomenės veiklos nuo įsikūrimo iki šios dienos. Mokyklos ir bažnyčios istoriją pristatė Danutė Juškienė. Pasidžiaugta ilgaamžiškiausiais gyventojais, vienam iš jų šiemet sukako 95 m.
Šventėje koncertavo Degaičių kapela „Grįžolė“ ir Eigirdžių moterų vokalinis ansamblis, abiem kolektyvams vadovauja Bronislovas Gaižauskas. Sveikinimo žodį tarė kapeloje daugelį metų grojantis, iš Eigirdžių kilęs Jonas Kačinskis. Sveikinimo dainas gimto miestelio šventės proga žiūrovams dovanojo Eglė Stripeikaitė ir Skaistė Stripeikaitė su mama. Koncertavo Ryškėnų kultūros centro kapela „Čia ir dabar“ (vad. Sandra ir Sigitas Petruliai), o duetu atliekamos Sandros ir Justo Dapkaus dainos nepaliko abejingų klausytojų. Šventę vainikavo grupės „Kitava“ koncertas bei vakaronė iki vidurnakčio su Gintu, Kęstu ir Snieguole.
Eigirdžių bendruomenės pirmininkė Aušra Macienė sveikino visus ir džiaugėsi gausiu skaičiumi žiūrovų ir dalyvių. Dėkojo bendruomenės įkūrimo pamatus padėjusiems iniciatyvinės grupės nariams, aktyviai į įvairias veiklas įsijungiantiems gyventojams, rėmėjams ir kitiems pagalbininkams.
Už ilgametį bendruomenės telkimą, rūpestį ja bei kitus neatlygintinus darbus, bendruomeniškumo tradicijų tęstinumą padėkos ir dovanos buvo paruoštos Adelei Reginai Srėbalienei ir Aušrai Macienei. Jas teikė bei sveikinimo žodį tarė svečiai: LR Seimo narys Valentinas Bukauskas, europarlamentaro Bronio Ropės atstovė Daiva Puplauskienė, Telšių rajono mero pavaduotoja Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, Degaičių seniūnas Leonidas Jegorovas, Telšių rajono VVG atstovė Sandra Valentinavičienė. Savo kolektyvų šokiais ir skambiomis dainomis eigirdiškius sveikino Degaičių, Mitkaičių, Ryškėnų bendruomenės.
Bendruomenė yra darbšti, kūrybinga ir vaišinga, todėl visi buvo kviečiami į palapinėje surengtą patiekalų su putpelių kiaušiniais, kuriuos dovanojo Edita Nevardauskienė, degustaciją, taip pat buvo galima pasivaišinti sūriais ir medumi. Eigirdiškiai Stripeikai prekiavo savo ūkyje pagamintais gaminiais: sūriais, medumi. Edukacijos metu greitai ir lengvai kiekvienas pasigamino mini puokštelę pasipuošimui. Ją vedė šios bendruomenės narė Rita Mineikienė. Eigirdžių medžiotojų klubas vaišino savo ypatingu medžiotojų patiekalu bei pristatė savo medžioklės trofėjų parodą. Vyko foto paroda, šventės dalyviai buvo kviečiami pasirašyti svečių knygoje, o buvusios mokyklos patalpose buvo eksponuojamos dvi įspūdingos siuvinėjimo kryželiu parodos, kurių autorės eigirdiškės Adelė Žitaveckienė ir Aldona Mikalauskienė. Muziejuje lankytojų laukė jo iniciatorė ir prižiūrėtoja Danutė Juškienė.
Lėšų projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija. Prisidėjo Telšių rajono savivaldybė, Degaičių seniūnija ir Viešvėnų kultūros centras, European energy, Eigirdžių ūkininkai, verslininkai, gyventojai bei pati bendruomenė. Sklaida spaudoje ir kitose informacinėse priemonėse padėjo informuoti platesnę žiūrovų ir dalyvių auditoriją.