Telšių rajono kultūros centrų atstovai – be „Auksinių Feniksų“ apdovanojimų

Telšių rajono kultūros centrų atstovai.

Iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje devintą kartą buvo išdalyti prestižiniai Lietuvos kultūros centrų asociacijos įsteigti apdovanojimai „Auksinis Feniksas“. Į renginį praėjusį pirmadienį išsiruošė ir Telšių rajono kultūros centrų atstovai, tačiau ne atsiimti apdovanojimų, o tiesiog dalyvauti.

Ernesta Dačkevičienė

Klausite, nejaugi niekas nenusipelnė būti apdovanotas? To paties paklausėme Telšių rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos Monikos Domarkienės. „Telšių rajono savivaldybė šiemet teikė du pretendentus „Auksinių Feniksų“ apdovanojimams: Lino Ulkštino (nominacijai „Geriausias metų kultūros centro vadovas“) ir Žemaitės dramos teatro (nominacijai „Geriausias metų kultūros centro partneris“). Tačiau dėl vėluojančios informacijos apie vieną iš pretendentų, paraiškos buvo pasirašytos paskutinę dieną (penktadienio pavakarę), o išsiųstos tik pirmadienio rytą. Tenka apgailestauti, jog dokumentų pateikimas užtruko, tačiau galima suprasti ir juos turėjusią pateikti kultūros įstaigą. Laikotarpis (iki gruodžio 8 d.) buvo išties įtemptas, ruošiantis Telšių miesto gimtadienio šventės, eglutės įžiebimo, kalėdiniams renginiams. Manau, čia sužaidė tas tikrasis žmoguje gyvenantis kultūros darbuotojas, kada pirmiau renginys, o paskui – garbė“, – atsakyme teigė vedėja. Žinoma, apmaudu, tačiau išlikime pozityvūs ir tikėkimės, kad ateityje tokių biurokratinių nesusipratimų nebebus.
Telšių rajonui renginyje atstovavo Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas, Nevarėnų – Lietuvos kultūros centrų asociacijos tarybos narys Telšių apskričiai ir kultūros centro vadovas Albinas Šmukšta, Luokės – Vilija Benešienė, Tryškių – Egidijus Einikis, Ryškėnų – Roma Virketienė, kartu su visais vyko Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Žlibinienė.
Iki šių nominacijų Telšių rajonas „Auksinių Feniksų“ apdovanojime buvo lyderis – laimėtos keturios iš penkių nominacijų. Pirmąją 2014 m. pelnė Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-oji rinktinė – kaip geriausias metų kultūros centro partneris, 2015 m. „Geriausio kultūros centro vadovo“ nominacija atiteko Nevarėnų kultūros centro direktoriui Albinui Šmukštai, 2023 m. Andrius Dacius į Telšius parvežė trečiąjį „Auksinį feniksą“ kaip „Metų partneris“. Taip pat „Auksinį Feniksą“ kaip „Metų rėmėjas“ yra laimėjęs „Sidonas ir Ko“.
„Auksinis Feniksas“ – tarsi prisikėlimas iš pelenų. Šis renginys, pasak Lietuvos kultūros centrų asociacijos tarybos nario Telšių apskričiai ir kultūros centro vadovo Albino Šmukštos, kasmet tampa vis aktualesnis, nes aktyviai į jį įsijungė ir Prezidentas, ir ministrai, ir Seimo nariai, ir savivaldybių merai, supratę, kad tai nėra vien „kultūrininkų“ išsigalvota šventė pagerbti save. Kultūros centrų asociacija yra viena didžiausių Lietuvoje, ji yra reikšminga, su ja galima bendrauti, tartis, nes kultūra yra neatsiejama nuo kultūringo žmogaus, tai atsispindi Lietuvos įvaizdžiui ir net ekonomikai. „Kodėl žmogus eina į turgų? Kad parodytų save, pažiūrėtų į kitus ir pasidžiaugtų vieni kitais. Taip ir mes šiuo renginiu pasidžiaugiame savo pasiekimais, kolegomis. Juk vienas lauke ne karys, yra reikalingi ir partneriai, ir rėmėjai – visi reikšmingi, verti to dėmesio ir apdovanojimų“, – sakė A.Šmukšta.
Dėl šiųmetės nesėkmės, pateikiant dokumentus, pasak A.Šmukštos, šiek tiek apmaudu. „Tikrai būtume sukėlę nemenką konkurenciją, tačiau per didelio nusivylimo nejaučiame ir neabejojame, kad Telšių padangėje feniksas dar pakils. Viltis durnių motina“, – sako Albinas ir priduria, kad į ateitį žvelgia su didele šviesa.
Kultūros centrų bendruomenę pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, buvo įteiktos vardinės „Auksinio Fenikso“ skulptūros penkių nominacijų laureatams.
Apdovanojimais „Auksinis Feniksas“ siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros centrus, jų vykdomą veiklą bei pagerbti ir išskirti ten dirbančius kūrėjus, ryškiausius kultūros centrų puoselėtojus bei tuos, kurie neatlygintinai prisideda prie kultūros puoselėjimo.
Kultūros centrų veikla atliepia šalies prigimtinį išskirtinumą kultūros vartojimui, galimybę visiems šalies piliečiams kurti arba priimti kūrybos vaisius. Fenikso – gerovę ir aukštą moralės lygį valstybėje simbolizuojančio paukščio – mitas ryškiai atspindi Lietuvos kultūros centrų veiklą, kuri kinta ir lyg atgimsta iš naujo keičiantis poreikiams, aplinkai ar vertybinėms nuostatoms. Kasmečiais apdovanojimais „Auksinis Feniksas“ pagerbiami fiziniai ar juridiniai asmenys, svariausiai prisidėję prie šalies kultūros kūrimo, plėtros, perdavimo, saugojimo bei kultūros centrų sistemos vystymo, tobulinimo ir viešinimo.
Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis įsitikinęs, kad kultūros prieinamumą, jos kokybę lemia bendruomenės sutelktumas ir tradicijomis grįstas bendradarbiavimas. „Apdovanojimai „Auksinis Feniksas“ teikiami nuo 2012 metų. Tai pirmasis Lietuvoje kultūros apdovanojimas, rodantis įvairių sričių svarbą, norint teigiamo poveikio kultūros kokybiškumui, plėtrai ir inovacijoms. Tai apdovanojimas, telkiantis ir buriantis visus vardan to, kad net pačiame mažiausiame Lietuvos miestelyje žmonės jaustųsi gerai, mėgautųsi kultūros produktais ir patys galėtų juos kurti“, – tvirtina R. Matulis.
Iškilmingoje apdovanojimų „Auksinis Feniksas“ ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo nariai, savivaldybių atstovai, kultūros šviesuoliai. „Šalies vadovo dėmesys ir palaikymas yra didžiulis paskatinimas kultūros centrų bendruomenėms siekti dar aukštesnių rezultatų, kurti valstybės kūrybos produktus“, – tvirtina R. Matulis.
Renginyje buvo pasveikinti penkių nominacijų laureatai. Lietuvos kultūros centrų asociacijos pažymėjimai ir vardinės „Auksinio Fenikso“ skulptūros buvo įteiktos geriausiam metų kultūros centro vadovui, geriausiam metų kultūros ir meno kūrėjui, geriausiam metų kultūros centro partneriui, metų kultūros rėmėjui ir metų kultūros politikui.
Lietuvos kultūros centrų bendruomenės renginyje išskirtinius kūrinius dovanojo Plungės kultūros centro simfoninis orkestras (vadovė I. Lygnugarienė, dirigentas P. Lygnugaris) ir operos solistai Indrė Anankaitė, Ieva Barbora Juozapaitytė, Laimonas Bendaravičius ir Kasparas Damulis.

1 Komentaras

  1. O pas mus Kultūros skyrius toks yra? Nu niekokiam renginy neesu mačiusi. Sveikina tai meras, tai vicemerė, tai direktoriai. Kažkaip vedėja Eglė „nenulipdavo nuo scenos”. Kokį kultūrininką tarkuoja spaudoje, jokios reakcijos. Dėl feniksų: pavėlavo, nepateikė, kaip vaikų darželyje. O tie kurie buvo atsakingi už tai šiandien tebedirba?

Komentarai nepriimami.