Biblioteka – ta vieta, kurioje galima pajusti neišdildomų emocijų ir daug ko išmokti

Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja Monika Lukoševičienė.

Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja Monika Lukoševičienė mano, kad viena svarbiausių bibliotekininko misijų – dirbti tarp žmonių ir būtent jų labui. Jos vadovaujamo skyriaus darbuotojos ugdo vaikų ir jaunimo skaitymo poreikį, įgūdžius, kūrybiškumą, populiarina knygas, dalyvauja vaikų laisvalaikio užimtumo procese ir kitose svarbiose veiklose.

Algirdas Dačkevičius

Knyga lydi nuo vaikystės
Monikos gimtinė – Biržai, tačiau nuo ankstyvos vaikystės kartu su tėvais apsigyveno Telšiuose, kur baigė mokyklą, o vėliau pasuko į studijas.
Moteris pasakojo, jog ją knyga lydėjo nuo mokyklinių dienų, o savo klasėje buvo bene labiausiai skaitantis vaikas, mėgo dalyvauti įvairiuose skaitovų konkursuose.
Šiaulių kolegijoje studijavo įmonių ir įstaigų administravimą, tačiau bakalauro diplomas netenkino, todėl pasirinko magistro studijas Vilniaus universitete, kur studijavo viešąjį valdymą.
Monika praktiką atliko Karolinos Praniauskaitės bibliotekoje, kur išsamiau perprato visų skyrių veiklą. Čia jai patiko, todėl po studijų vėl sugrįžo. 2018-ieji paženklinti pirmaisiais darbo metais bibliotekoje. Iš pradžių jai patikėtas kraštotyrinis darbas, kūrė analizinius įrašus. Po metų – 2019-aisiais – M.Lukoševičienė pradėjo darbuotis Vaikų literatūros skyriuje. Veikli moteris palengva kilo karjeros laiptais – nuo bibliotekininkės, vyr. bibliotekininkės iki vedėjos.
„Esu plano žmogus, mėgstantis viską suplanuoti, todėl ir darbai skyriuje vyksta sklandžiai“,– šypsodamasi kalbėjo M.Lukoševičienė. Už veiklumą jai gerų žodžių negaili ir bibliotekos vadovė Vida Urnikienė.

Biblioteka – atvira mažiems ir dideliems
Pasak M.Lukoševičienės, Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus paslaugomis naudojasi ne tik mokyklinio amžiaus vaikai, studentai, mokytojai, tėvai, bet ir visi, kurie domisi vaikų literatūra. „Visas dėmesys skirtas vaikų skaitymui skatinti, edukaciniams užsiėmimams vaikų atostogų metu. Palaikome glaudžius bendradarbiavimo ryšius su Meno mokykla, lopšeliais-darželiais ,,Nykštukas“, „Žemaitukas“ ir „Berželis“, Naujamiesčio mokykla, Vincento Borisevičiaus gimnazija, ,,Ateities“ progimnazija, „Kranto“ progimnazija, metodiniais pedagogų būreliais. Nuolat ieškome naujų darbo formų, siekdami populiarinti biblioteką, telkdami skaitytojus. Bendradarbiaujame su Telšių kultūros ir švietimo įstaigomis, Telšių moterų bendrijos „Akvilina“ vaikų dienos centru, Telšių jaunimo centru ir kitomis organizacijomis, dirbančiomis su vaikais“,– aptarė plačius bendradarbiavimo ryšius Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja.

Vaikams – įvairi renginių tematika
M.Lukoševičienė pastebėjo, jog Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriuje renginių formos būna įvairios: literatūros ir vaikų kūrybos parodos, jų pristatymai, susitikimai su rašytojais, žaidimai, edukacinės ekskursijos, užsiėmimai ir t. t. Tematika taip pat įvairi: kalendorinės šventės, rašytojų jubiliejai, metų aktualijos.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga vyko labai gražus ir šiltas renginys vaikams „Augu ir tobulėju su knyga“, kuriame dalyvavo daug dalyvių – nuo mažiausių iki vyriausių, kurie dalijosi savo patirtimi, kaip auga su knyga. Renginyje dalyvavo trijų mokyklų, lopšelio-darželio bei TAU universiteto atstovai.
Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyrius jau antrą kartą dalyvavo akcijoje „Tėčiai skaito vaikams“. M.Lukoševičienė pasidžiaugė, kad vis daugiau tėčių dalyvauja šioje akcijoje. „Jeigu 2022 metais 4 tėčiai pasiryžo skaityti savo atžaloms, tai 2023 metais jų atsirado daugiau negu dvigubai. Tai buvo įspūdingas prieššventinis vakaras bibliotekoje.
Einamaisiais metais daug kartų vesta Kultūros paso finansuojama edukacija „Spalvotos kopos“.
Skyriuje nuolat vedamos netradicinės pamokos moksleiviams pagal pasirinktas temas ar svarbias aktualijas. Tęsėme kūrybinių technologijų užsiėmimus: vaikai mokomi konstruoti „Lego“ konstruktorius „WeDo“ ir „Mindstorm“.
Per praėjusius metus Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyrius surengė 22 parodas, eksponuoti 629 darbai, surengti 95 renginiai, iš kurių 10 žodinių, 85 kompleksinių. Renginiuose dalyvavo 2105 žmonių, iš kurių 1855 vaikai, 250 suaugusiųjų“,– iškalbią statistiką vardijo M. Lukoševičienė.

Kūrybiškumą ugdo parodos
Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja pastebėjo, jog pernai parengta 22 vaizdinių parodų: 10 literatūrinių parodų, 7 vaikų dailės darbų, 2 fotografijų parodos „Aš ir mano augintinis“ bei įspūdinga fotožurnalisto Leonardo Skirpsto paroda „Unesco paveldas: Lietuva ir pasaulis“.
Viešojoje bibliotekoje buvo eksponuojama Jovitos Pinevičienės nertų ir megztų žaislų paroda „Nykštukų dirbtuvėlė“, kurioje buvo net 109 nerti žaislai.
Eksponuota 40 gražiausių Telšių rajono 1-4 klasių moksleivių piešinių konkurso, dailės darbų paroda „Miškas – visų namai“. Vaikų ir bibliotekos bičiulystę geriausiai atspindėjo Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyrius, kuris buvo pasipuošęs Telšių meno mokyklos Dailės skyriaus parengiamųjų klasių mokinių darbais (mokytoja – Vaida Žernienė).

Tobulėti leidžia projektinė veikla ir partnerystė
M.Lukoševičienė pastebėjo, jog bibliotekos veiklą labai praturtina projektinė veikla, taip pat bendradarbiavimas su kitomis bibliotekomis.
„Praėjusiais metais VšĮ „Informacinių technologijų institutas“ kartu su organizacijomis iš Lietuvos, Graikijos, Slovėnijos ir Portugalijos vykdė tarptautinį projektą „Merginos skaitmeniniame pasaulyje: išmaniai ir kūrybingai“, finansuojamą Erasmus+ strateginės partnerystės jaunimo srityje programos lėšomis, kuriame dalyvavome partnerio teisėmis ir vykdėme mokymus merginoms. Labai svarbi partnerystė su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio apskrities biblioteka, kur dalyvauta įgyvendinant projektą „Regioninė kompleksinė skaitymo skatinimo programa“. (Knygų pristatymo konkursas). Taip pat naudinga partnerystė su šiauliečiais, teikiant naują paslaugą „Daiktų biblioteka“. Partnerystėje su Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešąja biblioteka dalyvauta interaktyviame edukaciniame žaidime „JOnas ir raJOnas““,– pasakojo Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriaus vedėja.
Pasak pašnekovės, bibliotekininkai organizavo ir dalyvavo akcijose „Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė 2023“, „Skaitymo iššūkis“ („Vasara su knyga“), taip pat bendruose respublikiniuose renginiuose, rengė „Metų knygos rinkimus 2022 m.“, „Knygų Kalėdas“, Telšių rajono moksleivių „Knygos pristatymo konkursą“, dalyvavo tarptautine patirtimi paremtame ankstyvojo skaitymo skatinimo projekte „Knygų startas“. Taip pat bibliotekininkai dalyvauja ir mokymus veda pagal asociacijos „Langas į ateitį“ bei asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ projektą „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“.

Nuolatinis mokymasis padeda įgyvendinti naujoves
Vien per praėjusius metus M.Lukoševičienė 18 kartų dalyvavo įvairiuose mokymuose – daugiausiai Šiauliuose ir nuotoliniu būdu. Ypač „derlingas“ mokymais jai buvo gegužės mėnuo, nes dalyvauta net 5 mokymuose, o rugsėjį – keturiuose.
Štai keletas aktualių mokymo temų: „Efektyvus informacijos pateikimas ir mokymų vedimas“, „Vizualaus mąstymo taikymas bibliotekoje medijų raštingumo temoms atskleisti“, konferencija „Nauja bibliotekų patirtis aplinkos permainų kontekste“, „Very Verified Baltics – internetinis medijų raštingumas“, „Skaitymo gebėjimus skatinančios veiklos ir jų taikymas pamokose“ ir kt.
M.Lukoševičienė turi daugybę įvairių kursų baigimo pažymėjimų, taip pat diplomą, liudijantį, jog sėkmingai baigė Medijų raštingumo Baltijos šalyse instruktorių mokymo programą.

Geriausias poilsis – knyga ir jūra
Laisvą akimirką M.Lukoševičienė praleidžia su knyga. Ją labiausiai domina psichologinė literatūra, saviugdos knygos, romanai. Ji išskyrė savo mėgstamiausių knygų trejetuką: Antoine de Saint-Exupéry „Mažasis Princas“, Laurent Gounelle „Diena, kai išmokau gyventi“, Earl Nightingale „Keisčiausia paslaptis“.
„Šios knygos padeda žmogui susimąstyti, kas gyvenime svarbiausia, atsako į klausimą, ar tikrai žinome, ko norime iš gyvenimo ir kaip atrasti tikrąjį gyvenimo džiaugsmą“,– šypsodamasi kalbėjo pašnekovė.
Vasarą jai geriausia atgaiva – skaityti knygą prie jūros.