Ant galerijos fasado „nutūpė“ meno ženklas „Blezdingas“

(Iš kairės): darbo vadovas – doc. Mindaugas Šimkevičius, meno ženklo autorius – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto III kurso Skulptūros studijų programos studentas Stanislovas Adomaitis, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus ir architektas – prof. Ramūnas Banys.

Pasaulinę Žemės dieną ant Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijos pastato fasado nutūpė meno ženklas „Blezdingas“, skirtas įprasminti žemaičių rašto metams.
Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas – neatsiejama Telšių, kaip menų miesto, dalis. Nors keitėsi pavadinimai, pastarąjį 95-metį kūrėjai ir meno puoselėtojai savo darbais garsina Žemaitijos sostinės vardą. Bendradarbiaujant su Telšių rajono savivaldybe, jauniesiems kūrėjams ir profesionaliems menininkams suteikta puiki galimybė realizuoti savo kūrybos darbus, o pastaraisiais metais į meno kūrinius dailiai įpinti ir žemaičių kalbą.
2022 m. žemaičių kalbai skirtas VDA Telšių fakulteto dėstytojo docento Mindaugo Šimkevičiaus darbas įsitaisė Didžiojoje sienoje. Tais pačiais metais, įgyvendinant Telšių rajono savivaldybės projektą „Plakečių žemaičių kalbai kūrimas ir montavimas“, Masčio pakrantėje su vaizdingu posakiu „Išējė kap ežīs mėiliū“ ir Viktorijos Daujotytės eilėmis nugulė dvi plaketės, kurias sukūrė VDA Telšių fakulteto studentė Dominyka Gulbinaitė.
O pernai, įgyvendinant tą patį projektą, sukurtas dar vienas VDA Telšių fakulteto Stanislovo Adomaičio kursinis darbas, kurį tematiškai pasirinkta pristatyti kovo 20-ąją, Pasaulinę Žemės dieną.
Meno kūrinį sudaro trys bronziniai objektai: priežodis „Je blezdingas skraida pažemēs, būs lītaus“ ir du jį papildantys bei iliustruojantys kregždžių (blezdingu) plastiniai reljefai. Meno ženklo autorius – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto III kurso Skulptūros studijų programos studentas Stanislovas Adomaitis, darbo vadovas – doc. Mindaugas Šimkevičius, architektas – prof. Ramūnas Banys.
Vieta kūriniui pasirinkta neatsitiktinai, nes VDA Telšių galerijos pastatas – vienas iš nedaugelio Telšių miesto statinių, kurio fasade yra pažymėta jo pastatymo data. Be to, čia anksčiau yra buvęs pravažiavimas (broma), tad neabejojama, jog anksčiau pro jos arką skraidė ir kregždės. Meno kūrinys pasirinktoje vietoje įgaus reikšmingą prasmę ir primins žemaičių kalbos unikalumą bei pasakos apie Telšių miesto istoriją.
Kūrinys sukurtas įgyvendinant Telšių rajono savivaldybės projektą „Plakečių žemaičių kalbai kūrimas ir montavimas“. „Blezdingos“ tapo dar viena dovana miestui, visiems gyventojams ir Telšių svečiams. Tikimasi, kad šis Savivaldybės projektas skatins miesto svečius ne tik grožėtis mažąja Telšių miesto architektūra, bet ir ieškoti skirtingų objektų, kurie siejasi su Žemaitija, jos kraštu, istorija, žemaičių krašto tarme.
Sveikinimą ypatinga proga sakė Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, VDA Telšių fakulteto dekanas prof. Ramūnas Banys, kūrinį pristatė autorius ir jo darbo vadovas.
Meno ženklo atidengimo ceremoniją ir Žemės dienos minėjimą įprasmino ir VDA Telšių galerijos surengta ekskursija po Nerijaus Ermino parodą „Kuo aš vardu“.

1 Komentaras

  1. Pagal mane truksta dar vieno profesoriaus,ar jis jau virto blezdinga? Atrodote puikiai! Pirmas ispudis tai kaip is zakso isejus po vienalyciu santuokos.Ar Jus daugiau nebeturit ka veikti?

Komentarai nepriimami.