Ištvermės jojimo varžybose pademonstruotas įspūdingas greitis

Trasoje. Joja Gabija Acutė su Sniper Kossak ir Agnė Žūkaitė su Sniegena. Aušros Viesulės nuotr.

Birželio 15-ąją sporto klube „Topolis“ tradiciškai įvyko nacionalinės ištvermės jojimo varžybos „Kalvotosios Žemaitijos taurė 2024“. Varžybas šiai tautei laimėti sporto klubas „Topolis“ organizuoja nuo 2015 metų.

Aušra Viesulė
Sporto klubo „Topolis“ trenerė

Ištvermės jojimas – tai rungtynės, kuriose pirmiausia patikrinama žirgo greitis ir ištvermė, taip pat išbandoma raitelio orientacija bei gebėjimas jausti savo žirgo galimybes.Varžantis ištvermės jojimo varžybose, pirmenybė teikiama ne pergalei, o gerai žirgo savijautai. Žirgai prieš startą yra kruopščiai veterinarų patikrinami – ar yra sveiki, gerai jaučiasi. Pasirinktą distanciją startavę duetai turi įveikti nustatytu tempu ir per tam tikrą laiko intervalą. Finišavus vėl tikrinama žirgo būklė: pulsas, raumenų tonusas, dehidratacija, žarnyno darbas, kapiliarų prisipildymo greitis bei bendra būklė, vertinama, ar žirgui neskauda kojų ir nepakitę jo judesiai. Kuo geresnis būklės įvertinimas, tuo dalyvis gauna daugiau taškų, o tai reiškia, kad kartais pergalę gali nulemti keliais dūžiais mažesnis žirgo pulsas. Duetas, kurio žirgo savijauta po distancijos objektyviai suprastėjo, būna diskvalifikuojamas.
Varžybose dalyvavo duetų iš visos Lietuvos. Planavo atvykti ir kolegos iš Latvijos bei Lenkijos, tačiau dėl tam tikrų priežasčių negalėjo, bet pažadėjo dalyvauti kitą kartą.
Savo jėgas duetai galėjo išbandyti 14, 22, 44 ir 53 km distancijose bei atitinkamose distancijose jojant žemaitukų veislės žirgais. Varžybų dienos orai lepino dalyvius, tad siekti aukščiausių rezultatų nebuvo jokių kliūčių.
14 km distancijoje, skirtoje žemaitukų veislės žirgams, rungėsi ir „Topolio“ klubo duetai. Andrėja Dabšauskytė su vyriausiu varžybų žirgu Topoliu (21 metų), nepraleidusiu dar nė vieno ištvermės jojimo sezono, šioje distancijoje sėkmingai pasiekė finišą. Milda Liaugaudaitė su nuosavu žemaituku Ūku liko ketvirtojoje pozicijoje, Emilė Norvaišaitė su žemaituke Kurpele debiutavo ir namo parsivežė trečiosios vietos taurę. Adrija Varpučianskytė su žemaitukų veislės eržilu Tvistu antrą kartą tapo šios rungties čempionais.
Toje pačioje distancijoje, tačiau kitų veislių žirgų užskaitoje, savo jėgas išbandė keturi duetai. Trečioji vieta atiteko Irkinių žirgyno trenerei Godai Bružaitei su žirgu Puerto Rico, antroji – Austėjai Žiupsnytei su ristūnų veislės žirgu Rubinu, na, o pirmosios vietos taurė atiteko Nojui Vilbikui su arabų veislės žirgu Chiricahua (endurance riding sport club „Neon Team“) ir iškeliavo į Vilniaus rajoną.
22 km distancijoje žemaitukų žirgų užskaitoje rungėsi keturi duetai. Trečioji vieta atiteko Karolinai Pukšmytei su žemaituke Ula F (žirgynas „Irkiniai“), antroji vieta sporto klubo „Topolis“ duetui Gintarei Lukoševičiūtei su varžybų senbuviu žemaituku Perliu. Nepralenkiami buvo Vinetos Žukaitės su Taifūnu duetas, atstovaujantis Lietuvos sveikatos mokslų universitetui. Sėkminga pirmoji vieta!
22 km distancijoje jojančių įvairių veislių žirgais pirmą kartą savo jėgas išbandė kumelaitė Ayawaska, kuria jojo jau patyrusi raitelė, Lietuvos ištvermės jojimo distancijos čempionė Ugnė Ubartaitė (sporto klubas „Topolis“). Duetas „sumušo“ savo asmeninį atsistatymo rekordą ir liko ketvirtojoje pozicijoje. Trečioji vieta atiteko Julijai Kabačiauskaitei su rusų ristūnų veislės žirgu Campeon Del Canto. Duetas į Telšius atvyko iš Širvintų. Toje pačioje distancijoje į trasą sugrįžo ir Kornelija Rubežiūtė su savo numylėtiniu Amerikos ristūnų veislės žirgu Kung Sänna (sporto klubas „Topolis“). Duetas šįkart stojo ant antrosios vietos pakylos. Na, o pirmąja vieta džiaugėsi Sandra Bareckaitė su rusų ristūnų veislės kumele Pivonija (atstovaujanti „Širvintų žirgai“).
44 km distancijoje żemaitukų veislės žirgais vyko gan intensyvi kova tarp Evitos Žernytės, jojančios žemaituku Topu (sporto klubas „Topolis“) bei Eglės Miknevičiūtės, jojančios žemaituku Angleliu (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas). Šįkart Evitai pavyko ne tik įveikti 44 km su sveiku žirgu, bet ir namo parsivežti pirmosios vietos taurę. Toje pačioje distancijoje, tačiau jojant kitų veislių žirgais, trečioji vieta atiteko Gabijai Acutei su arabų veislės žirgu Sniper Kossak ( sporto klubas „Naujadvario žirgai“), antrąja vieta džiaugėsi Agnė Žūkaitė su ristūnų veislės kumelaite Sniegena, o pirmosios vietos taurė iškeliavo į Trakų rajone įsikūrusį žirginio sporto klubą „Naujadvario žirgai“. Ją laimėjo Ugnė Zalieckienė su arabų veislės žirgu Qobaneh.
Ilgiausioje šių varžybų distancijoje rungėsi du duetai: Ugnė Siriūtė su arabų veislės žirgu Poliu (sporto klubas „Topolis“, trenerė Aušra Viesulė) bei Cristina Alosi su žemaituke Karela („Irkinių žirgynas“, trenerė Goda Bružaitė). Tarp duetų vyko labai įnirtinga kova. Pirmajame rate juos skyrė vos kelios sekundės, tačiau antrame rate Ugnė su Poliu sudėliojo visus taškus ant „i“ ir, pademonstravusi įspūdingą greitį 20 km/h, finišo tiesiąją kirto pirmieji. Žirgo visi rodikliai puikūs, tad, apžiūrėjus veterinarijos gydytojams, buvo išlydėtas iš patikros su džiugesiu. Vidutinis 20 km/h greitis Cristinai Alosi su žirgu Karela paaiškėjo esąs kiek per didelis, žirgo širdies darbas per nustatytas 20 min. nespėjo nukristi iki reikalaujamų 64 dūžių per minutę, todėl rezultatas nebuvo įskaitytas. Sveikiname Ugnę su Poliu, o Cristinai linkime nenusiminti.
Sporto klubas „Topolis“ dėkoja visiems dalyviams, atvykusiems į varžybas, taip pat teisėjams Irmai Jazdauskatei, Sauliui Lečkauskui, Andriui Viesului, trasos teisėjui Vincui Lečkauskui, už pagalbą varžybose – Laurai Šleinytei, veterinarijos gydytojoms Dovilei Dambrauskaitei, Barborai Paulavičiūtei, veterinarijos gydytojų padėjėjoms Neringai Andriuškaitei, Indrei Naglytei. Taip pat dėkojame už pagalbą prie plento Evai Liasauskytei, Ievai Masalskaitei, ties 500 m riba – Edilijai Petkutei, prie finišo – Ryčiui Dragūnui.
Taip pat didelį ačiū tariame ir varžybų rėmėjams, be kurių šios varžybos būtų neįvykusios: Lietuvos žirginio sporto federacijai, Žemaitukų arklių augintojų asociacijai, laikraščio „Kalvotoji Žemaitija“ redakcijai, jojimo prekių ir pašarų žirgams parduotuvei TROTT , jojimo parduotuvei „Pasažas“, AB Lytagra, kredito unijai „Germanto lobis“ , Virginijos klėtelei, „Žirgams ėdesys“ , SUAM rankų darbo biotano inventoriui, Artūro ir Jurijaus ūkiui.
Kitos varžybos liepos mėnesį nusimato Baisogaloje. Na, o rugsėjį Telšių rajone įsikūrusiame sporto klube „Topolis“ šurmuliuos vaikų balsai ir skambės žirgų kanopų muzika, nes čia vyks ištvermės jojimo vaikų U-14 čempionatas.

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.