Triušiukas — ne šv. Velykų dovana

Daugeliui Velykos asocijuojasi su kiaušiniais ir juos nešančiu triušiu. Tad artėjant šiai šventei kasmet išauga gyvų triušiukų paklausa. Tėvai juos perka ir dovanoja vaikams. Tačiau, kaip perspėja veterinarijos gydytoja Jūratė Sinkevičienė, triušiukas — ne šv.Velykų dovana.

Giedra Akavickienė

Tiesa ta, kad dauguma neįsivaizduoja, kiek gyvas padarėlis reikalauja didelės priežiūros — namuose auginti ilgaausį nėra taip paprasta. Tad verčiau per Velykas pasitenkinti šokoladiniais zuikučiais, kurie ištirps burnoje, ir po švenčių nereikės ieškoti, kam įgrisusį padaužą atiduoti.
Žinoma ne viena istorija, kai bute laidus nugraužęs triušelis be gailesčio išmetamas į laisvę, kurioje miršta. Kiti augintiniai nugyvena siaubingą gyvenimą turėdami per mažai vietos ir vienatvėje. Pasirodo, triušiukams reikia daug vietos (maždaug 2 kvadratinių metrų vienam gyvūnui), taip pat svarbu — pabėgioti gamtoje ir turėti draugų — kitų triušių.
Jau įsigijusieji dekoratyvinį triušį, sužino dar vieną augintinio minusą — itin jautri virškinimo sistema. Netinkamas maitinimas gyvūną gali netgi pražudyti.
Kaip pastebėjo veterinarė J.Sinkevičienė, triušiai nėra skirti glamonėms, kaip šuniukai. Triušiams nepatinka, kai juos kilnoja, glosto, jie draskosi ir kanda.
Tačiau jeigu vaikas vis tiek užsispyrė, kad nori mielo pūkuotuko, teks saugotis darant duris ar paprasčiausiai vaikštant po kambarį. Ne vieną triušiuką operavo J.Sinkevičienė, kai namiškiai augintiniui netyčia užvožė durimis ar eidami nepastebėjo jo ir įspyrė. Trapiam triušiukui tiek tereikėjo — lūžo kojytė arba dar baisiau — dvi.
„Triušiukų kaulai ypatingai trapūs, ypač užpakalinių kojų. Patyrus traumą, kaulas sulūžta plokštelėmis. Šių itin trapių padarėlių gydymas — ne menkas iššūkis“, — teigė pašnekovė.
Triušis — labai judrus ir stresuotas gyvūnas. Atlikus operaciją, sudėjus gipsą, triušiukui nepaaiškinsi: „Būk geras, nešokinėk, negraužk tvarsčių ir įtvarų“. Tad gydymas reikalauja daug pastangų ir iš šeimininkų.
„Ilgaausių negalima palikti namuose laisvėje be priežiūros, tačiau daugelis šeimininkų nenori to pripažinti. Sugraužti tapetai — menkiausi nuostoliai, ką gali padaryti mielas triušiukas. Nugraužęs elektros ir interneto laidus, augintinis ne juokais supykdo šeimos narius“, — kalbėjo veterinarijos gydytoja J.Sinkevičienė.
Tad tėveliai, prieš dovanodami vaikui dekoratyvinį triušiuką, turėtų apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“.