Parodoje-projekte „Intymus“ — dviejų bičiulių kūrybinė draugystė

Parodos pristatyme menininkai Rimvydas Mulevičius ir Jonas Arčikauskas (pirmas iš dešinės).

Keramika ir piešiniai, akvarelė, grafika. Kaunietis Rimvydas Mulevičius, sukūręs nemažai vitražų Lietuvoje ir užsienyje, ir vilnietis Jonas Arčikauskas, „Auksinio Kryžiaus“ — aukščiausio Lietuvos teatro apdovanojimo scenografijos srityje — laureatas, Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių parodų galerijoje Žemaitijos sostinės meno gerbėjus pakvietė į projekto-parodos „Intymus“ atidarymą.

Lina Dijokienė

Kiek ekscentrišku dviejų menininkų dialogu prasidėjęs projekto pristatymas buvo neįprastas: apžiūrėję didžiojoje galerijos salėje įrengtą piešinių, akvarelės, grafikos ir keramikos darbų ekspoziciją, parodos žiūrovai mažojoje salėje galėjo stebėti dokumentinį filmą apie tai, kaip buvo kuriamas šis projektas. Projekto esmė — bendravimas, ypač atsikleidžiantis nebyliojo kino kadruose. Išvertus iš lotynų kalbos „intimus“ — tai giliausiai, seniausiai veikiantis, slapčiausias, ištikimiausias draugas. „Šis žodis atspindi mūsų požiūrį į draugystę, sielos bendrybę. Tai ne paros draugystė, o ilgus metus lyg senas vynas brandinta, ilgai išlaikyta bičiulystė“,— teigia parodos autoriai Rimvydas Mulevičius ir Jonas Arčikauskas.
Abu menininkai —vienmečiai, studijavę Vilniaus dailės institute. Visą gyvenimą išliko kuriantys artimi draugai. „Parodos tikslas ir jos kūrimo intensijos daugiareikšmės. Oficialiai tai — jubiliejinė kūrybos ataskaita ir himnas draugystei. Mums tai — vidinės ramybės stoka, dvasinis alkis, noras išreikšti intymumą ir meilę savo draugams. Mes dažnai atsiribojame nuo poreikio atskleisti savo jausmus artimiesiems. Bet juk žmogaus bendravimas — didžiausia vertybė. Tik praradę bičiulius suprantame, kokia netektis ištiko“,— atvirauja menininkai parodos anotacijoje. Parodoje eksponuojamuose keramikos darbuose karaliauja ausies motyvas. Jį keramikas Jonas Arčikauskas aiškina taip: „Pagrindinį dėmesį skiriu menininko ir visuomenės susikalbėjimui, girdėjimui vienas kito. Ausis — motyvas, padedantis paliesti šią temą. Didžiąją dalį parodos sudaro keramika — muzikos instrumentai, fleitos, birbynės, taip pat klausyklos, artinančios mus prie išpažinties, tarsi apsivalymo aktas. Taigi dalyvauja ir žiūrovas, kitaip tariant klausytojas“.
VDA Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys pasidžiaugė, jog dabar ir Telšiuose, po rekonstrukcijos itin modernioje parodų galerijoje galima pasitikti visoje šalyje pripažintus menininkus ir deramai eksponuoti jų unikalius darbus. Taigi VDA Telšių galerijoje žiūrovų laukia unikalūs darbai, didžių menininkų — prof. Rimvydo Mulevičiaus ir Jono Arčikausko piešinių, akvarelės, grafikos ir keramikos paroda „Intymus“.