Energetikos viceministras Vidmantas Macevičius: „Šilumos ūkio situacija Telšiuose „švelniai tariant“ neapibrėžta“

Telšių apskrities verslo inkubatoriuje surengta spaudos konferencija su energetikos viceministru Vidmantu Macevičiumi, Tarybos nariais Almantu Lukavičiumi ir Danieliumi Rupšiu. Susitikimo tema — Telšių šilumos ūkio ateitis. Skaitytojams priminsime, kad Telšių rajono savivaldybė atsakomybės perimti šilumos ūkio nesiėmė. Nuo gegužės mėnesio, kai buvo nuspręsta, kad šilumos ūkis ir toliau bus nuomojamas, kol kas nesimato jokių realių Telšių rajono savivaldybės administracijos veiksmų. Nerimą kelia ateities investicijų perspektyvos, gyventojų gerovė.

Donata Kazlauskienė

Žurnalistai informuoti apie politikų apsilankymą įmonėse, kurios atsakingos už labai svarbų dalyką — šilumos gamybą ir tiekimą. Tai UAB „Telšių šiluma“ ir UAB „Telšių šilumos tinklai“. „Apsilankymo tikslas — išsiaiškinti ir susipažinti su esama situacija šilumos ūkyje. Yra pasibaigusi šilumos ūkio nuomos sutartis ir šiluma tiekiama nesant galiojančiai sutarčiai. Iškilo klausimas: jei dar taip ilgai tempsime, tuomet, kokios bus tolimesnės investicijos į šilumos ūkį? Kol kas neišspręstas ir piniginis klausimas, kas, kiek ir kam yra skolingas“,— kalbėjo A.Lukavičius.

Kitos savivaldybės elgėsi gudriau
Beveik visose 60 savivaldybių yra skirtingas šildymo modelis. „Analogiška situacija kaip Telšiuose, tik baigtis kitokia Alytuje. Buvo pratęsta sutartis, tačiau už tai buvo paduoti į teismą, kad sutartis pratęsta ne pagal įstatymus“,— informavo V.Macevičius. Pratęsdamas energetikos viceministro mintį, A.Lukavičius sakė: „Mes taip pat turėjome galimybę pratęsti sutartį, bet nuspręsta neiti tuo keliu, nes tai problematiška, prasideda bylinėjimasis teisme, atsiranda skundai. Nėra išspręstas ir piniginis klausimas, kas kam ir kiek yra skolingas“.
Kaip puikų pavyzdį svečias pateikė Ukmergės pasirinktą variantą. Energetikos viceministras pasakojo, kad ukmergiškiai nutraukė sutartį jai dar nepasibaigus, nes pamatė galintys ir patys puikiai tvarkytis. „Kam pinigus atiduoti trečiajai šaliai, jei tuo metu galima pamėginti sumažinti kainą savo gyventojams. Taip pat vyko teisminiai procesai, bet jie iš paskutinio teismo išėjo kaip nugalėtojai. Liko tik atsiskaityti su tiekėju“,— pristatė aukštaičių pasirinkimą V.Macevičius.

Numato grėsmę
Pasižiūrėjus į šios dienos patvirtintas kainas, telšiškiai už šilumą moka mažiau negu yra vidutinė Lietuvos kaina. Už kilovatvalandę šiuo metu mokama 6,79 euro centus. „Jei Savivaldybė nesiims konkrečių veiksmų ir nespręs problemos, šilumos ūkis pamažu nyks. Esant tokiai situacijai, į jį neinvestuojama, o viskas dėvisi. Niekas turbūt nenori būti blogu pranašu, bet gali pasikartoti 2006 metų situacija, kai užšalo visas miestas“,— įžvelgė grėsmę viceministras.
Yra sena patarlė: „Kur du pešasi, trečias laimi“. Pasak V.Macevičiaus, kilus nesutarimams tarp „Telšių šilumos“ ir „Telšių šilumos tinklų“ bendrovių, atsirado trečias šilumos tiekėjas (UAB LITESKO,— Red.). „Labai gaila, kad jis nesumažino šilumos mokesčio tiek, kiek gyventojai tikisi“,— pastebėjo energetikos viceministras. Anot jo, Savivaldybei yra didelis iššūkis, kaip išspręsti šią sistemą, nes šio klausimo stūmimas ir jo nesprendimas atsilieps tiesiogiai miesto gyventojams. „Šilumos kaina kaimyniniuose rajonuose pinga, o čia gana stabiliai laikosi. Nepasakysiu, kad nemažėja, bet labai vangiai. Pavyzdžiui, pernai buvo 7 euro centai už kilovatvalandę, dabar — 6,79 euro centai už kilovatvalandę“,— sakė V.Macevičius.
Viceministras pridūrė, kad spręstinų klausimų yra daug, ir jie Tarybos rankose. „Remiantis Vietos savivaldos įstatymu, Savivaldybė yra atsakinga už šilumos tiekimo organizavimą ir visas pasekmes“,— priminė V.Macevičius.

Nėra galiojančios sutarties
„Tarybos posėdyje turėtų būti tvirtinamas UAB LITESKO investicijų derinimas. Kyla klausimas, kokiu pagrindu tvirtinti investicijas? Galiojančios sutarties nėra. Akivaizdu, kad į šilumos ūkį galiausiai bus investuota, kaip Savivaldybė jas apskaitys ir kaip atsiskaitys, jeigu naujame paskelbtame šilumos ūkio nuomos konkurse laimės kitas tiekėjas, o ne dabartinis? Šiai dienai nėra galiojančios sutarties ir jokio teisinio pagrindo, kuris visa tai reglamentuotų. Konkurso dar nėra“,— apgailestavo ir piktinosi A.Lukavičius. Sužinota, kad yra kompanija, rengianti konkurso sąlygas. „Tačiau, jei sąlygoms rengti reikia pusės metų, kada turėsime sutartį?“— klausė Tarybos narys. Energetikos viceministras nedrįso kritikuoti, tačiau klausė, ar tikrai sutarties nutraukimas buvo geriausias sprendimo variantas? „Galbūt galėjo eiti kitu keliu. Kalbu apie investuotų lėšų grąžinimą. Nesvarbu, kas bus kitas tiekėjas, už investicijas vis tiek turės sumokėti vartotojas. Bet kokiu atveju telšiškiai lieka nuomininko įkaitais“,— apmaudžią tiesą pasakė V.Macevičius.
D.Rupšys atkreipė dėmesį, kad imtis veiksmų reikėjo prieš dvejus metus. Įdomu tai, kad Tarybos projekte buvo vieta, skirta įrašyti terminui, iki kada skelbti konkursą šilumos tiekėjui. Šis variantas atmestas ir liko abstraktus variantas „mes pasistengsime tai padaryti kuo greičiau“. A.Lukavičius pasakė, jog ateityje reikės reikalauti konkrečių terminų, jei kitaip neįmanoma sutarti.

Nuotraukoje: Politikai sunerimę dėl Telšių šilumos ūkio ateities. Iš kairės: Energetikos viceministras Vidmantas Macevičius, Tarybos nariai Almantas Lukavičius, Danielius Rupšys.