Renkame Telšių rajono merą: kandidatų dosjė

Pastaruoju metu bene aktualiausia rajono tema — tiesioginiai Telšių rajono mero rinkimai. Neabejojame, kad kiekvienam pilietiškam telšiškiui rūpi, kas taps rajono vadu, ar galėsime juo didžiuotis, o gal peiksime… Iki rinkimų liko vos kelios savaitės, tačiau prieš tai pasmalsaukime, kuris iš kandidatų yra turtingiausias, kurio automobilis naujausias ir kurio santaupos užtikrina jaukią ateitį ne tik jiems, bet ir vaikams bei anūkams.

Donata Kazlauskienė

Pažadų kraitė
Telšių rajono meru nori tapti Tarybos narys Algirdas Bacevičius, laikinasis meras Petras Kuizinas, Tarybos narys Almantas Lukavičius, verslininkas Deivydas Rubežius, Tarybos narė Jolanta Rupeikienė, Tarybos narys Mantas Serva, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.
Kandidatų puokštė tokia marga, kad nuo jos raibsta akys. Pažadų ir svajonių krūva, o vilčių ir lūkesčių — visas kalnas. Kiek yra realu, kad situacija po rinkimų pasikeis ir pagerės, nežinia. Atlikta kandidatų apklausa parodė, kad vieni kandidatai savo asmeninio gyvenimo neslepia. Kiti į pateiktus klausimus apie savo asmeninį turtą (kas įdomiausia visuomenei ir žurnalistams) atsakė skurdžiai, bet pasidomėjus, kodėl siekia tapti meru, argumentų pažėrė kone visą „paklodę“.
Algirdo Bacevičiaus metinės pajamos — 849 eurai
Tai visuomenininkas, kurio pavardė kai kuriems ausyse ir galvoje nenustoja skambėti. Pirmą kartą šiemet jis tapo Tarybos nariu, didžiuojasi esąs nepartinis ir giriasi, kad neatlygintinai gina viešą interesą jau daugelį metų. Tarybos narys baigęs Plungės statybos technikumą.
48-erių metų A.Bacevičius į klausimus, kiek turi nekilnojamojo turto ir kokiu būdu jį įsigijo, atsakė taip: „Visą gyvenimą daug dirbau, daugelį metų — Vakarų Europos valstybėse automechaniku, gyvenu kukliai, alkoholio nevartoju, nerūkau. Viską uždirbau savo sunkiu darbu. Turiu du žemės sklypus Kalnėnų kaime, Gadūnavo seniūnijoje (jų bendras plotas — 11 ha), sodo sklypą sodų bendrijoje „Pavasaris“, keturis garažus garažų bendrijoje „Pavasaris“, 70 kv. m namą Kalnėnų kaime“.
Tarybos narys važinėja senutėliu 1999 metų laidos automobiliu „Volkswagen Golf“, užsiima automobilių remonto verslu. „Automobilius pradėjau remontuoti 1988 metais, palaipsniui supirkinėjau garažus“,— atsakė į klausimą apie įkurto verslo pradžią.
Priėjome įdomiausią dalį — paskaičiuokime, kiek A.Bacevičius turi grynųjų ir kokia pinigų suma įvertintas jo turtas? „Pastaruoju metu dėl didžiulio užimtumo Telšių rajono savivaldybės taryboje ir visuomeninėje veikloje mano pajamos minimalios“,— tikino kandidatas į merus.
Pasižvalgėme Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje. Ten kandidatai į merus privalo pateikti savo turto deklaraciją. Štai ką mums pavyko rasti apie A.Bacevičių: jo privalomas registruoti turtas sudaro 97 tūkst. 23 eurus, piniginės lėšos — 31 tūkst. 858 eurus. Kandidatas į merus neturi nei vertybinių popierių, nei brangių juvelyrinių dirbinių, nėra paėmęs ir paskolos. Metinės politiko pajamos 2014 metais siekė vos 849 eurus.

Petras Kuizinas važinėja sena „Audi“
Kandidatas į rajono merus P.Kuizinas tikina, kad, tapęs vadovu, dirbtų kitaip nei prieš tai buvo. „Kitaip organizuočiau darbus, kitaip rinkčiausi idėjas“,— sakė laikinasis meras.
Politikas baigė Šiaulių K.Preikšo institutą, įgijo pradinio mokymo ir kūno kultūros mokytojo specialybę. P.Kuizinas prasitarė, jei rinkimai bus ne jo naudai, daugiau į mero postą nebekandidatuosiantis. „Jei neišrinks, vadinasi, būsiu to nevertas“,— tikino jis.
55-erių metų kandidatas gyvena Upynoje ir iš ten kas rytą važinėja į darbą. „Turiu „alytnamio“ tipo namą. Mano paties rankomis renovuotas ir tvarkytas. Man priklauso 15 ha žemės.

Jos pakanka, kad pailsėčiau nuo darbo Savivaldybėje. Save vadinu „šeštadieniniu“ arba „naktiniu“ ūkininku. Turiu du 1500 eurų vertės šautuvus (P.Kuizinas — medžiotojas,— Red.), 32 metų senumo traktorių (tėvo palikimas). Auginu pasėlius, juos deklaruoju, parduodu ir neslėpsiu, uždirbu. Šiemet pardaviau 50 tonų grūdų po 110 eurų už toną. Kiek uždirbau? Pasiskaičiuokite“,— sakė politikas.
Pasidomėjome, kaip P.Kuizinas įsigijo namą, kuriame gyvena. „Anksčiau buvo buitinis gyventojų aptarnavimas. Žmona buvo kirpėja, jai leista šiame name dirbti, o kartu mes jame ir gyvenome. Privatizacijos metais aukcione namą įsigijome už investicinius čekius. Mokėjome 10 tūkst. rublių. Tada buvo dideli pinigai. Permokėjome, nes kolūkiečiai už tokius pat namus mokėjo tris kartus mažiau“,— atkreipė dėmesį laikinasis meras.
Pašnekovas minėjo, kad visas jo turtas apdraustas. „Pagal draudimo bendrovės vertinimą, mano namo vertė — 150 tūkst. eurų, tačiau pardavinėjant jį, geriausiu atveju, gaučiau 30 tūkst. eurų, jei ne dar mažiau“,— sakė kandidatas į merus.
P.Kuizinas iki šiol važinėja su senu automobiliu — 1993 m. laidos „Audi 100“. Žmona Virgina vairuoja sūnui priklausantį 2007-ųjų „Lexus“. „Nesakau, kad neturiu galimybių nusipirkti kitam automobiliui. Iki šiol nejaučiau poreikio. Dabar planuoju tą padaryti“,— kalbėjo P.Kuizinas.
Privalomo registruoti kandidato turto vertė yra 17 tūkst. 464 eurai, piniginės lėšos — 16 tūkst. 508 eurai. Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje (už 2014 metus) nurodoma 16 tūkst. 238 eurai, iš jų išskaičiuoti 2 tūkst. 436 eurai pajamų mokesčio sumos.

Almantas Lukavičius antrąkart bando laimę
Pavasarį įvyko pirmieji tiesioginiai mero rinkimai, nelaimingai susiklosčius aplinkybėms, rinkimai kartojami. Tąsyk dalyvavo ir A.Lukavičius. Pasidomėjus, kodėl nusprendė dar sykį kandidatuoti, politikas atsakė: „Dalyvaudamas pavasarį rinkimuose pasiekiau gerų rezultatų, jaučiu žmonių palaikymą, taip pat matau, kad mano įvardintos problemos nesprendžiamos, todėl dalyvauju“. Politikas baigė Vilniaus Gedimino technikos universitete mechanikos inžinerijos mokslus.
Kandidato nekilnojamasis turtas — namas ir žemės sklypas netoli Masčio ežero (šiuo metu ten gyvena politiko mama) ir butas Kauno gatvėje, kur jis pats gyvena su šeima. „Namui pirkti 2002 metais paėmiau paskolą, kurią baigiu išmokėti. Butas — žmonos“,— apie savo nekilnojamąjį turtą kalbėjo A.Lukavičius.
Savo vardu Tarybos narys automobilio neturi. 2007-ųjų metų „Toyota RAV4“ (su kuo ir važinėja A.Lukavičius) priklauso kandidato į merus žmonai.
Tarybos narys — 47-erių metų verslininkas, jam priklauso uždaroji akcinė bendrovė. „Įmonė nuomoja savo valdomą nekilnojamąjį turtą, taip pat užsiima mažmenine prekyba. Bendrovė įkurta 1994 metais, o akcininkai yra šeimos nariai“,— žurnalistus apie nuosavą verslą informavo politikas.
A.Lukavičiaus privalomo registruoti turto vertė — 115 tūkst. 848 eurai. Vertybinių popierių, meno kūrinių, juvelyrinių dirbinių jis turi už 3 tūkst. 855 eurus, piniginių lėšų — 28 tūkst. 217 eurų. Metinėje mokesčio deklaracijoje politikas nurodo 2014-ųjų pajamas — 10 tūkst. 669 eurus.

Deivydas Rubežius — statybų sektoriaus atstovas
Tikriausiai nesuklysime, jei sakysime, kad šis kandidatas bene mažiausiai žinomas Telšių politikos padangėje. Susipažinkime.
36-erių metų kandidatas į merus studijas baigė Vilniaus Gedimino technikos universitete. Įgijo statybos inžinieriaus bakalaurą bei vadybos ir verslo administravimo magistrą. D.Rubežiui priklauso nuosava statybų įmonė. „Visą gyvenimą esu susijęs su statybomis, dar mokykloje pradėjau dirbti statybininku. Baigęs mokslus, dirbau samdomu darbuotoju statybos įmonėje, vėliau nusprendžiau įsteigti savo statybos įmonę ir jai vadovauti“,— sakė politikas.
D.Rubežius turi jo šeimai priklausantį butą Telšiuose, kurį nusipirko iš savo santaupų, tačiau remontui paėmė paskolą iš banko. Kandidatas į merus važinėja 2005-ųjų metų laidos „Toyota Yaris“ automobiliu. Metinės pajamos 2014-aisiais buvo 29 tūkst. 166 eurai, piniginės politiko lėšos — 24 tūkst. 504 eurai.
„Nepaisant to, jog buvęs meras stengėsi ir nemažai nuveikė, dėl rajono žmonių galima padaryti dar daugiau“,— tikino D.Rubežius, paklaustas, dėl kokios priežasties kandidatuoja į merus.

Kai kam aukotojų jūra — balos dydžio
VRK internetinėje svetainėje paanalizavome kandidatų į merus politinių kampanijų finansavimą. Save iškėlusio kandidato A.Bacevičiaus politinės kampanijos finansavimo sąrašas tuščias. Apie aukos sumą ir aukotojų pavardes informacija neskelbiama.
P.Kuizino politinės kampanijos finansavimo duomenys išsamesni. Spalio 22 dienai kandidatas į merus savo sąskaitoje politinei kampanijai turėjo 1606 eurus. 1500 eurų — jo nuosavos lėšos, fiziniai asmenys paaukojo 106 eurus. Darbo partija savo iškeltam kandidatui kol kas neskyrė nė euro.
Šiuo metu pagal aukas vienas turtingiausių — A.Lukavičius. Jo politinės kampanijos finansavimo sąskaitoje — 8200 eurų. Fiziniai asmenys paaukojo 8000 eurų, partija Tvarka ir teisingumas — 200 eurų. Apie nuosavas kandidato lėšas, skirtas politinei kampanijai, informacija nepateikiama.
Dar vieno kandidato į Telšių rajono savivaldybės merus D.Rubežiaus politinės kampanijos finansavimo sąskaitoje, pagal VRK duomenis, nepateikiama jokia informacija.
(Bus daugiau)

Nuotraukoje: Kandidato į Telšių rajono savivaldybės merus Algirdo Bacevičiaus gyvenamasis namas.