Savivaldybės taryba priėmė sprendimą remontuoti Biržuvėnų dvaro ledainę, kuri atrodo apverktinai. Pastatui remontuoti numatyta gana įspūdinga suma.
Alvydas Ivoncius
Tarsi remontuotų nemažą pastatą
Dvaro ponų namas po gaisro restauruotas jau senokai. Iš naujo buvo pastatyti du ūkiniai pastatai – vežiminė ir arklidė. Išlikusi oficina (tarnų namas) nugriauta ir taipogi pastatyta iš naujo. Tokiu būdu buvo sutvarkyta Biržuvėnų dvaro reprezentacinė erdvė. Bet ne visa – liko neremontuota dvaro ledainė.
Dvaruose ledainės buvo skirtos maisto produktams laikyti.
Tarybos sprendimo aiškinamajame rašte teigiama, kad ledainė priklauso Savivaldybei, yra „įtraukta į Kultūros paveldo neprižiūrimų objektų sąrašus, netvarkant kultūros paveldo objekto, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos imsis Lietuvos teisės aktuose numatytų priemonių, skirtų užtikrinti kultūros paveldo apsaugą ir tinkamą priežiūrą. Kasmet valstybės biudžete numatomos valstybės biudžeto lėšos, skirtos kultūros paveldo objektų, registruotų Kultūros vertybių registre, kultūros vertybių tvarkybai ir neatidėliotiniems saugojimo darbams atlikti“.
Pasirodo, ledainės tvarkymo darbų suma įspūdinga – net 226 tūkst. 191 euras. Iš šios sumos Savivaldybei reikia prisidėti 90 tūkst. 476, o valstybė skirtų 135 tūkst. 714 eurų. Gana daug turėtų kainuoti taikomieji tyrimai – 8 tūkst. 900 eurų. Už projektą tektų pakloti 13 tūkst. 718 eurų. Konservavimo, restauravimo, remonto, avarijos grėsmės pašalinimo darbai kainuotų 203 tūkst. 572 eurų.
Pagal sumas atrodo tarsi būtų remontuojamas nemažas pastatas.
Ledainė – nedidelė trobelė
Tačiau netoli ponų namo slėnyje esanti ledainė yra nedidelis raudonų plytų čerpėmis dengtas pastatėlis su rūsiu. Mūrinės pastato dalys išliko neblogai, tačiau apirusi stogo čerpių danga. Tuo tarpu medinės konstrukcijos supuvusios. Prie ledainės prilipdytas priestatas, kurį reikės nugriauti.
Tarybos sprendimo aiškinamajame rašte nerašoma, kad būtų naudojamas sutvarkytas pastatas. Beje, Savivaldybė, kaip dabar mėgstama sakyti, nesugebėjo „įveiklinti“ anksčiau restauruotų pastatų, todėl jie tapo finansine našta. Ponų namas buvo išnuomotas, baldai išblaškyti po kitas įstaigas, tačiau netrukus nuomininkas paspruko. Ponų name baldais, interjeru stengtasi atkurti dvarininkų gyvenimo buitinę aplinką. Tačiau dvare nevyko nieko tokio, kas pritrauktų turistų minias. Tarnų name įrengta kavinė, kuri irgi buvo išnuomota. Tačiau kavinė, neilgai veikusi, užsidarė. Arklidė ir vežiminė taip ir nerado „vietos po saule“ – tiesiog stovi nauji pastatai.
Dalyje dvaro pastatų (buvusiuose kumetynuose), obuolinėje gyvena žmonės. Ūkiniai pastatai (svirnas, karvidė, kiaulidė, kalvė, daržinės ir kiti) atrodo dar prasčiau nei ledainė.
„Sukišo“ daugiau nei gavo
Anksčiau, apie 2017 metus, Savivaldybė tvarkė ir Džiuginėnų dvaro ledainę. Rašėme, kad įtarimų kėlė didoki medžiagų kiekiai, kurie, manytume, nelabai galėjo tilpti nedideliame pastate. Išleidusi remontui dešimtis tūkstančių eurų, Savivaldybė galiausiai nebaigtą remontuoti Džiuginėnų dvaro ledainę pardavė. Tikriausiai negavo nė tiek, kiek kainavo remontas. O jam buvo išleista 37 tūkst. eurų. Ir, kaip minėta, tos sumos toli gražu neužteko viskam pabaigti.
Regis, Džiuginėnų dvaro ledainei, ne ką mažesnei bei Biržuvėnų, nebūtų reikėję remontui tokios įspūdingos sumos, kaip Biržuvėnų dvaro.