Nedidelis sklypas tapo galvosūkiu ir gyventojams, ir Savivaldybei

Kol Savivaldybės teisininkai aiškinasi, ar yra teisinė galimybė Sakalauskams naudotis šiuo sklypu, pastariesiems tenka atlaisvinti niekieno daugiau nenaudojamą plotą.

Istorija, kuri susiklostė viename skirtingiems namams padalintame kieme – pamokanti. Dalis ten esančios žemės teisiškai valstybinė, bet realiai niekieno nenaudojama. Daugiau nei prieš dešimtmetį, patikėję žodiniu tuomečių valdininkų sutikimu ir ėmęsi naudotis žmonės, šiandien turi atlaisvinti šį plotą, kuris greičiausiai tiesiog užžels piktžolėmis. Tačiau kitaip būti ir negali, nebent gyventojams ir Savivaldybei pavyks surasti išeitį.

Stasys Katauskas

Tvarkė nenaudojamą žemę
Į „Kalvotosios Žemaitijos“ redakciją neseniai kreipėsi Žemaitės gatvėje gyvenanti Jolanta Sakalauskienė, papasakojusi apie šią vasarą netikėtai kilusius rūpesčius dėl nedidelio žemės plotelio prie namų panaudojimo. Istorija labai paprasta. Kalno ir Žemaitės gatvių sankryžoje Telšiuose esantiems namams priklausantis gerokai nuo gatvės nutolęs vidinis kiemas nemaža dalimi yra valstybinė žemė, priskirta skirtingiems namams. Savo sklypą ten turi ir besikreipusi moteris. Greta būta apleisto, niekieno nenaudojamo žemės gabalėlio, tarsi priskirto kaimyniniam namui, kuriuo kaip ir galėjo naudotis ten gyvenusi moteris. Bet žmonės to gerai nežinojo.
Tai moteriai mirus, J.Sakalauskienės vyras Algis Sakalauskas dėl visa ko atsiklausė mirusiosios sūnaus, beje, negyvenančio kaimyniniame name, ar neprieštarautų, jei jie naudos tą gabalėlį. Šis buvęs nieko prieš, – vis tiek ta žemė niekam nereikalinga. Negana to, apie 2010 metus ten vyko kažkokie sklypų matavimai. Sakalauskai tąsyk paklausę dar ir matininko, ar galėtų naudotis tuo žemės lopinėliu. Šis atsakęs, kad nematąs nieko blogo. A.Sakalausko žodžiais, neprieštaravo tam ir anuometė rajono valdžia, tuometis meras Vytautas Kleiva dar ir pagelbėjęs patarimais, tvarkant anuomet įsigytą senamiesčio teritorijoje esantį būstą. Tad Sakalauskų šeimyna ėmė naikinti ten žėlusias piktžoles, valyti ir tvarkyti teritoriją. Ilgainiui kalbamame sklypelyje pasistatė šiltnamį, užveisė uogienojų ir naudojo kaip savo namų valdą. Taip tęsėsi keliolika metų, ir visiems viskas buvo gerai.
Bet tik iki šių metų liepos, kuomet valdžios institucijose buvo gautas kažkurio iš Sakalauskų kaimynų skundas, kad Sakalauskai naudojasi jiems nepriklausančia žeme. Institucijos pradėjo tyrimą ir nustatė tam tikrų pažeidimų bei įpareigojo Sakalauskus juos pašalinti. Šie tą ir daro, atlaisvina jiems nepriklausantį žemės plotą.

Jaučia nuoskaudą
Skaitytojams čia reikia paaiškinti, kad kalbame apie nedidelį kokių 5-6 metrų ilgio ir pločio niekieno nenaudojamos žemės gabalėlį. Greta – taip pat valstybinė žemė, kurios dalis tiesiog užžėlusi šabakštynais ar greta kitų gyventojų suverstu statybiniu laužu. Tiesa, tvarkingos greta gyvenančių telšiškių lysvės. Todėl Sakalauskams skaudu, kad savo pastangomis tvarkę tą gabalėlį, jie nebegali juo naudotis, o greta mato, kad dalis panašios teritorijos yra tiesiog užleista ir, galimai, taip pat nutiks kaip su jų naudotu plotu. Žmonėms atrodo, kad Savivaldybė nežiūri, jog dalis greta esančios valstybei priklausančios žemės, jų manymu, apleista, bet jiems, kurie tvarko tą gabalėlį, juo naudotis neleidžiama, nors keliolika metų tai niekam nekliudė.
Paklaustas apie šią situaciją Valstybinės teritorijų planavimo inspekcijos žemės naudojimo priežiūros departamento Vakarų II teritorinio žemės naudojimo priežiūros skyriaus vedėjas Steponas Januška „Kalvotajai Žemaitijai“ sakė, kad, remiantis gautu skundu, buvo lankytasi vietoje, nustatyti tam tikri pažeidimai ir žmonės įpareigoti juos pašalinti. Tačiau jokios piktos valios jis nematąs. Tiesiog žmonės greičiausiai nelabai supratę, kad tuo ploteliu, žiūrint juridiškai, naudotis negalėję. Galutinės tyrimo išvados dar nėra iki galo suformuluotos, bet, nurodytus pažeidimus pašalinus, jokių sankcijų imtis neketinama. Sakalauskų nuoskauda, žiūrint grynai žmogiškai, suprantama, o pačią problemą, anot S. Januškos, galima išspręsti Savivaldybės kompetencijos ribose. Gyventojams reikėtų kreiptis į Savivaldybę su prašymu juridiškai įforminti jų teisę naudotis tuo sklypu.

Pavedė išsiaiškinti teisininkams
„Kalvotosios Žemaitijos“ paklaustas, kaip vertina šią situaciją, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus sakė įpareigojęs Savivaldybės teisininkus išsiaiškinti, ar teisiškai būtų įmanoma Sakalauskams toliau naudotis šia žeme. Mat problema esanti ta, jog kadastriniai matavimai sudaryti taip, kad šiame skirtingus namus jungiančiame kieme yra vidiniai padalinimai. Kitaip tariant, tam tikri sklypo plotai priskirti aplinkiniams gyventojams, ir žemė, apie kurią kalbama, pagal tuos padalinimus priskirta ne namui, kuriame gyvena Sakalauskai, o gretimame name gyvenusiai, bet jau mirusiai moteriai. Meras minėjo, kad jam atrodo visiškai logiška, kad žeme galėtų naudotis tie žmonės, kurie ten iš tikrųjų gyvena, kurie ja rūpinasi. Tam, pasak T. Katkaus, tereikia surasti teisinį pagrindą.

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.