Kaip užsikrečiama hepatitu C ir kaip to išvengti?

Nors apie hepatitą C kalbama vis dažniau, visuomenėje vis dar sklando nemažai mitų ir klaidingų įsitikinimų apie šios infekcijos plitimą. Tai viena pavojingiausių virusinių kepenų ligų, kuri ilgą laiką gali nesukelti jokių simptomų, tačiau nepastebimai pažeisti kepenis ir sukelti rimtų komplikacijų. Būtent dėl šios tyliai progresuojančios eigos ypač svarbu žinoti, kaip hepatitas C yra perduodamas ir kokių veiksmų imtis norint apsisaugoti. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius užsikrėtimo kelius ir svarbiausias prevencines priemones, padedančias išvengti šios infekcijos.

Kaip plinta hepatitas C?

Hepatitas C perduodamas per užkrėstą kraują. Dažniausias užsikrėtimo būdas – bendrų švirkštų ar adatų naudojimas, todėl virusas dažnai plinta tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų. Taip pat galima užsikrėsti per nesterilius tatuiruočių, auskarų vėrimo ar grožio procedūrų įrankius. Nors rečiau, virusas gali būti perduotas lytinių santykių ar gimdymo metu – iš motinos vaikui. Norint tiksliai nustatyti užsikrėtimo riziką ir atlikti reikiamus tyrimus, verta kreiptis į gydytoją specialistą – infektologas Kaune, Vilniuje ar kitame mieste gali išsamiai pakonsultuoti.

Kas priklauso rizikos grupei?

Didžiausios rizikos grupei priklauso žmonės, kuriems buvo perpiltas kraujas ar atliktos kraujo produktų infuzijos iki 1993 metų, taip pat tie, kurie vartoja ar yra vartoję narkotikus. Į rizikos grupę patenka ir asmenys, dirbantys sveikatos priežiūros srityje, dėl galimų kontaktų su krauju. Be to, jei bent kartą gyvenime buvo atlikta tatuiruotė ar kosmetinė procedūra nepatikimoje aplinkoje, rekomenduojama pasitikrinti dėl hepatito C.

Kaip apsisaugoti nuo hepatito C?

Pagrindinė prevencija – vengti kontakto su nepatikrintu krauju. Visada įsitikinkite, kad grožio ar medicinos procedūros atliekamos su steriliais įrankiais. Naudokite tik asmeninius higienos reikmenis: dantų šepetėlį, skustuvą, nagų žirkles. Lytinių santykių metu apsisaugojimui naudokite prezervatyvus, ypač esant keliems partneriams. Labai svarbu ir reguliarūs tyrimai – ypač tiems, kurie priklauso rizikos grupei.

Hepatitas C dažnai neturi jokių aiškių požymių, tačiau tyliai ardo kepenis metų metus. Suprantant, kaip šis virusas plinta, ir imantis tinkamų veiksmų, galima ne tik apsaugoti save, bet ir prisidėti prie visuomenės sveikatos gerinimo. Galbūt dabar – tinkamas laikas pasirūpinti savimi, pasitikrinti ir užsitikrinti ramybę dėl savo sveikatos. Juk prevencija visuomet paprastesnė, efektyvesnė ir saugesnė nei gydymas.

 

 

 

 

 

 

Būkite pirmas pakomentavęs

Palikite komentarą

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.