Tariamas valdininkų „žioplumas“ ar „aklumas“ valstybei kainavo šimtus milijonų eurų

Rašėme, kad Savivaldybės administracija atviro konkurso būdu įvykdė supaprastintą pirkimą dėl gyvenamosios paskirties pastato kapitalinio remonto darbų. Vėliau Centrinė projektų valdymo agentūra įžvelgė pažeidimų viešajame statybos darbų pirkimo konkurse ir paskyrė Savivaldybei beveik 70 tūkst. eurų baudą. Ją galioti paliko ir Regionų administracinis teismas. Ši tema toliau buvo narpliojama Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijoje.

Alvydas Ivoncius

Neturėjo tinkamo atestato
Savivaldybės administracija su konkursą laimėjusia uždarąja akcine bendrove „Logicor“ 2023 metų birželio 27 dieną pasirašė statybos darbų rangos sutartį, kurios vertė – 277 tūkst. 964 eurai su PVM. Panašu, kad tokios įspūdingos sumos prireikė gyvenamajam namui suremontuoti, kad jame būtų galima apgyvendinti žmones su proto ir psichikos negalia. Vėliau buvo pasirašytas papildomas susitarimas dar 30 tūkst. eurų sumai.
Centrinė projektų valdymo agentūra įžvelgė statybos darbų pirkimo viešojo konkurso, kurį surengė Savivaldybės administracija, pažeidimus, beje, ganėtinai šiurkščius. Minėta įstaiga pareiškė Savivaldybės administracijai įtarimą dėl pažeidimo, kad statybos bendrovei išduotas atitikties sertifikatas nepatvirtina, jog jis galioja specialiesiems statybos darbams, kuriuos pagal pirkimo sąlygas konkurso laimėtojas turės atlikti. Nepaisant netinkamo sertifikato, Savivaldybės administracija pripažino „Logicor“ konkurso laimėtoja.
Įžvelgusi pažeidimą, Centrinė projektų valdymo agentūra pritaikė 25 procentų finansinę korekciją nuo Sutarties vertės – 277 tūkst. 964 eurus. Pažeidimo tyrimo metu nustatyta netinkamų finansuoti išlaidų suma sudaro 69 tūkst. 491 eurą. Tokią sumą Savivaldybės administracija privalės grąžinti ir tokia suma darbus finansuoti vien iš savo biudžeto. Juo labiau, kad byla Regionų administraciniame teisme pralaimėta ir teismo sprendimas įsiteisėjęs.

Nors nuostoliai didžiuliai, kaltininkai nenubausti
Į Antikorupcijos komisijos posėdį buvo pakviesta Savivaldybės administracijos direktorė Lina Leinartienė. Jos klausta, ar dėl minėto pažeidimo atliekamas tarnybinis patikrinimas. Pasirodo, ne. Esą jau suėjęs senaties terminas.
Komisijos pirmininkas Algirdas Bacevičius piktinosi: Savivaldybė patyrė dešimtis tūkstančių eurų nuostolių, o atsakingų nėra. L.Leinartienė paaiškino, kad apie tai kalbėta viename gamybiniame pasitarime.
Savivaldybės administracija ir kai kurie Antikorupcijos komisijos nariai šioje situacijoje linkę įžvelgti valdininkų „klaidą“ – neva nepastebėjo, kad konkursą laimėjusi bendrovė neturi tinkamo sertifikato. Tačiau riba tarp „klaidos“ ir tyčinio „apakimo“ dažnai būna labai siaura. Ne kartą buvo taip, kad neva Savivaldybės administracijos valdininkai „nematė“, kad nekokybiškai atliekami darbai ar net padaroma ne taip, kaip numatyta techniniame projekte.
„Apakti“ galima dėl suinteresuotumo. Ir, aišku, kokio.
Savivaldybės administracija teisme bandė atnaujinti bylos nagrinėjimo terminą. Neva Centrinė projektų valdymo agentūra automatiškai pritaikė sankciją, neįvertindama, ar realiai padaryta žala. Dėl termino atnaujinimo Savivaldybės administracija kreipėsi į Vyriausiąjį administracinį teismą, tačiau šis prašymo netenkino. Dabar, pasak L.Leinartienės, kreiptasi į teismą dėl proceso atnaujinimo. Antikorupcijos komisija nusprendė pratęsti tyrimą, nes reikia palaukti teismo sprendimo. O A.Bacevičius pareiškė, kad kreipsis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Jo manymu, pinigai turi būti išieškoti iš kaltininkų.

Teko grąžinti per 200 milijonų eurų
Pasirodo, valdininkų tariamas žioplumas arba „apakimas“ Lietuvoje plačiai išplitęs. Štai Generalinė prokuratūra paskelbė, kad, įvertinusi Seimo Audito komiteto pateiktą informaciją, priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 229 str. „Tarnybos pareigų neatlikimas“.
Ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Specialiųjų tyrimų tarnybai, tyrimą organizuos ir kontroliuos Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.
Taip pat pavesta Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorams įvertinti viešojo intereso gynimo priemonių taikymo tikslingumą.
Seimo Audito komiteto rašte prokuratūrai nurodoma, jog komitetui buvo pateikta Valstybės kontrolės atlikto valstybinio audito išvada dėl 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimui sukurtos valdymo ir kontrolės sistemos, sąskaitose pateiktos informacijos ir 2023-2024 metų laikotarpiu deklaruotų išlaidų, kurias Europos Komisijos prašoma atlyginti, vertinimo ataskaita, kurios rezultatai kelia pagrįstų klausimų dėl galimai neteisėtais veiksmais pažeistų visuomenės ir valstybės teisių bei teisėtų interesų ir padarytos žalos valstybės biudžetui.
Minėtoje Valstybės kontrolės išvadoje konstatuojama, kad, įvertinus Europos Sąjungos pinigais finansuotų 32 projektų išlaidas, buvo nustatyta, kad bendras klaidų lygis siekia 14,15 procento, ir tai daugiau nei septynis kartus viršija Europos Komisijos nustatytą toleruotiną 2 procentų ribą. Nustatytas klaidų kiekis, kaip nurodoma dokumente, taip pat yra didžiausias per visą Valstybės kontrolės atliekamų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų auditų laikotarpį. Dėl tokio klaidų lygio Lietuva turėjo atlikti finansinę korekciją už daugiau nei 200 milijonų eurų, kurie yra dengiami valstybės biudžeto pinigais.
Ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama nustatyti, ar už Europos Sąjungos fondų investicijų administravimą atsakingos institucijos – VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūra“ bei VšĮ „Inovacijų agentūra“ – tinkamai vykdė savo tiesiogines funkcijas kontroliuodamos Europos Sąjungos lėšomis finansuojamus projektus ir ėmėsi visų būtinų priemonių nustatyti pažeidimus bei juos pašalinti. Taip pat bus tiriama, ar dėl įgyvendinančių institucijų veikimo nebuvo pažeistos visuomenės ir valstybės teisės bei teisėti interesai.
Audito metu nustatyta, kad vis dar pasitaiko, jog, vykdant statybos rangos projektus ypatingos kategorijos statiniuose, statybos darbai yra atliekami teisės juos vykdyti neturinčių subrangovų ar specialistų. Šitaip, kai dabar jau žinome, nutiko ir Telšių rajono savivaldybėje.

Būkite pirmas pakomentavęs

Palikite komentarą

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.