Strasbūre telšiškiai Lietuvą pristatė daina

Europos Parlamente Starsbūre Lietuvos atstovai — Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos moksleiviai išsiskyrė tautine simbolika papuoštais ryškiais šalikais.

Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos EUROSCOLOS komanda Europos Parlamente Strasbūre susirinkusias kolegų komandas iš kitų Europos šalių nustebino abituriento Jokūbo Juškevičiaus atlikta daina — Maironio „Lietuva brangi“.

Lina Dijokienė

„Euroscola“ programa
Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) dalimi, atsivėrė naujos galimybės bendrauti, keliauti, pažinti senojo Europos žemyno šalis, jų kultūrą. Ypač puiki galimybė jaunimui — tai „Euroscola“ programa. Šiemet mūsų šalies šios programos nugalėtojai — Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos komanda ir moksleivius ruošusi jų geografijos mokytoja Laima Uosytė. Su šia mokytoja ir susitinkame pakalbėti ne tik apie įspūdingą telšiškių laimėjimą bei puikų prizą — kelionę į Europos Parlamentą, bet ir apie „Euroscola“ programą, pedagoginį užsidegimą, gebėjimą įkvėpti mokinius ir kitus svarbius dalykus. Mokytoja Laima pasakojo, kad kiekvienos ES šalies moksleiviai gali dalyvauti EUROSCOLA programoje, suteikiančioje šansą aplankyti Europos Parlamento (EP) būstinę Strasbūre, be to, ten dalyvauti jaunimo debatuose ir balsavime ES klausimais, modeliuojant realaus EP darbą.

Ilgas ir sunkus darbas
Kelias į laimėjimą ir patį Strasbūrą, anot pašnekovės, ilgas ir pareikalavęs iš gimnazistų tikro žemaitiško užsispyrimo. Dar spalio 21 d. „Euroscola“ konkurso finale, įvykusiame Klaipėdoje, Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos komanda (dešimt moksleivių ir juos konkursui ruošusi vadovė — geografijos mokytoja L.Uosytė) nurungė visus varžovus ir iškovojo pirmąją vietą.
Už šią pergalę komanda gavo teisę vykti į EP būstinę Strasbūre. Ši pergalė suteikė galimybę 24 gimnazistams ir dviem mokytojoms dalyvauti atviruose parlamentiniuose jaunimo debatuose. Taigi kovą gimnazijos atstovai išsiruošė į šią kelionę.
L.Uosytė pasakojo, kad oficialų renginį Didžiojoje plenarinių posėdžių salėje pradėjo ir dalyvius pasveikino EP vicepirmininkas graikas Dimitrios Papadimoulis, kuris vėliau atsakinėjo į mokinių užduodamus klausimus. Po to kiekvienos valstybės „Euroscolos“ komanda turėjo pristatyti savo šalį. Pasak pašnekovės, jai ir jos kolegei — anglų kalbos mokytojai Laimai Šimulienei, buvo džiugu klausytis, kaip sklandžia anglų kalba mūsų šalį pristatė Greta Norvaišaitė ir Jokūbas Juškevičius. Vos vienos minutės trukmės pristatyme telšiškiai gimnazistai pabrėžė, jog Lietuva — tai šalis prie Baltijos jūros, o šiam kraštui atstovaujantys telšiškiai moksleiviai — tai pirmosios katalikiškosios gimnazijos Lietuvoje auklėtiniai. Abituriento Jokūbo atlikta Maironio „Lietuva brangi“ aidėjo po EP skliautais ir sužavėjo visus posėdyje dalyvavusius.
Po to prasidėjo darbas komitetuose. Visų programoje dalyvavusių valstybių komandų nariai (daugiau kaip 500 moksleivių iš 21 Europos šalies) buvo suskirstyti į šešis komitetus. Juose jaunuoliai diskutavo apie aplinkosaugą ir atsinaujinančią energiją, saugumą ir žmogaus teises, paramą vystymuisi, migraciją ir integraciją bei ES ateitį ir jaunimo užimtumą. Europos jaunimas ne tik tiesiogiai pamatė, kaip vyksta darbas EP ir patys paragavo europarlamentarų „duonos“, tačiau turėjo puikią galimybę pažinti ir ne vieną Europos miestą kelionėje.

Pažintis su Europa
L.Uosytė pasakojo, jog keliaudama gimnazijos komanda aplankė Lenkijos sostinę Varšuvą, Didžiosios Europoje hercogystės sostinę Liuksemburgą, Vokietijos miestą Drezdeną. Belgijos sostinėje Briuselyje lankėsi europinių institucijų kvartale. Šiame mieste visus ypač sužavėjo Didžioji aikštė — populiariausia turistų lankymosi vieta bei Šv. Huberto galerija, kitos įspūdingos miesto įžymybės. Vėliau pasuko į Nyderlandų sostinę Amsterdamą, plaukė laivu Amsterdamo kanalais, grožėjosi miesto architektūra, apsilankė Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejuje.

Daug įspūdžių
Komanda, kaip sakė pašnekovė, namo grįžo kupina įkvėpimo ir neįkainojamos patirties. Štai Gabija Kasparavičiūtė sakė: „Jeigu galėčiau, kartočiau viską. Pradedant mokymosi etapu, pačiu konkursu, laimėjimu ir baigiant kelione. Visos pastangos, įdėtos dirbant, ruošiantis konkursui, nenuėjo veltui. Sunkiai dirbant, laikas, praleistas kartu, suartino su mokytoja, su komanda, leido dar labiau mėgautis pergalės skoniu. Kelionė buvo nuostabi. Įspūdžiai ilgam įstrigo mintyse ir širdyje“. Jai antrino ir Patricija Lukauskaitė: „EP ne tik pateisino mano lūkesčius, bet ir pranoko juos. Stebėjausi jaunimo gebėjimu bendrauti vieniems su kitais, jų susidomėjimu ES bei tolerantiškumu ir nebijojimu išreikšti savo nuomonę“. Ieva Labanauskytė apibendrino: „Tai patirtis, kurios neįmanoma pamiršti. Dabar su džiaugsmu klausausi naujienų apie ES, žinodama, kad esu jos dalis“. Visi jaunieji keliautojai vieningai sutarė, jog iš šios kelionės jiems liko patys gražiausi ir prasmingiausi prisiminimai iš mokyklos laikų.

Mokytojo misija: įkvėpti ir uždegti
Mokytoja L.Uosytė sakė, kad antrą kartą jos paruošta gimnazijos komanda laimėjo tokį konkursą. „Dalyvavome iš viso septynis kartus. Pasiruošimas tokiems konkursams — tai milžiniškas visų sutelktas darbas. Tenka daug ir stropiai mokytis, domėtis: tiek istorijos, tiek geografijos, tiek politikos mokslo žinių komandos nariams prisireikia. Toks pasiruošimas, žinoma, tik per pamokas, neįmanomas, ES struktūrai, istorijai ir pan. mokyklinėje programoje teskiriama labai mažai laiko. Taigi ir komandos vadovas, ir mokiniai turi ruošimuisi negailėti brangaus laisvalaikio. Tačiau tokios sėkmės atperka viską. Be to, kaskart mūsų gimnazija turi žingeidžių, stropių vaikų, tad visada ir yra noro padėti jiems tobulėti. „Euroscola“ programa — tai galimybė augti ir tobulėti tiek vaikams, tiek jų pedagogams,— įsitikinusi mokytoja L.Uosytė.
Įtemptas ruošimosi etapas buvo maždaug du mėnesius. Visa komanda suko galvas, kuo dar būtų galima praplėsti akiratį, kokiais dar klausimais jie gali būti nustebinti konkurse. Nors dirbama labai daug, tačiau programos sumanytojai visuomet nustebina. Vis dėlto triūsas atsipirko — pernai Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos „Euroscolos“ komanda vos 0,8 taško nusileido kitai Žemaitijos sostinės komandai — Telšių Žemaitės gimnazijai. Šiemet Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos „Euroscolos“ komanda buvo visa galva pranašesnė už konkurentus — nuo antroje vietoje likusios komandos žemaičiai buvo atsiplėšę net 5,2 taško. Puikiai pasirodžiusi komanda kitąmet konkurse dalyvauti jau negalės. Tokios taisyklės: mokykla, laimėjusi kelionę, negali dalyvauti „Euroscola“ konkurse dvejus metus nuo renginio Strasbūre dienos.

1 komentaras

Daugiau nekomentuojama.