Ar paruošėte namus žiemai?

Prieš kiekvieną šildymo sezoną kyla klausimas, o kiek teks šį kartą mokėti už šildymo paslaugas. Kiek teks mokėti už šilumos energiją artėjantį šildymo sezoną, priklauso ne vien nuo šilumos kainos ar lauko oro temperatūros, bet ir nuo efektyvaus šilumos suvartojimo pastatuose. Akivaizdu, kad sutaupyti galime kiekvienas, jeigu tinkamai pasiruošime žiemai. Pamėginkime kartu pažiūrėti, ar viską padarėte, kad sumažintumėte šilumos nuostolius, o tuo pačiu ir sąskaitą.

Pirmiausia vertėtų išsiaiškinti problemas
Energijos vartojimo problemas geriausiai padeda nustatyti pastatų energetinis auditas. Nors toks auditas privalomas tik stambioms įmonėms, tačiau jį patariama pasidaryti visiems pastatų valdytojams.
„Energijos vartojimo auditoriai atlieka nuodugnią įrangos ir technologinių procesų analizę. Jos metu nustatomos mažiausiai efektyvios pastato ar gamybos procesų grandys. Tuomet pateikiamos praktinės rekomendacijos, kaip mažinti energijos sąnaudas ir sutaupyti“, – sako bendrovės „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ technikos direktorius Ruslanas Rimkus.
Šildymo sezonui pasiruošti reikia visiems
Prie efektyvaus šilumos vartojimo prisideda trys dalyviai: šilumos tiekėjas, namų administratoriai ir gyventojai. Labai svarbu, kad visi dalyviai atsakingai pasiruoštų šildymo sezonui. Šilumos tiekėjas atlieka vamzdynų priežiūrą, hidraulinius bandymus ir kitus reikalingus darbus. Namų administratorių pareiga – naujam šildymo sezonui paruošti pastatų šilumos punktus ir vidaus šildymo sistemas. Nuo to priklauso, ar gyventojų butus šiluma pasieks sklandžiai ir reikiamos temperatūros. „Šilumos tiekėjas atsakingas už šilumos tiekimą iki pastatų šilumos punktų, – primena R. Rimkus. – O už jų tinkamą priežiūrą jau atsakingi pastatų administratoriai ar prižiūrėtojai. Tad už jūsų namo vidaus šildymo sistemas atsakingų asmenų visuomet galite pasiteirauti, ar šildymo sezonui tinkamai pasirengta.“

Paprasti, bet efektyvūs šilumos taupymo būdai
Gyventojai taip pat turėtų rūpintis, kad namuose būtų šilta, o sąskaita už šildymą nedidėtų. Nors didžiausias taupymo efektas pasiekiamas atlikus kompleksinę pastatų renovaciją, anot R. Rimkaus, yra ir paprastų nedaug kainuojančių priemonių, kurių imtis gali kiekvienas. Pavyzdžiui, nesandarių langų ir durų izoliavimas ar balkonų įstiklinimas. Ruošiantis žiemai, būtina sureguliuoti langus, užsandarinti plyšius tarp stiklo ir lango rėmų bei tarp lango rėmų ir sienos. Norint sumažinti šalto oro skverbimąsi į namus, svarbu izoliuoti lauko duris, o pastebėjus sienų įtrūkimus, juos užglaistyti.
Šaltuoju metų laiku visuomet reikėtų uždarinėti laiptinės duris, nepalikti pravirų langų ir juos taip pat užsandarinti. Taip šaltis iš laiptinės per sienas nesiverš į butus, o ir pačių laiptinių šildymui prireiks mažiau energijos.
Šildymo efektyvumą patalpose galima padidinti tinkamai išdėsčius baldus. Dideli baldai neturėtų užstoti radiatorių – šiltas oras nuo jų turėtų sklisti netrukdomai.
Šildymo sezono pradžioje reikia kruopščiai patikrinti, ar radiatoriuose neliko oro. Jį būtina išleisti per tam skirtus ventilius, mat dėl šildymo sistemoje esančio nors ir nedidelio oro kiekio ne visi radiatoriai šils vienodai. Patartina už radiatoriaus esantį sienos plotą papildomai uždengti šilumą atspindinčia plėvele ar specialios izoliacinės medžiagos lakštu, nukreipiančiu šilumą į kambarį, taip patalpoje taps šilčiau.
Vėdinti patalpas rekomenduojama intensyviai, bet trumpą laiką. Taip iš patalpų pašalinami kvapai ir drėgmė, o kartu jos neatšąla tiek, kiek langus pravirus laikant ilgą laiką.
Saulės šiluma – nemokama, todėl saulėtomis šildymo sezono dienomis siūlome atitraukti užuolaidas ir žaliuzes.
Specialistų vertinimu, paprastomis priemonėmis šilumos poreikius galima sumažinti iki 10 proc.
Artėjantis šildymo sezonas – tai puiki proga pasirūpinti taupiu šilumos vartojimu visuose pastatuose, nepriklausomai nuo jų paskirties. Juk energijos švaistymo mažinimas prasideda nuo atsakingo požiūrio ir veiksmų, kurių galime imtis kiekvienas.