Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijoje nagrinėti du jos pirmininko Algirdo Bacevičiaus pateikti skundai. Kaip atsakymai į vieną skundą, nuskambėjo įdomūs, bet gana keistoki pasiaiškinimai. Pasirodo, kažkodėl Savivaldybės administracijoje tebėra gajus pinigų kontrolės panaudojimo stokos principas: nemačiau, negirdėjau, neužuodžiau, o kaltas… vien iešmininkas, bet ne tie, kurie leido nupūškuoti traukiniui ne į tą pusę.
Alvydas Ivoncius
Pareikalavo grąžinti pinigus
Rašėme, kad Asmens su negalia teisių agentūra pareikalavo Savivaldybės grąžinti beveik 43 tūkst. eurų. Minėta agentūra kontroliuoja, kaip savivaldybės naudoja pinigus neįgaliųjų asmeninei pagalbai teikti.
Asmeninę pagalbą teikia savivaldybės vykdomosios institucijos paskirti savivaldybių įsteigti paslaugų teikėjai arba pagal sudarytas sutartis kiti viešai pasirenkami fiziniai ar juridiniai asmenys.
Konkrečią pagalbą žmogui jo namuose teikia priskirtas asistentas.
Jis padeda rūpintis asmens higiena (apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu ir panašiai); lydi į sveikatos priežiūros ir kitas valstybės ar savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą ir kitur; jei reikia, padeda eiti; jei būtina, padeda ir pavalgyti, tinkamai vartoti vaistus, laikytis dienos režimo ir panašiai. Paprastai kalbant, asmeninis asistentas padeda neįgaliam žmogui gyventi.
Asmens su negalia teisių agentūra, atlikusi 2022 metais skirtų pinigų panaudojimo patikrinimą, konstatavo ir pareikalavo: „Išanalizavę ir įvertinę visus pateiktus dokumentus ir informaciją, konstatuojame, kad ne visos asmeninės pagalbos teikimo lėšos, skirtos Telšių rajono savivaldybės administracijai, panaudotos pagal tikslinę paskirtį, t. y. jų panaudojimas nesietinas su asmeninės pagalbos teikimu. Atsižvelgiant į tai, vadovaujantis Lėšų naudojimo tvarkos aprašo 29 punktu, prašome nedelsiant grąžinti Agentūrai 42 909,16 Eur“.
Vietoje pagalbos – įvairios prekės
Primename, kad Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija pinigus lengva ranka naudojo visokiems „mokymams“. Dalyvauta kvalifikacijos tobulinimo seminare „Intervizijos organizavimas ir vedimas profesinėje veikloje“ (Čekija ir Austrija), tokiu pat tikslu keliauta į Dubrovniką (Kroatija). Anot Asmens su negalia teisių agentūros, pateiktos seminarų programos tiesiogiai nesusijusios su asmeninių asistentų funkcijų atlikimu. Tie „mokymai“ kainavo apie 6 tūkst. eurų. Samdyti lektoriai įvairioms paskaitoms apie psichikos ligas skaityti ir tam išleista tūkstančiai.
Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija pirko įvairias prekes, nesusijusias su pagalbos teikimu. Prekių sąrašas labai ilgas, todėl paminėsime tik kai kurias: žvakės stikliniuose induose – 11 vnt., sieninis laikrodis – 1 vnt. (iš viso 270 eurų), mobilieji telefonai – Samsung Galaxy A52s 5G Black (2 vnt., 608 eurai), mobilieji telefonai Samsung A325 A32 (2 vnt., 448 eurai). Dar pirkta kavos, saldainių, kitokių skanėstų. Kaip sakoma, bendrija „glėbiais“ pirko taip pat įvairias namų apyvokos prekes.
Ne ką mažiau išlaidavo ir Lietuvos samariečių bendrijos Telšių skyrius. Vėlgi į akis krenta „mokymai“ Prahoje (Čekija) ir Vienoje (Austrija), Slovakijoje su brangiai kainavusiomis „kultūrinėmis programomis“. Beje, šiame seminare dalyvavo ir asmuo, neteikiantis asmeninės pagalbos. Žinoma, mokymai vėlgi kainavo tūkstančius eurų.
Telšių skyrius pirko stalo žaidimus, kalėdines dekoracijas, blizgučius, dovanų pakavimo popierių ir panašias prekes, niekaip nesusijusias su asmeninės pagalbos teikimu.
Lietuvos neįgaliųjų ir pensininkų draugija už 499 eurus nusipirko nešiojamąjį kompiuterį.
Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr. 53)