Plaukų retėjimą ir plikimą gali paskatinti daug priežasčių: nuo vitaminų stokos, netinkamos mitybos iki tam tikrų ligų. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, esant androgeninei alopecijai ar kitoms ligoms, pažeidžiami plaukų folikulai ir tose vietose plaukai daugiau neauga. Natūralu, kad tai sukelia didelį stresą, nerimą, mažina pasitikėjimą savimi. Tad galime tik pasidžiaugti, jog šiais laikais yra būdų, padedančių net ir tokiais atvejais susigrąžinti plaukų tankumą. Efektyvus problemos sprendimas – plaukų persodinimas. Ką pacientai turėtų žinoti prieš procedūrą ir po jos?
Kas yra plaukų persodinimas ir kaip tai vyksta?
Pirmiausia trumpai aptarkime pačią procedūrą. Plaukų persodinimas, o juo labiau plaukų transplantacija, gali skambėti kiek grėsmingai, tiesa? Daugelis pacientų nežino, kaip procedūra atliekama, o juk nežinojimas paprastai skatina baimę. Taigi paaiškinsime labai paprastai – persodinant plaukus plaukuotoje galvos odoje išskiriamos dvi zonos: donorinė (ta, iš kurios plaukų folikulai paimami) ir recipientinė (ta išplikusi dalis, į kurią plaukų folikulai bus persodinti).
Procedūros metu naudojant pažangią įrangą išimami plaukų folikulai ir perkeliami į išplikusius galvos plotus. Tai reiškia, kad pacientui persodinami jo plaukų svogūnėliai, tad po kurio laiko išplikusiose vietose ataugs jo paties natūralūs plaukai.
Plaukų persodinimas yra visiškai saugi procedūra, kai atliekama šios srities profesionalų. Kiek truks transplantacija, priklauso nuo pasirinkto procedūros metodo. Itin populiarus ir efektyvus yra FUE (angl. Follicular Unit Extraction). Taikant šią technologiją plaukų transplantacija trunka apie 8 valandas, kartais gali užtrukti šiek tiek ilgiau. Pažangus FUE metodas yra vienas iš populiariausių, mat demonstruoja aukštą efektyvumą, leidžia atkurti plaukų tankumą ir pacientui džiaugtis savo natūraliais plaukais tose zonose, kuriose jie jau nebeaugo.
Ar reikalingas specialus pasiruošimas plaukų transplantacijai?
Pacientui pačiam nieko nereikia daryti ruošiantis operacijai. Dažnai pacientai gydytojų klausia, ar reikia nusikirpti plaukus, gal nuskusti tą dalį, iš kurios bus imami plaukų folikulai. Tačiau patiems to daryti nereikia. Likus kelioms dienoms iki operacijos reikėtų tik atlikti tam tikrus tyrimus – kokius, nurodo gydytojas.
Ko negalima daryti prieš plaukų persodinimą?
Nors specialaus pasiruošimo plaukų transplantacija nereikalauja, kai kurių dalykų iki operacijos likus savaitei ar kiek daugiau reikėtų atsisakyti, nes jie gali skatinti intensyvesnį kraujavimą, turėti neigiamos įtakos gijimo procesui ir pan. Taigi kuris laikas iki operacijos reikia atsisakyti tabako ir jo gaminių (cigarečių, cigarų, elektroninių cigarečių ir pan.), alkoholio, vengti didelių kavos kiekių, nesideginti saulėje, nevartoti kraują skystinančių vaistų. Jei pastarieji yra būtini, reikia pasitarti su savo šeimos gydytoju, kuo juos laikinai galima pakeisti.
Plaukų ir galvos odos priežiūra po plaukų persodinimo
Kaip prižiūrėti galvos odą, plaukus po transplantacijos, pacientui išsamiai pasako gydytojas. Visų rekomendacijų privalu laikytis, nes tai glaudžiai susiję su procedūros efektyvumu, gijimo laikotarpiu, komplikacijų tikimybėmis ir pan.
Po plaukų persodinimo galvos oda kurį laiką bus jautresnė, todėl jos nereikėtų kasyti, trinti, ypač tose vietose, kur buvo atlikta procedūra. Geriausia išvis kurį laiką galvos odos neliesti rankomis, kad būtų sumažinti infekcijų rizika. Taip pat nereikėtų nešioti jokių galvos apdangalų, siekiant apsisaugoti nuo infekcijų, bakterijų plitimo. Dėl tos pačios priežasties ne mažiau kaip porą savaičių reikėtų vengti pirties, baseinų, kitų vandens telkinių. Tiek pat laiko rekomenduojama susilaikyti ir nuo soliariumo, deginimosi saulėje.
Plaukų priežiūros priemonės turėtų būti natūralesnės, raminančios galvos odą, turinčios gydomąjį poveikį, stiprinančios plaukus, nedirginančios galvos odos. Kokios bus tinkamiausios, po procedūros rekomenduos transplantaciją atlikęs gydytojas. Kai gydomojo šampūno jau nereikės ir galima bus rinktis priemonę savo nuožiūra, prioritetą verta teikti tokiam, kuris skatina plaukų augimą, stiprina juos, skatina plaukų svogūnėlių atsinaujinimą. Į plaukų priežiūros rutiną reikėtų įtraukti kaukių, serumų ir kitų priemonių, kurios plaukus aprūpina vertingomis medžiagomis, stiprina juos, mažina lūžinėjimo riziką.
Plaukų persodinimas yra procedūra, kuri gali grąžinti pacientui plaukų vešlumą ir leisti efektyviai susidoroti su plikimo padariniais. O gydytojo rekomendacijų, apimančių laiką prieš procedūrą ir po jos, laikymasis gali svariai prisidėti prie šaunių persodinimo rezultatų.
Leave a Reply