Meno mokykla persikėlė į naujas patalpas

Telšių Meno mokykla įsikraustė į naujas patalpas.

Telšių meno mokyklos mokiniai yra pelnę daugybę laimėjimų regioniniuose, nacionaliniuose, tarptautiniuose konkursuose. Šios ugdymo įstaigos auklėtiniai savo muzikiniais pasirodymais džiugina ne vieno įvairiose miesto erdvėse vykstančio renginio dalyvius. Neatsilieka ir dailės besimokantys vaikai. Jų darbai puošia įvairių Telšiuose įsikūrusių įstaigų ir mieste veikiančių bankų viešas patalpas. Mokykloje dirba puikus pedagogų kolektyvas, o mokytojas ekspertas Darius Jurgutis šiemet įvertintas Telšių rajono savivaldybės Metų mokytojo apdovanojimu. Neseniai mokykla po ilgų atidėliojimų pagaliau įsikėlė į naujas patalpas. „Kalvotoji Žemaitija“ domėjosi, kaip tai paveiks Meno mokyklos galimybes ir kaip naujasis pastatas atitinka turėtus lūkesčius.

Stasys Katauskas

Viena didžiausių ugdymo įstaigų
Telšių meno mokykla, įskaitant filialus Varniuose, Luokėje, Tryškiuose bei Nevarėnuose, šiuo metu turi dvi ugdymo kryptis – dailės bei muzikos mokymą. Tiesa, mokyklos direktorius Simonas Baliutavičius nepraranda vilties, kad ateityje atsiras ir šokio, fotografijos, teatro, galbūt ir daugiau kitokių sekcijų. Šiuo metu Meno mokykloje mokosi per 660 vaikų, dirba 55 pedagogai. Nors yra atvykstančių iš Plungės bei Klaipėdos, absoliuti dauguma Meno mokyklos mokytojų – vietiniai specialistai. Taigi, ši ugdymo įstaiga yra bene didžiausia visoje Telšių rajono savivaldybėje.
Kokybiškam ugdymui neišvengiamai reikalinga ir kokybiška įranga. O ji, ypač muzikinė, kainuoja brangiai. Visgi, įsigyta nemažai naujų styginių, perkusinių bei kitokių muzikos instrumentų, atnaujintais pianinais aprūpinta dauguma muzikos kabinetų. Anot S. Baliutavičiaus, daugelis jų perkama iš Vokietijos, kai kas – iš Didžiosios Britanijos. „Akordeonai atkeliauja iš Italijos, tiesiai iš fabriko“, – sako S. Baliutavičius. Perkami ir Lietuvoje gaminami liaudiškos muzikos instrumentai, taip pat ir restauruoti muzikos instrumentai, pianinai, fortepijonai. Pokyčiai, deja, gerokai mažesniu mastu vyksta Meno mokyklos kaimo filialuose. Tiesa, net ir Telšiuose, kur, anot S. Baliutavičiaus, jau beveik apsirūpinta atnaujintais pianinais, vis dar jų trūksta apie 20. Kaimo filialuose naujų ar atnaujintų muzikos instrumentų dar mažiau.
Kita vertus, S. Baliutavičius džiaugiasi, kad Telšiuose Meno mokyklai lėšų tikrai negailima. Vien instrumentams įsigyti skirta per 200 tūkst. eurų. Tačiau kokybiški muzikiniai instrumentai labai brangūs, o pirkti gerokai pigesnius, gaminamus Kinijoje, pasak mokyklos vadovo, neverta. Mat tokių kokybė, skambesys žymiai prastesnis, o ir tarnaus daug trumpiau. Savo kainą turi ir dailės mokymui būtinos medžiagos, kurias nuolat reikia papildyti. Keramikos darbams išdegti reikalinga nauja degimo krosnis, mat turima pasenusi ne visuomet tinkamai veikia. Tad ir įsikėlus į naujas patalpas, iššūkių pakanka.

Pastatas naujas, bet statybinio broko netrūksta
Nors buvo planuota į naujas patalpas įsikraustyti nuo šių mokslo metų pradžios, dėl įvairių techninių priežasčių bei nesutvarkytos dokumentacijos statybininkai nespėjo iki rugsėjo priduoti pastato eksploatacijai. Tad į naujas patalpas įsikelta tik vėlyvą rudenį. Meno mokykla įsikūrė dviejuose tarpusavyje sujungtuose statiniuose. Pirmasis jų – iš pagrindų renovuotas buvęs policijos pastatas, kur daugiausia įrengti dailės mokymui skirti kabinetai. Naujai statytame šiuolaikiškame keturių aukštų pastate įrengtos koncertinės erdvės, tarp jų – didžioji, apie šimtą žiūrovų galinti sutalpinti salė bei muzikos mokymo kabinetai.
Tiesa, nors pastarasis statinys projektuotas būtent Meno mokyklai, iš anksto buvo žinoma jo paskirtis, S. Baliutavičius sako, kad muzikos mokymo klasėse su akustika ne viskas gerai. Meno mokyklos direktorius, žinoma, negali būti atsakingas už architektų ir statytojų darbo broką, tačiau savaime ši situacija stebina. Be specialistų tyrimo sunku įvertinti, ar visose muzikos mokymui skirtose patalpose esanti poreikius atitinkanti akustika yra būtent statybininkų darbo trūkumas, ar tiesiog klaidos, atliktos dar projektuojant pastatą.
Nežinia, kiek laiko nebus galima naudotis ir pastato rūsiais, mat ten laikosi drėgmė. Iš išorės gražus, neblogai į susiklosčiusią urbanistinę erdvę įsikomponavęs naujasis Meno mokyklos pastatas statytas kelis kartus koreguojant pirminį projektą, keičiantis statybos darbų rangovams. Kai kurie jų šiuo metu jau yra bankrutavę. Tai žinant, nekeista, jog ir pridavus pastatą, jame jau vykstant ugdymo procesui, lieka įvairiausių trūkumų. Statybininkus Telšių meno mokykloje dar tikrai pamatysime. Juolab, kad ir pats Meno mokyklos vadovas svajoja pertvarkyti apačioje, prie renginiams skirto pagrindinio įėjimo esančią erdvę, rūbinę.

Mokslas pigesnis nei aplinkiniuose rajonuose
Visgi, nepaisant trūkumų, naujos patalpos bei atnaujinta mokymo įranga atveria gerokai didesnes nei iki šiol ugdymo galimybes. Juolab, ir pačių patalpų dabar pakanka. Meno mokykloje, be pagrindinės koncertinės salės, yra ir mažesnės koncertinės erdvės kameriniams pasirodymams, patalpos mažiausiems mokyklos auklėtiniams, visiškai naujos išmaniosiomis lentomis aprūpintos klasės, jaukus vidinis kiemelis, kurį mokyklos direktorius turi vilčių paversti vieta viešiems pasirodymams šiltuoju metų laiku.
Telšiai išskirtinis miestas dailės mokymuisi, mat be Meno mokyklos mūsų mieste dar veikia ir VDA Telšių fakultetas, ruošiantis tekstilės, juvelyrikos, skulptūros ir kitokius dailės specialistus. S. Baliutavičius patvirtino, kad Meno mokykla bendradarbiauja su VDA Telšių fakultetu. Tariamasi dėl bendrų projektų, tikimasi, kad VDA Telšių fakulteto žmonės pagelbės ir kitąmet ruošiantis Meno mokyklos 70 metų gyvavimo paminėjimui.
Meno mokykloje dirbantys specialistai talkina ir analogiškoms ugdymo įstaigoms kituose miestuose. Rengiama nemažai mokomojo pobūdžio išvykų. S. Baliutavičius pasidžiaugė, kad atsiranda rėmėjų, kurių lėšomis perkami bilietai į koncertus, stengiamasi, kad mokiniai galėtų gyvai pamatyti savo srities meistrų pasirodymus, pabendrauti su profesionaliais muzikantais. Žinoma, lankomos ir dailės parodos.
Mokslas mokamas. Tiesa, kainos Telšių meno mokykloje „nesikandžioja“. Vos 16 eurų per mėnesį už muzikos mokymą. Bet už šią sumą vaikas gauna 11 pamokų per savaitę. „Palyginimui, mokantis privačiai, mokama 20 eurų už vieną valandą“, – sako S. Baliutavičius. Beje, 16 eurų yra miesto gyventojams. „Kaimo skyriuose tas mokestis dar mažesnis ir siekia tik 12 eurų“, – sako S. Baliutavičius, pridurdamas, kad jei mokosi du tos pačios šeimos vaikai, antrajam mokslas išvis tekainuoja 6 eurus per mėnesį. Mokantis dailės, užtenka tik 12 eurų mėnesinio mokesčio. Besimokantiems ir dailės, ir muzikos, už antrąją kryptį tereikia mokėti tik 6 eurus per mėnesį. S. Baliutavičiaus teigimu, visose aplinkinėse savivaldybėse, nekalbant apie didžiuosius miestus, mokslas meno mokyklose brangesnis.
Telšiuose esama ir mecenatų, finansuojančių aktyviausių ir gabiausių moksleivių mokymąsi, sakė mokyklos direktorius. Reikia tikėtis, gabių vaikų netrūks ir ateityje, o Telšių Meno mokykla ir toliau išliks ta vieta, kur talentingi vaikai gali save atrasti.