
Praėjusį trečiadienį Savivaldybės salėje Telšių rajono policijos komisariato viršininkė Aurelija Kontrimienė, prieš pristatydama praėjusių metų veiklos ataskaitą, pasidžiaugė policijos pareigūnų darbu ir jiems padėkojo.
Algirdas Dačkevičius
Viršininkė informavo, kad 2024 metais Telšių policijoje registruoti 7107 pranešimai apie įvykius, pradėti 1225 ikiteisminiai tyrimus, kai 2023 metais buvo užregistruotas 7101 įvykis ir pradėta 600 ikiteisminių tyrimų. Analizuojant registruotų pranešimų ir pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičių per pastaruosius ketverius metus, kai įkurtas Telšių rajono policijos komisariatas, pastebimas efektyvesnis policininkų darbas.
Viršininkė pasidžiaugė pareigūnų teritorijoje reagavimo į įvykius statistika, nes dažniausiai į įvykį atvykstama per 12-25 min., arba per 20-40 min., o retesniais atvejais – per 1 valandą.
Nusikalstamos veikos dėl smurto artimoje aplinkoje sudarė 118, dėl neblaivių vairuotojų – 74, dėl vagysčių – 58, dėl sukčiavimų – 49, dėl neteisėtų finansinių operacijų – 24, dėl kitų veikų – 167. Geriau negu Lietuvos vidurkis Telšių policijos pareigūnai tiria vagystes (59,5 proc.), Lietuvos vidurkis – 35,9 proc., nusikalstamas veikas viešose vietose (92,1 proc.), Lietuvos vidurkis – 57 proc. Telšių rajono policijos komisariato bendras pagrindinių ikiteisminių tyrimų rodiklis, lyginant su Lietuvos vidurkiu, yra geresnis: telšiškių – 64,7 proc., o Lietuvos – 61,7 proc.
Pasak A.Kontrimienės, puikiai startuota šių metų sausio mėnesį, nes bendras ištyrimas sudarė 177 proc., o sukčiavimų ištyrimas – 500 proc. Baigti 2 ikiteisminiai tyrimai, kurie tęsėsi daugiau kaip 12 metų.
Atskirai aptartas smurtas artimoje aplinkoje. Pernai buvo gauti 924 pranešimai, pradėti 118 ikiteisminių įvykių, išduoti 395 orderiai. Daugiausiai smurtauja vyrai ir patiriama fizinio smurto.
Dėl Telšių rajone įvykusių eismo įvykių pradėta 19 ikiteisminių tyrimų: 1 žmogus žuvo (2023 m. – 10, žuvo – 1). Išaiškintų neblaivių vairuotojų ir eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės santykis – 13,91 (AVPK– 8,6; šalies – 7,93). Pernai išaiškinti 85,6 proc. prioritetinių kelių eismo taisyklių pažeidimų, kai 2023 metais jų išaiškinta 79,8 proc. Didžiulis priešas keliuose – alkoholis. Nusikalstamos veikos pagal LR BK 281-1 buvo 76, administraciniai nusižengimai pagal LR ANK 422 str., 423 str., 424 str., 427 str. – 88. Įvykdytos 939 policinės priemonės neblaivumo kontrolei, o bekontakčiais alkotesteriais atlikti 12 tūkst. 438 patikrinimai.
Kovojant „su šešėliu“, 2024 metais išimta 449 litrų stiprių namų gamybos alkoholinių gėrimų (naminės degtinės) ir 5000 litrų brogos. Fiksuojant administracinės ir baudžiamosios teisės pažeidimus, paimta 18 tūkst. 386 vnt. nelegalių tabako gaminių. Proaktyvios veiklos metu, atlikus 26 priemones ir tikrinant gautą informaciją dėl neteisėtos veiklos pažeidžiant nustatytą tvarką, išaiškinti 9 neteisėtos prekybos atvejai. Tikru „Sizifo akmeniu“ viršininkė įvardijo elektroninių cigarečių neteisėtą skysčio tiekimą, kur nustatyti 5 atvejai su 6180 ml tokio žalingo skysčio. Nusikaltėliai, apsimesdami įvairiausiais verslininkais, naudoja vis išradingesnius būdus, kaip apgauti žmones. Kovą su tokiais apgaulingais geradariais A.Kontrimienė pateiktose diagramose įvardijo „Draugas, vatos pardavėjas“, kur nustatyta 70 nusikalstamų veikų ir atlikta 12 ikiteisminių tyrimų. Bendra žala padaryta nukentėjusiesiems – 44 tūkst. 124 Eur. Nusikaltėliai pasikėsino kitų asmenų vardu paimti paskolas už 9700 Eur, o 6540 Eur pasisavino kaip ,,Vatos pardavėjas“, pagal tariamą skelbimą „pardavinėjęs“ pastatams šiltinti vatą. Atlikti 6 ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimų ir dokumentų klastojimo, apsimetus „Policininku“. Žala nukentėjusiesiems siekė 13 tūkst. 305 Eur. Neramina platinama narkotinė medžiaga fentanilis ir psichotropinė medžiaga diazepamas. Kova su tokiais platintojais atsispindėjo viršininkės pateiktoje diagramoje, įvardintoje „Ragana Chemikas“, kur padarytos 5 nusikalstamos veikos.
Telšių rajono policijos komisariato viršininkė aptarė ir prevencinę veiklą, kurioje dalyvavo 18 policijos rėmėjų, išdirbusių 578,25 valandas. Pasitelkti ir 39 jaunieji policijos rėmėjai su 23 saugios kaimynystės grupėmis. 2024 metais buvo vykdoma 1 prevencinė programa – veiklai skirta 15 tūkst. eurų. Vyko 230 prevencinių priemonių bendruomenėse: apsilankymai ugdymo įstaigose, seniūnijose, vaikų dienos stovyklose. Rengtos policinės priemonės, ekskursijos įstaigoje, nuotolinės pamokos, paskaitos ir t.t.
Pareigūnai užsiėmė ir švietėjiška veikla. Jie lankėsi ugdymo įstaigose, kur aiškino nepilnamečių teisinę atsakomybę, aptarė nusikaltimų elektroninėje erdvėje prevenciją, saugų eismą, prekybą žmonėmis, smurtą artimoje aplinkoje, pirotechnikos pavojus, elektroninių cigarečių ir psichoaktyvių medžiagų daromą žalą. Žinoma, buvo siūloma rinktis policijos pareigūno profesiją.
Daug vertingos informacijos Žemaitės gimnazijos, „Ateities“ progimnazijos, Regioninio profesinio mokymo centro moksleiviai gavo, dalyvaudami paskaitoje „Elektroninių cigarečių ir narkotikų pavojai bei grėsmės“. Įsimintinas renginys – ir Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos salėje apie stiprios ir harmoningos asmenybės ugdymą, neužsisklendžiant nuo ištikusių problemų, „Sulaužyk tylą“. Labai nuotaikingai Telšiuose surengta policijos ir visuomenės šventė, subūrusi gausybę miestelėnų. Policininkus pernai buvo galima sutikti ir kituose renginiuose, kaip aktyvius jų dalyvius ar tvarkos saugotojus.
Telšių policijos komisariate iš viso įsteigtos 83 pareigybės, o užimta – 77. Iš 79 pareigūnų vietų užimtos 73 (nekomplektas – 7,6 proc., kai 2020 m. pareigūnų trūko 24,4 proc.). Telšių policijos komisariate dirba 34 vyrai ir 39 moterys. Pagal amžių lyderiauja 35-44 metų pareigūnai, sudarantys 28 proc., 25-34 metų amžiaus pareigūnai sudaro 25 proc., iki 24 metų amžiaus – 9 proc., o 45 ir daugiau metų pareigūnai sudaro 11 proc.
A.Kontrimienė akcentavo, jog šiais metais numatomi svarbiausi policijos komisariato prioritetai: kokybiško reagavimo į įvykius užtikrinimas, ekonomiškas nusikalstamų veikų ištyrimas, prioritetinių KET pažeidėjų nustatymas, proaktyvios veiklos vykdymas, užkardant neteisėtą disponavimą psichiką veikiančiomis medžiagomis, stiprus santykis su vietos bendruomene, naujų policijos pareigūnų pritraukimas ir eismo personalo išlaikymas.
Pareigūnų darbą gerai vertino Šiaulių ir Telšių apskričių VPK viršininko pavaduotojas Marius Jablonskas, savo įžvalgomis apie policijos darbą ir ateities perspektyvas pasidalino Telšių meras Tomas Katkus. Apie Telšių ir Šiaulių apskričių VPK eksperimentinio sujungimo, kuris jau tęsiasi penktus metus, problemas aktyviai diskutavo Varnių seniūnas ir Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Rolandas Bružas, savo mintimis pasidalino Degaičių seniūnas Leonidas Jegorovas ir kiti.
Daugumos renginio dalyvių nuomone, Telšių rajono policijos komisariatas, vadovaujamas Aurelijos Kontrimienės, per ataskaitinį laikotarpį dirbo gerai ir seniūnai jam priekaištų neturėjo.