
Telšių rajono žiniasklaidos atstovai susitiko su rajono meru Tomu Katkumi ir administracijos direktore Lina Leinartiene aptarti svarbiausių vietos aktualijų. Susitikimas vyko siekiant skaidresnės, atviresnės ir operatyvesnės informacijos sklaidos tarp Savivaldybės ir visuomenės. Pasak mero, stiprus žiniasklaidos ir vietos valdžios bendradarbiavimas yra būtinas užtikrinti, kad gyventojai laiku gautų tikslią informaciją apie pokyčius rajone bei galėtų dalyvauti sprendimų priėmime.
Algirdas Dačkevičius
Siekiama koordinuoto veikimo
Jau rašyta apie planuojamus Gedimino, Džiugo, Žemaitės ir Karaliaus Mindaugo gatvių asfaltavimo darbus, kuriuos inicijavo valstybės įmonė „VIA Lietuva“. Paaiškėjo, kad Telšių rajono savivaldybė apie šiuos darbus nebuvo informuota iš anksto, o informacija išaiškėjo tik paskelbus viešąjį pirkimą. Reaguodamas į šią situaciją, meras T. Katkus suorganizavo skubų nuotolinį susitikimą su Savivaldybės administracija, UAB „Telšių vandenys“ ir „VIA Lietuva“ atstovais.
Susitikimo metu buvo iškeltas itin svarbus šulinių klausimas – jų būklė ir priežiūra. Kadangi asfaltavimo metu dangos ardymas po darbų būtų neefektyvus ir brangus, Savivaldybė pasiūlė pirmiausia atnaujinti šulinius, o tik tuomet kloti naują asfaltą. Toks sprendimas leistų išvengti pasikartojančių darbų ateityje. Vadinasi, pagrindiniai darbai laukia ateityje ir meras įsitikinęs, kad su „VIA Lietuva“ vadovybe toliau ras bendrą kalbą, tuo labiau, kad konkretūs žingsniai į ateitį žengiami.
Nors S. Daukanto gatvėje „VIA Lietuva“ darbų neplanuoja, Savivaldybė čia imasi iniciatyvos – šiemet bus vykdomas paprastasis šaligatvių, esančių blogiausios būklės, remontas. Tam jau numatyta 25 tūkst. eurų iš rajono biudžeto. Meras paragino „VIA Lietuva“ nevilkinti suderinimo procedūrų ir sudaryti sąlygas darbams prasidėti nedelsiant.
Pastaruoju metu visuomenėje kilo nemažai diskusijų dėl Kauno gatvės rekonstrukcijos ir jos siaurinimo. Gyventojai išreiškė nuogąstavimus dėl eismo pralaidumo, ypač žiemos metu. Susitikimo metu meras pabrėžė, kad šie pokyčiai vykdomi vadovaujantis šiuolaikinėmis darnaus judumo ir saugaus miesto koncepcijomis, kurios taikomos tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje.
Siauresnės gatvės, anot ekspertų, skatina vairuotojus laikytis saugesnio greičio, mažina avaringumą ir leidžia įrengti platesnius šaligatvius, dviračių takus, žaliąsias zonas. Šie sprendimai orientuoti į ilgesnę miesto ateitį, kurioje prioritetas teikiamas ne tik automobiliams, bet ir viešajam transportui, pėstiesiems bei dviratininkams.
Meras T. Katkus susitikime taip pat akcentavo dviračių takų infrastruktūros svarbą mieste. Tvarkomos gatvės patenka į planuojamą dviračių takų tinklą, tad buvo siūloma šiuos darbus derinti su asfaltavimo projektais. Vis dėlto „VIA Lietuva“ informavo, kad lėšų dviračių takams įrengti šiais metais nenumatyta.
Vienas iš gyventojams itin svarbių klausimų, aptartų susitikimo metu, – dviračių takų plėtra Telšių mieste ir jo apylinkėse. Ypatingas dėmesys skirtas Masčio ežero pakrantės takui, kuris yra ne tik rekreacinės, bet ir susisiekimo infrastruktūros dalis. Šiuo metu tako tęstinumas stringa dėl neišspręstų žemės nuosavybės klausimų. Kai kurie atkarpų sklypai priklauso privatiems savininkams, o jų išpirkimas ar servitutų nustatymas tampa ilgu ir sudėtingu procesu. Savivaldybė aktyviai ieško sprendimų, kaip paspartinti šiuos procesus, tačiau pripažįstama, kad reikalinga ne tik politinė valia, bet ir konstruktyvus dialogas su žemės savininkais bei papildomas finansavimas. Viena aišku, kad ateityje bus galima dviračiais keliauti aplink Masčio ežerą.
Pramonės parkas laukia investuotojų
Pasak mero, vienas iš svarbiausių Telšių rajono ekonomikos plėtros prioritetų – Pramonės parko Telšiuose kūrimas. Šis strateginis projektas laikomas esminiu žingsniu siekiant pritraukti investicijų, kurti aukštos pridėtinės vertės darbo vietas ir skatinti regiono ekonominį augimą. Pramonės parkas, būdamas strategiškai patogioje vietoje, užtikrintų gerą susisiekimą su pagrindiniais transporto mazgais bei infrastruktūros prieinamumą būsimiems investuotojams. Savivaldybė jau ėmėsi žingsnių dėl reikalingos inžinerinės infrastruktūros plėtros, sklypų paruošimo ir administracinių procedūrų supaprastinimo, siekdama užtikrinti sklandų verslo įsikūrimą teritorijoje. Meras su pasiūlymais lankėsi Krašto apsaugos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijose, nes jos galėtų Žemaitijos sostinėje planuoti savo veiklos plėtros prioritetus.
Telšių rajonas taip pati siekia stiprinti savo ekonominę bazę, skatindamas smulkųjį ir vidutinį verslą, plėtodamas infrastruktūrą ir pritraukdamas investicijas. Žemaitijos verslo centras (ŽVC) Telšiuose teikia platų paslaugų spektrą smulkiajam ir vidutiniam verslui, skatindamas verslo kūrimą, plėtrą ir konkurencingumą Telšių rajone. Centras padeda gauti finansinę paramą pagal Savivaldybės programas, įskaitant palūkanų kompensavimą, rinkodaros išlaidų ir verslo planų rengimo finansavimą. ŽVC organizuoja mokymus, seminarus ir konferencijas verslo pradžiai ir augimui, teikia verslo inkubavimo paslaugas – patalpas renginiams bei konsultacijas finansavimo, planavimo ir apskaitos klausimais. Be to, centras informuoja apie aktualius ES projektų kvietimus ir investicijų galimybes regione.
Nauja erdvė jaunimui ir švietimo problemos
Susitikime pristatyta viena iš reikšmingų iniciatyvų – planuojamas Jaunimo parkas už buvusios „Pušelės“ parduotuvės Muziejaus gatvėje. Šis projektas siekia sukurti Telšiuose modernią ir jaunimui pritaikytą viešąją erdvę, kurioje atsispindėtų aktyvaus gyvenimo būdo, kūrybingumo ir bendruomeniškumo vertybės. Parke planuojamos sporto, laisvalaikio ir žaidimų erdvės, o koncepcijos kūrime ketinama aktyviai įtraukti jaunimo organizacijas bei bendruomenės narius.
Telšių rajono savivaldybė aktyviai dirba, kad išsaugotų švietimo paslaugas kaimo vietovėse. Įgyvendinant 2022-2026 metų bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planą, buvo siekiama optimizuoti mokyklų tinklą, atsižvelgiant į mokinių skaičiaus mažėjimą ir finansinius išteklius.
Be to, Telšių rajono savivaldybė investuoja į mokyklų infrastruktūrą, vykdydama remontus ir renovacijas, kad pagerintų ugdymo sąlygas ir pritrauktų daugiau mokinių. Tokios priemonės padeda išlaikyti mokyklų gyvybingumą ir užtikrinti kokybišką švietimą kaimo bendruomenėse.
Šie veiksmai rodo Telšių rajono savivaldybės įsipareigojimą išsaugoti ir plėtoti švietimo paslaugas kaimo vietovėse, siekiant užtikrinti visiems vaikams prieigą prie kokybiško ugdymo.
Telšių rajono savivaldybė švietimui 2025 m. skirta 39,6 mln. eurų – tai 5,9 mln. eurų daugiau nei pernai. Toks finansavimas leis toliau gerinti mokyklų infrastruktūrą, modernizuoti klases, steigti naujas ikimokyklinio ugdymo grupes. Vien Telšių „Džiugo“ gimnazijos modernizacijai skirta daugiau nei 7,7 mln. eurų, o projektą finansuoja tiek ES, tiek Savivaldybė.
Be to, švietimo sritis stiprinama ir per „Tūkstantmečio mokyklų“ programą – stiprinamos pedagogų kompetencijos, diegiamos STEAM metodikos, kuriamos įtraukaus ugdymo sąlygos. Atsižvelgiama ir į demografinius pokyčius – mažesnėms mokykloms numatytos papildomos lėšos siekiant užtikrinti veiklos tęstinumą.
Dar viena naujovė – mokinių dalyvaujamojo biudžeto projektai. 2024 m. kiekvienai dalyvaujančiai mokyklai buvo skirta po 1150 eurų, kuriuos mokiniai galėjo panaudoti idėjoms įgyvendinti. Tokiu būdu „Džiugo“ gimnazijoje atnaujinta garso aparatūra, Luokės gimnazijoje įkurta „Ramybės oazė“, o Tryškiuose atsirado „Atsipalaidavimo kampelis“. Tai ne tik skatina kūrybiškumą, bet ir stiprina pilietinį ugdymą.
Pasak L. Leinartienės, atsižvelgiant į didėjantį tėvų poreikį, atidarytos naujos ikimokyklinio ugdymo grupes vaikams nuo 1 iki 2 metų, kurių šiuo metu yra 4.
Iniciatyva priklauso nuo visų
Telšių rajono meras Tomas Katkus pabrėžė, kad gyventojų įtraukimas į sprendimų priėmimą, skaidri informacijos sklaida ir atvira komunikacija su žiniasklaida – tai pamatas Savivaldybės veiklai. Jis pritaria visoms geroms iniciatyvoms. Meras pasidžiaugė, kad jas ypač palaiko ir kuria Telšių jaunoji karta. Telšių jaunimo centre organizuojami renginiai, kūrybinės dirbtuvės, edukacijos, konsultacijos, vykdomas mobilus darbas su jaunimu kaimiškose vietovėse. Centras tampa erdve, kur jaunuoliai ne tik leidžia laiką, bet ir realizuoja savo idėjas.
Prisiminta ir Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos rinktinės atstovų veikla. Meras nuo jaunumės pats turi „šauliškos“ patirties ir džiaugiasi, kad bendradarbiavimas tarp institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir jaunimo gali duoti apčiuopiamų rezultatų. Šauliai dalyvauja renginiuose, organizuoja edukacines veiklas, prisideda prie pilietinio ugdymo stiprinimo mokyklose.
Susitikimo pabaigoje meras sakė: „Norime kurti rajoną, kur gyventojai mato ir supranta pokyčius, turi galimybę juose dalyvauti ir jaučia, kad jų balsas iš tiesų svarbus“.
Telšiuose nėra dviračių tako. Yra daug atkarpų, bet kad vienu ypu galėtum pravažiuoti bent 30 km to nėra. Realiai turėtų būti kažkaip integruotas į aplinkelį ir eitų per Mastupio gatve susijungiant su Masčio ežeru. O dėl sklypų aplink ežerą tai pakrantes paimti visuomenės poreikiams neturėtų būti sunku
Vasaros sezonas prasidėjo, liftas prie ežero neveikia, miestas nepapuoštas gėlėmis, ES vėliava prie savivaldybės nušiurusi…