Kelininkus iš žiemos miego pažadino policininkai

Dalis visuomenės įsivaizduoja, kad kelininkai nebaudžiami, tai yra, jeigu nori, žiemą kelius valo, barsto, nenori — jų neprižiūri. Pasirodo, taip nėra — kelius prastai prižiūrinčių įmonių atsakingi darbuotojai gali atsakyti pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksą, o protokolą jiems surašyti gali policijos pareigūnai.

Giedra Akavickienė

Bauda — puikus vaistas nuo visų „ligų“
Telšių rajone ne vienerius metus valdiškos įstaigos, įmonės tarpusavio santykiuose dažniausiai vadovaujasi principu — gyvenkime draugiškai, tačiau pastarasis įvykis parodė, kad laikai keičiasi. Žemaitijos sostinėje nutiko visuomenei negirdėtas dalykas — Telšių policija VĮ „Telšių regiono keliai“ atsakingam asmeniui už kelių nepriežiūrą surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą ir paskyrė baudą.
Kaip informavo Telšių policija, už Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 11 str. „Saugių eismo sąlygų užtikrinimas keliuose“ 1 d., reikalaujančio prižiūrėti automobilių kelius ir kelių statinius bei įrenginius taip, kad jie atitiktų eismo saugumo reikalavimus, pažeidimą, VĮ „Telšių regiono keliai“ Kelių tarnybos viršininkui Zenonui Rubavičiui surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas pagal LR ATPK 149 str. „Kelių priežiūros tvarkos aprašo pažeidimas“. Pritaikius administracinį nurodymą, jam paskirta 36 eurų administracinė bauda.
„Nors su „Telšių regiono kelių“ atstovais buvo kalbėta dėl eismo sąlygų rajoniniuose keliuose gerinimo, tik pritaikius baudą, situacija pasitaisė į gerąją pusę — keliais pradėta rūpintis atsakingiau, jais lengviau važiuoti“,— pažymėjo Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus Kelių patrulių būrio vadas Jonas Siebas.
Pareigūnai tikisi, kad likusios žiemos metu nebekils problemų dėl prastų eismo sąlygų, o eismo dalyviai turės galimybę saugiai pasiekti savo kelionės tikslą.
Beje, jeigu vairuojant slidžiame kelyje Jums nutiko nelaimė, galite žalos atlyginimo reikalauti iš kelininkų, kurie laiku neatliko savo pareigos. Žinoma, kelio dangos būklę turėtumėte užfiksuoti išsikvietę policijos pareigūnus.

Pavojus į mokyklas vykstantiems vaikams
„Žiemą ne vieną nelaimę kelyje nulemia prastos eismo sąlygos“,— pabrėžė Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Dainius Razminas.
D.Razmino teigimu, policijoje sulaukus ne vieno pasipiktinusio  gyventojo skambučio, raštiškai besikreipiančių seniūnų laiškų,  o ir patiems pareigūnams keliuose pakliuvus į keblias situacijas, kai net ir patyrusiems vairuotojams sunku įveikti sniegu padengtus kelio ruožus, nuspręsta belstis į kelininkų duris.
Pasipiktinęs aplaidžiu darbu Telšių rajono keliuose Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus Kelių patrulių būrio vadas J.Siebas pasikvietė už kelių priežiūrą atsakingą VĮ „Telšių regiono keliai“ Kelių tarnybos viršininką Z.Rubavičių kartu apžiūrėti ir išbandyti kelius.
„Didžiausią nerimą kelia kasdien sniegu bei ledu padengtu keliu į mokyklas ir iš jų rajoniniais keliais vežami moksleiviai. Važiuojant pavojingu keliu, ant mokyklinių autobusų vairuotojų pečių krenta didelė atsakomybė, nes iki nelaimės — vos vienas žingsnis“,— ankstų žiemos rytą išvykęs pasižvalgyti, kokie rajono keliai, J.Siebas kalbėjo atsakingam už kelių priežiūrą Z.Rubavičiui.

Kelininkai atsakomybę meta vairuotojams
Važiuojant keliu Luokės link, situacija atrodė puiki — keliai nuvalyti, prižiūrimi, didesnių pastangų pareigūnui juos įveikti neprireikė. Tačiau vos pasukus į rajoninį kelią, važiavimas automobiliu tapo sudėtingu uždaviniu net patirties turinčiam vairuotojui.
Nors kelio danga akivaizdžiai padengta suvažinėtu sniegu, o vietomis apledėjusi, VĮ „Telšių regiono keliai“ Kelių tarnybos viršininkas Z.Rubavičius didelės problemos nematė ir teisinosi, jog kelias nėra įtrauktas į rajoninės reikšmės kelių sąrašą barstyti, todėl yra tik valomas.
„Telšių regiono keliai“ atstovas teigė, jog visi keliai prižiūrimi vadovaujantis Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos patvirtintu Automobilių kelių priežiūros normatyvu, be to, kiekvienas transporto priemonės vairuotojas taip pat turi pasirūpinti savo saugumu — pasirinkti tinkamą važiavimo būdą, naudoti kokybiškas žiemines padangas.
Z.Rubavičius rodė, jog ties kiekviena įkalne ir nuokalne šalikelėse sukrautos smėlio krūvelės, kurios vairuotojams gali padėti įveikti sunkumus kelyje.

Prieš reidą išsiuntė darbininkus su kastuvais
Važiuojant keliu Užventis-Žaduvėnai-Luokė paaiškėjo, kad Z.Rubavičius, vykdamas į susitikimą su pareigūnu, pasistengė pasirodyti puikiai — į nurodytą slidų kelio ruožą išsiuntė „Telšių regiono kelių“ darbuotojus, kurie, čiupę į rankas kastuvus, barstė smėlį. Kelininkų uolumas nustebino — mat „Telšių regiono keliai“ Kelių tarnybos viršininkas pareigūnui aiškino, jog šis kelias neįtrauktas į barstomų kelių sąrašą.
Dar vienas gerokai didesnis automatiškai smėlį barstantis valstybinės įmonės automobilis sutiktas kelyje Telšiai-Varniai-Laukuva. Vairuotojas papasakojo, kad rytą gavo viršininko nurodymą barstyti slidumą mažinančias medžiagas ir ant kito rajoninio kelio, apie kurio nepriežiūrą J.Siebas taip pat buvo užsiminęs telefonu.
Toks „Telšių regiono kelių“ Kelių tarnybos viršininko požiūris primena sovietinius laikus, kai prieš atvykstant aukšto rango asmenims žaliais dažais dažydavo žolę, perdažydavo pastatų priekinius fasadus tik tose vietose, kur žengs svarbi persona.