Gripo epidemija graso telšiškiams

Trečiadienį Telšiuose paskelbta gripo epidemija. Kada ji baigsis, parodys rodikliai, kas savaitę skelbiami Telšių rajono visuomenės sveikatos centro (VSC) internetinėje svetainėje.

Donata Kazlauskienė

Apie gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų profilaktiką bei privalomą elgesį gripo epidemijos metu informaciją privalo teikti tiek Telšių VSC, tiek Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB).
Apie situaciją Telšių švietimo įstaigose teiravomės Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotojos Daivos Tūmienės. „Kol kas nė viena švietimo įstaiga karantino nepaskelbė, visi dirba kaip įprastai. Nors vaikų sumažėję, tačiau kritinė riba nepasiekta. Darželiuose dirba atskiros grupės, o tėveliai prašomi nevesti bent kiek sirgimo požymių turinčių vaikų“,— ketvirtadienį sakė D.Tūmienė ir informavo, jog jau kitą savaitę 1-5 klasių mokiniams prasidės atostogos ir truks iki vasario 15 dienos. Tą dieną atostogaus ir vyresnieji.
Telšių VSC duomenimis, 4-ąją šių metų savaitę Telšių apskrityje užregistruoti 454 gripo atvejai. Ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų — 1 tūkst. 837. Telšių rajone gripu sergančių asmenų — 249, ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų — 541. Gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų skaičius 10 tūkst. gyventojų per savaitę — 183,41. Tai aukščiausias rodiklis visoje apskrityje.
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė tvirtino, kad nuo epidemijos paskelbimo ligoninėje bus ribojamas ligonių lankymas, rekomenduojama sloguojantiems, kosintiems, temperatūros ar kitokių peršalimo požymių turintiems asmenims nelankyti artimųjų. „Šiųmetis gripas sukelia sunkių komplikacijų, pereinančių į pneumoniją (plaučių uždegimą). Sulaukiame nemažai sunkiai sergančių pacientų. Serga ir suaugusieji, ir vaikai. Štai šiomis dienomis į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvežė du ūmiu plaučių uždegimu sergančius vaikus. Medikamentais esame apsirūpinę, turime pakankamai antivirusinių preparatų“,— sakė medikė.
Gyventojai raginami vengti viešų susibūrimo vietų. Telšių kultūros centras pranešė, kad sekmadienį turėjusios įvykti Užgavėnių šventės taip pat nebus dėl paskelbtos gripo epidemijos bei galimo prasto oro.
Telšių rajono savivaldybės gydytojas Juozas Vengalis sakė nežinantis, kada bus paskelbta gripo epidemijos pabaiga. „Aš ne ponas Dievas ir negaliu žinoti, kada sumažės sergančiųjų, kada pagerės oras. Dabar daug kas priklauso nuo situacijos, yra palankus metas gripo virusui daugintis. Telšių VSC kas rytą gauna duomenis apie padėtį, bet suvestinę rengia kartą per savaitę. Negalima teigti, kad žmonėms tiksliai nustatoma gripo diagnozė, medikai paciento būklę vertina pagal požymius. Norint išsiaiškinti, ar tai iš tiesų gripas, mėginius reikia siųsti ištirti į laboratoriją, o kol atsakymai grįš, žmogus gali ir pasveikti. Paliekama spręsti gydytojams ar tai gripas, ar ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcija“,— aiškino J.Vengalis ir pridūrė, kad pavadinimas esmės nekeičia ir susirgimų dėl to nesumažėja.
J.Vengalis ragino vengti masinių susibūrimų, renginių. Rekomendavo kurį laiką nedirbti Telšių muzikos ir dailės mokykloms. „Sąmoningi turėtų būti ir sergantieji. Jie turėtų patys save izoliuoti“,— teigė Savivaldybės gydytojas.
Nors švietimo įstaigos kritinės ribos nepasiekė, tačiau kitose valstybinėse įstaigose, tarp jų ir Telšių rajono savivaldybėje, sergančiųjų nemažai.
Gripo epidemija Telšiuose buvo skelbta prieš dvejus metus.
Paklausus, kodėl svarbu skelbti gripo epidemiją, J.Vengalis atsakė: „Tai atveria kelią įstaigų vadovams lengviau priimti sprendimus dėl karantino. Negaliu patvirtinti, ar tai tebėra dabar, tačiau anksčiau gripo epidemijos metu šeimos gydytojai telefonu galėdavo išduoti nedarbingumo pažymą, nereikėdavo vykti į polikliniką“.