Duris atvėrė Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras Telšiuose

Buvusi Telšių parodų salė atgimė iš naujo. Patalpos atnaujintos, atkurtos iš naujo ir tebekvepia dažais. Neseniai įvyko patalpų atidarymas, žurnalistai supažindinti su projektu ir būsima centro veikla.

Donata Kazlauskienė

Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centro pristatyme dalyvavo Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos (KPD prie KM) Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas, profesorius Algirdas Žebrauskas, Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.
„Atsiradus galimybei, nusprendėme ja pasinaudoti, ir Telšiuose atsirado vienintelis toks centras regione. Siekdami išnaudoti intelektinį potencialą, nutarėme parengti projektą ir įkurti Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centrą. Projektu siekiama prisidėti prie Lietuvos kultūros paveldo išsaugojimo, sudarant sąlygas kultūros paveldo tyrimams vykdyti ir edukacinei veiklai Žemaitijos regione“,— sakė R.Banys.
S.Urbonas pastebėjo, kad tai svarbus miestui ir rajonui centras: „Džiugu, kad jis duris atvėrė prieš Lietuvos kultūros sostinės renginius. Aplinkinių miestų (Mažeikių, Kretingos ir kt.) muziejuose yra eksponatų, kuriuos reikia atnaujinti. Sveikintina, kad erdvėse atsiranda naujų veiklų. Tai ne tik restauravimo centras, bet ir parodų salė, vyks konferencijos, edukacinė veikla“.
A.Eičas atkreipė dėmesį, jog, bendraujant su gyventojais, matomas tendencingas senųjų pastatų, langų, medinės architektūros dirbinių nykimas. „Dar 2011 metais paveldosaugininkų seminare Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė pasiūlė idėją kurti tokį centrą. Tikiuosi, kad bus išsaugota daug vertybių“,— vylėsi paveldosaugininkas.
V.Balzeris atviravo, kad centro atsiradimu džiaugiasi ne tik Mažeikių muziejus, bet ir aplinkiniai rajonai. „Dauguma restauravimo centrų toli, reikia galvoti, kaip į juos nugabenti daiktus. Čia restauruota jau 22 eksponatai, matau darbo kokybę, todėl tikiuosi ir ateityje bendradarbiauti, norisi atvežti ir didesnių daiktų negu kėdės. Šiuo metu ekspozicijoje kaip tik stovi kėdė iš Mažeikių muziejaus, kuri priklausė chirurgui Vladui Burbai. Jis buvo labai drąsus ir novatoriškas žmogus, todėl neabejodamas ėmėsi operuoti suomišku peiliu perdurtą jaunuolio širdį ir išgelbėjo jam gyvybę“,— istorijos detales atskleidė Mažeikių muziejaus direktorius.
A.Žebrauskas teigė, kad Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras įkurtas unikalioje vietoje, čia tvyro istorinė-kultūrinė aura. Profesorius papasakojo pastato istoriją, priminė čia veikusias įstaigas, vykdytas veiklas po didžiojo Telšių gaisro 1908 metais: nuo kino teatro, dziudo imtynininkų treniruočių salės iki pigių rūbų turgelių. „Dabar čia sukurta europietiška kultūringa erdvė. Įrengtos naujausios technologijos, apšvietimas, įgarsinimas, dėstytojai centre skaitys paskaitas, švies ir patys kels profesionalumo lygį. Patalpas galima skaidyti į mažesnes specialiais atitvarais“,— pristatė architektas.
R.Banys nesikuklino: „Negaliu pasakyti, kad tai — kukli pradžia. Centre dirbs keturi žmonės (du restauratoriai, du tyrėjai), yra restauravimo dirbtuvės, ekspozicijų salė, įrengti kabinetai. Įsigyta medžio apdirbimo įranga, rankiniai įnagiai. Centras atviras visiems, įtrauksime jaunimą, studentus, mokinius, teiksime paslaugas privatiems asmenims. Numatomos vykdyti paslaugos: mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos konsultavimo; medinio kultūros paveldo objektų konservavimo ir restauravimo; neformaliojo švietimo; projektų vadybos ir administravimo; renginių organizavimo.
Ateityje kuriami planai atnaujinti ne tik baldus ar mažąją architektūrą, bet ir pastatus. „Norime, kad apie centrą sužinotų kuo daugiau žmonių, norime būti matomi, leisime katalogą, kursime filmą restauravimo tema. Galima kreiptis į mus įvairiais kultūros paveldo tyrimų klausimais“,— atkreipė dėmesį R.Banys. Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras — tai VDA Telšių fakulteto šakinis padalinys. Pastatas baigtas tvarkyti praėjusių metų spalio mėnesį, žmonės įdarbinti nuo 2015-ųjų birželio.
Projektas „Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centro Telšiuose, Kęstučio g.3-2, steigimas ir veiklos stiprinimas“ finansuojamas 2009-2014 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programos „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ lėšomis. Jį taip pat remia Telšių rajono savivaldybė. Vertė — per 434 tūkst.eurų.
Po centro pristatymo žurnalistams paskaitą „Žemaitijos sostinė: kultūros paveldas ir turizmas“ skaitė prof. A.Žebrauskas.

Nuotraukoje: Antanas Eičas, Algirdas Žebrauskas, Vaidotas Balzeris, Saulius Urbonas, Ramūnas Banys.