Penkmetį ligoniams slaugą teikiantis skyrius – didžiulė pagalba ir atgaiva artimiesiems

Iš dešinės: gydytojas Andrius Šilinskas, skyriaus vedėja Jovita Vilkauskaitė, vyresnioji slaugytoja Inga Gumuliauskienė ir ūkio reikalų tvarkytoja Sniega Žutautienė.

Šiemet sausio 3-iąją sukako penkeri metai, kai Regioninėje Telšių ligoninėje įkurtas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, teikiantis šiuolaikiškas ir kokybiškas paslaugas. Tai didelė pagalba gyventojams, slaugantiems savo artimuosius, ne vienerius metus gulinčius ilgos bei sunkios ligos patale.

Algirdas Dačkevičius

Metai bėga – skyrius modernėja
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėja Jovita Vilkauskaitė pastebėjo, jog nuo 2018 metų sausio 3-iosios pradėjęs veikti skyrius iš pradžių susidūrė su pirmaisiais sunkumais, nes palatose trūko funkcinių lovų, bet svarbiausia buvo didelis ligoninės vadovybės palaikymas, todėl viskas sparčiai sprendėsi tik gerėjimo linkme.
Vedėjai antrino šio skyriaus gydytojas, dar dirbantis ir šeimos gydytoju, Andrius Šilinskas.
Laikui bėgant, visiškai apsirūpinta ne tik funkcinėmis lovomis, bet ir skyriuje atsirado daug naujos ir modernios įrangos, padedančios kasdien pacientus slaugyti – specialios vonios, keltuvai, specialūs čiužiniai, skirti pragulų profilaktikai. Labai patogu, kad į palatas centralizuotai tiekiamas deguonis, pernai įsigytas dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas taip pat pagelbėja ne vienam ligoniui. Daug dėmesio skiriama higienai palaikyti, todėl palatose vyrauja švara ir tvarka. Neatsitiktinai skyriuje nejaučiama jokių specifinių kvapų, o aplinkos jaukumą kuria ant sienų kabantys paveikslai. Pašnekovai teigė, jog netrūksta slaugos priemonių, nes jų nuolat įsigyjama.
Naujai, pagal visus šiuolaikinius reikalavimus įrengtame Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje viskas padaryta, kad būtų sudarytos geros, jaukios sąlygos šio skyriaus pacientams bei personalui.
Ligoniai, kuriems reikalingas palaikomasis gydymas ir slauga, skyriuje gali praleisti 120 dienų per metus iš karto arba dalimis. Nepagydomomis ligomis sergantieji, kuriems būtinas paliatyvus gydymas, ligoninėje gali gydytis neribotą laiką.
Skyriuje yra devynios dvivietės, trivietės ar keturvietės palatos. Jose – 26 lovos, keturios iš jų skirtos paliatyviam gydymui, čia gydymosi laikotarpis nėra ribojamas, tačiau jos skiriamos gydytojų komisijos sprendimu.
Gydytojai pastebėjo, jog į skyrių priimami, jeigu yra vietų, pacientai ir iš visos Lietuvos. Vedėja užsiminė, jog buvo slauga suteikta ligoniams iš Radviliškio, Plungės, Šiaulių ir kitų miestų. O ką daryti artimiesiems, jeigu 120 dienų per metus ligoniams slaugyti nepakanka? Tuomet slaugymą galima pratęsti, bet jau kasdien patiems užsimokant po 50 eurų.

Darnus kolektyvas
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, be vedėjos Jovitos Vilkauskaitės ir gydytojo Andriaus Šilinsko, dirba vyr. slaugytoja ir devynios bendrosios praktikos slaugytojos, keturiolika slaugytojų padėjėjų, socialinė darbuotoja, ūkio reikalų tvarkytoja ir dvi valytojos.
Ir skyriaus vedėja, ir šio skyriaus gydytojas, abu kilę iš Telšių ir buvę medicinos studijų bendrakursiai, džiaugėsi darniu ir sutelktu personalo darbu. „Per gana neilgą laiką – penkerius metus – kolektyvas susigyveno, susidraugavo, nes į naują skyrių buvo surinkti nepažįstami, kartu nedirbę žmonės. Kai kuriems reikėjo išmokti ir dirbti. Žinoma, slaugytojos turėjo patirties, nes atėjo iš kitų ligoninės skyrių, bet slaugytojų padėjėjos kai kurios buvo nedirbusios ligoninėje. Visos baigė kursus, yra atestuotos ir puikiai dirba“, – džiaugėsi savo vadovaujamo skyriaus žmonėmis vedėja.
Kolektyvo vieningumą ir pastovumą liudija tai, jog skyriuje darbuotojai nesikeičia, retenybė pasitaiko, kai reikia išlydėti į pensiją – ir tai pastaruoju metu tik vieną moterį.

Vyresnio amžiaus žmonės – pagrindiniai skyriaus pacientai
Gydytojai pastebėjo, jog skyriuje visos lovos beveik visada būna užimtos.
Skyriaus vedėja J.Vilkauskaitė pasakojo, jog per praėjusius metus gydėsi 142 pacientai. Tokia jau šio skyriaus specifika – kadangi pacientai guli ilgėliau, nėra didelės jų kaitos. Paprastai skyriuje guli vyresnio amžiaus žmonės. Jų amžiaus vidurkis perkopia 80 metų, o šiuo metu vyriausiam pacientui yra 95-eri. Per skyriaus penkerius gyvavimo metus vyriausia pacientė buvo net 103 metų. Retai, bet pasitaiko ir gana jaunų ligonių – jauniausiajai pacientei — 37 metai.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje teikiamos gydymo, slaugos ir kitos minimalios sveikatos būklės palaikymo paslaugos bet kurio amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, neįgaliesiems bei pacientams, kuriems yra aiški diagnozė ir nereikalingas aktyvus gydymas bei kontraindikuotina medicininė reabilitacija. Į skyrių guldomi pacientai, turintys šeimos gydytojo siuntimą pagal Ligonių kasų patvirtintas diagnozes. Tai ligoniai, kurie patys nebegali apsitarnauti ir susitvarkyti.
„Daugiausiai ligonių sulaukiame iš įvairių ligoninės skyrių“,– sakė gydytojas A.Šilinskas. Tai paliudijo ir 82 metų pacientė Aldona, kuri gydėsi Vidaus ligų skyriuje. Moteris džiaugėsi, jog jai pavyko su gerų medikų pagalba įveikti plaučių uždegimą. Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje ji atgavo jėgas ir patenkinta puikia priežiūra. „Labai dėkoju ir gydytojams, ir visam aptarnaujančiam personalui. Jų rūpestis – begalinis. Ir gydo, ir maitina tikrai gerai. Mums, suvargusiems nuo metų naštos ir ligų, atrodo, jog geriau ir Rojuje nebūna“,– susijaudinusi kalbėjo garbi moteris, savo laiku net 28-erius metus dirbusi tuomečio buitinio gyventojų aptarnavimo kombinato buhaltere.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.