Melioracija: Savivaldybės „aklumas“ ar kažkieno suinteresuotumas?

Jau ne vieneri metai dėl melioracijos projektų neišsklaidomi įtarimai ir abejonės. Asociatyvi nuotrauka.

Į merą, Savivaldybės administracijos direktorių, Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisiją kreipėsi UAB „Telšių hidrostatyba“ dėl galimai įtartinų viešųjų pirkimų konkursų, vykdant melioracijos projektus. Apie tai ir mes ne kartą rašėme, pranešdami, kad tiek pinigų skyrimas, tiek darbų atlikimas kelia įtarimų. Regis, jie gali būti pagrįsti.

Alvydas Ivoncius

Vietos politikai mėgsta turtinguosius
Rašėme, kad dosnioji, tačiau paskolose skendinti Savivaldybė jos Tarybos narių valia kiekvienais metais skiria šimtus tūkstančių eurų melioracijos projektams. Tačiau šie projektai daugiausia įgyvendinami privačiose pasiturinčių ūkininkų žemėse. Savivaldybė prisideda prie projektų, kad grupelėms ūkininkų reikėtų patiems mažiau mokėti.
Įgyvendinant projektus, žemės savininkai privalo susiburti į melioracijos sistemų naudotojų asociacijas. Kadangi Lietuvoje dažnas reiškinys ūkio išskaidymas dalimis tarp tos pačios šeimos narių, pernai būta atvejo, kai praktiškai vienas ūkis, veikiantis kaip trys tos pačios šeimos nariams priklausantys ūkiai, gavo paramą trims melioracijos projektams.
Telšių rajono savivaldybės taryba 2023 metų rugsėjo 28 dienos sprendimu nusprendė pritarti, kad Telšių rajono savivaldybės administracija taptų melioracijos sistemų naudotojų asociacijų „Upyna“, „Nerimdaičiai“ ir „Buožėnai“ partneriu teikiant paraiškas.
Ankstesniais metais šimtai tūkstančių, tikriausiai jau daugiau nei milijonas, eurų skirti kitoms asociacijoms. Rašėme, kad iš Savivaldybės administracijos buvo beveik neįmanoma išpešti duomenų, kurių ūkininkų žemės melioruotos, nenorėta net pateikti asociacijų narių sąrašų, prisidengiant „asmens duomenų apsauga“. O toks atkaklus slapukavimas savaime kėlė įtarimų.

Didžioji dalis pinigų – valdiški
UAB „Telšių hidrostatyba“, galinti įgyvendinti melioracijos projektus, pranešė, kad melioracijos sistemų naudotojų asociacijos „Upyna“, „Nerimdaičiai“ ir „Buožėnai“ vykdo 3 analogiškus pirkimo objektų – Upynos, Nerimdaičių bei Buožėnų ir Degaičių – kadastrinių vietovių melioracijos statinių techninių projektų parengimo paslaugų bei rekonstrukcijos darbų pirkimo konkursus per Nacionalinės mokėjimų agentūros pirkimų portalą.
„Telšių hidrostatybos“ pranešime teigiama, kad bendra projektų vertė – 1 mln. 31 tūkst. eurų. Kiekvieno projekto paslaugų vertė po 12 tūkst. eurų ir darbų vertė po 424,6 tūkst. eurų. Pirkimai net iki 87 procentų finansuojami viešosiomis lėšomis: Telšių rajono savivaldybės (projektų partnerio) lėšomis – 22, Europos Sąjungos fondų lėšomis – apie 65 procentai. Vadinasi, ūkininkams reikia skirti vien 13 procentų iš savo piniginės.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr.37)

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.