Telšių garbės piliečio vardas suteiktas Adolfui Kišonui

Adolfas Kišonas. Nuotrauka – iš „Mažeikių krašto enciklopedijos“.

Savivaldybės taryba nutarė Telšių garbės piliečio vardą suteikti Degaičių parko puoselėtojui Adolfui Kišonui.
Šiemet buvo pateiktos 5 kandidatūros Telšių Garbės piliečio vardui suteikti. Telšių garbės piliečio vardo kandidatų atrankos komisijos nariai posėdyje balsavo: už Adolfą Kišoną – 6, už doc. dr. Vacį Vaivadą – 2, už Robertą Šliogerytę – 0.
V.Vaivada – istorikas, dirbęs „Alkos“ muziejuje, tačiau vėliau išvykęs dirbti Klaipėdos universitete.
R.Šliogerytė – telšiškė, gyvūnų globos aktyvistė, asociacijos „Telšių uodegėlė“ narė, socialdemokratė.
A.Kišonui Telšių garbės piliečio vardas suteiktas, kaip rašoma Tarybos sprendime, už „ilgametę ir visuomeninę veiklą želdininkystės ir kūrybinės dailės srityje, išskirtinį indėlį atkuriant ir puoselėjant Degaičių parką. Už nuopelnus Telšių miesto ir jo apylinkių želdynų bei šeimos pavyzdinės sodybos kūrime, tapusiais pavyzdžiu ne tik vietiniams, bet ir visos Lietuvos gyventojams“.
Žurnale „Žemaičių žemė“ paskelbta išsami informacija apie A.Kišoną, kurią čia pateikiame.
A.Kišonas – tautodailininkas, apželdintojas-dendrologas, pedagogas. Gimė 1927 metų gruodžio 26 dieną (užregistruota, kad sausio 1 dieną) Mažeikiuose. Jo tėvai buvo amatininkai Bronė ir Jonas Kišonai. Adolfas nuo 1934 metų mokėsi Vaižganto pradinėje mokykloje. Mokydamasis gimnazijoje, pradėjo lankyti dailės būrelį . Vėliau mokėsi Klaipėdoje.
1938 metais susidomėjo tapyba. Iš pradžių paveikslus kūrė aliejiniais dažais, vėliau pamėgo ir akvarelę.
1945 metais apsigyveno Telšiuose. Čia baigė mokytojų seminariją. Dailės studijas tęsė Kauno meno mokykloje. Vienerius metus mokėsi pas dailininką Česlovą Kontrimą. Dėl sunkių materialinių sąlygų (reikėjo išlaikyti šeimą) Kauno meno mokyklos baigti neturėjo galimybės.
1945 metų spalio 14 dieną Žemaičių teatro direktoriaus B. Gerulaičio įsakymu buvo priimtas dirbti į teatrą dekoratoriaus pareigoms. Nuo 1946 metų vasario mėnesio pradžios iki liepos mėnesio dirbo teatro Kostiumų cecho vedėju-dailininku, vėliau – liepos-rugpjūčio mėnesiais – dekoratoriumi. Daugelį metų užsiėmė veikla, kuri nieko bendro su daile neturėjo: pradedant 1950-aisiais, dirbo prekybininku, darbų vykdytoju, prie kelių statybų, o galiausiai Degaičiuose – apželdintoju-dendrologu. Tapybai atsidėti rado galimybę tik 1976-aisiais. Tapė akvarele ir aliejiniais dažais. Jo paveiksluose įamžintos gražiausios Žemaitijos vietos, artimieji, draugai ir bičiuliai.
1978 metais A.Kišonas įstojo į Klaipėdos liaudies meno draugiją, 1979 metais tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariu. Surengė nemažai autorinių kūrybos parodų. Turėjo galimybę su jo kūryba susipažinti daugelio vietovių gyventojai.
A.Kišonas žinomas ir kaip dendrologas. Jis – Degaičių parko įkūrėjas. Šį parką jis pradėjo puoselėti 1972 metais. Čia auga apie trys šimtai medžių ir apie šimtas gėlių rūšių. Degaičiuose esanti A.Kišono sodyba 1992 metais buvo pripažinta gražiausia kaimo sodyba Lietuvoje. A.Kišonas yra ir Lietuvos kūrėjų asociacijos narys, Lietuvos dendrologų draugijos Garbės narys, Degaičių seniūnijos Garbės pilietis. („KŽ“ inf.)

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.