Nauji mokslo metai: kokių naujovių laukti?

Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus apžiūrėjo ugdymo įstaigose atliekamus darbus.

Naujais 2024-2025 mokslo metais, šios dienos duomenimis, Telšių rajono ugdymo įstaigose mokysis 5 809 mokiniai / vaikai (6 vaikais daugiau nei praėjusių metų rugsėjo 1 d.). 1-12 klases lankys 4 316 mokinių, iš jų pirmokų turėsime 355. Priešmokyklinukų susirinks 309, o į darželius patrauks net 1 184 ikimokyklinukai.
Planuojama, kad mūsų vaikus šiemet ugdys 670 pedagogų.
„Netrukus į naujuosius mokslo metus vėl pakvies mokyklos skambutis. Vieniems jis suskambės pirmą kartą, kiti jį pasitiks kartu su klasės draugais, tretiems jis simbolizuos paskutinius mokslo metus bei laukiantį suaugusiųjų kelią. Mokytojams skambutis primins apie rūpestį ir atsakingą darbą ugdant mūsų rajono ateities kartas, – teigia Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus. – Tegul šis skambučio garsas būna kupinas įdomių atradimų, žinių troškimo ir kūrybiškumo. Linkime drąsos klausti ir ieškoti atsakymų, džiaugsmo mokantis ir mokinant, veržlumo augti ir kantrybės auginant. Tebūnie šie mokslo metai turtingi gražių pasiekimų! Sveikinu su artėjančiais naujais mokslo metais!“

Kas laukia naujais mokslo metais?
Esminių pokyčių 2024-2025 mokslo metais nenumatyta. „Praėjusiais mokslo metais mokyklos pradėjo dirbti pagal atnaujintas ugdymo programas, kurios buvo įgyvendinamos nelyginėse 1, 3, 5, 7, 9 ir 11 klasėse. Nuo šių mokslo metų, pagal atnaujintas ugdymo programas, bus dirbama visose klasėse. Nuo rugsėjo 1 d. visiems mokytojams, kurie dirbs pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas, numatyta didinti mokytojo pareiginės algos koeficientą dėl veiklos sudėtingumo arba 20 proc. ilginti laiką, skirtą pasiruošti pamokoms, – teigia Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Aurelija Trečiokienė. – Taip pat 2024-2025 mokslo metais pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP) pirmą kartą bus organizuojami pagal atnaujintas pagrindinio ugdymo programas. Gera naujiena ta, kad reikalavimas 10 klasių mokiniams, siekiantiems tęsti mokymąsi gimnazijoje, už pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP) gauti bent ketvertą, atidedamas. Ši naujovė turėjo būti pradėta taikyti jau ateinančiais mokslo metais, tačiau įsigalios tik nuo 2026-2027 mokslo metų, tad mokiniai ir mokytojai turės daugiau laiko susipažinti su pokyčiais pagrindinio ugdymo pasiekimo užduotyse ir programose bei tinkamai pasiruošti šiems patikrinimams.“
Kita gera žinia, anot vedėjos, yra ta, kad Telšių rajono savivaldybės administracija dalyvauja projekte „Ugdymo priemonės mokykloms“. „Šis projektas įgyvendinamas su tikslu aprūpinti Telšių rajono mokyklas, turinčias daugiau kaip 200 vaikų, kompiuteriais ir jų įkrovimo dėžėmis, mokymui skirtomis priemonėmis ir įranga. Nauji kompiuteriai bus itin naudingi kasdieniame ugdymo procese: įrenginiai leis mokiniams efektyviau naudotis skaitmeninėmis mokymosi priemonėmis, atlikti įvairias užduotis, sklandžiau vykdyti mokinių pasiekimų patikrinimus bei vertinimus, užtikrins kokybišką brandos egzaminų laikymą elektroninėje erdvėje“, – sako A. Trečiokienė. Minėtomis priemonėmis bus aprūpintos Telšių „Džiugo“, Žemaitės, Vincento Borisevičiaus, Telšių rajono Luokės Vytauto Kleivos, Tryškių Lazdynų Pelėdos, Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos ir Telšių „Ateities“, „Atžalyno“, „Germanto“, bei „Kranto“ progimnazijos. Projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2028 m. balandžio 30 d.
Telšių rajono savivaldybės administracija partnerio teisėmis prisijungė ir prie projekto „Ankstyvojo ugdymo užtikrinimas vaikams iš socialinę riziką patiriančių šeimų“. Šio projekto tikslas – užtikrinti, kad į ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą būtų sėkmingai įtraukti vaikai iš socialinės rizikos šeimų. Įgyvendinant šį projektą, bus teikiama įvairiapusė pagalba ugdymo procese (ugdymo lėšų panaudojimas mokinio reikmėms bei individualioms ugdymo priemonėms įsigyti, vežimo į/iš ugdymo įstaigos paslaugų užtikrinimas, kultūros ir neformaliojo švietimo paslaugų teikimas, savivaldybių reglamentuoto vaikų išlaikymo mokesčio ir mokesčio už vaikų maitinimą apmokėjimas).
Nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. mokyklos, vykdančios ikimokyklinio ugdymo programas, privalės dirbti pagal atnaujintas ikimokyklinio ugdymo programas, tačiau pasirengimas šių programų įgyvendinimui prasideda jau dabar. Nacionalinė švietimo agentūra pradėjo vykdyti mokymus „Ikimokyklinio ugdymo programų atnaujinimas ir jų įgyvendinimas vadovaujantis ikimokyklinio ugdymo programos gairėmis: mokymai programų rengėjams” ir planuojama, kad iš Telšių rajono savivaldybės šiuose mokymuose 2024 m. rugsėjo – gruodžio mėnesiais dalyvaus apie 50 procentų kiekvienos veikiančios ikimokyklinio ugdymo įstaigos pedagogų, vadovų, taip pat savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus ir švietimo centro specialistai. Mokymų paskirtis – padėti mokykloms atsinaujinti savo mokyklos ikimokyklinio ugdymo programą pagal gaires ir vykdyti šiuolaikišką, visuminį vaiko ugdymosi poreikius ir tėvų (globėjų,) lūkesčius atliepiantį ikimokyklinį ugdymą.
2024 m. rugsėjo 1 d. Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ ir Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ Rainių skyriuje veiklą pradeda dvi naujai suformuotos ikimokyklinio ugdymo grupės 1-2 metų amžiaus vaikams.
2024 m. liepos mėnesį buvo sudaryta viešojo pirkimo sutartis ir perkamas naujas mokyklinis autobusas, kuris planuojamas perduoti Telšių r. Buožėnų mokyklai-daugiafunkciui centrui mokiniams pavėžėti.

Atnaujintos Telšių rajono ugdymo įstaigos
Šiais metais švietimo įstaigų įstaigų remonto darbams ir aplinkai kurti Telšių rajono savivaldybės biudžete numatyta 710,8 tūkst. Eur. Liepos bei rugpjūčio mėnesiais Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus apžiūrėjo ugdymo įstaigose atliekamus darbus. „Investicijos į švietimo infrastruktūrą ir modernias mokymosi priemones, sąlygos vaikams turintiems negalią ar kitų specialiųjų ugdymosi poreikių dalyvauti neformaliojo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo veiklose yra vienas iš mano ir koalicijos partnerių prioritetinių sričių, – teigia meras T. Katkus. – Šiemet daug dėmesio skirta rajono švietimo įstaigų remontui: buvo tvarkomos klasės, koridoriai, sanitariniai mazgai, keičiami langai, apšvietimas ir pan.“
Taigi, kokios įstaigos ir kokių remonto darbų, prieš pasitikdamos naujuosius mokslo metus, sulaukė. Apžvelgsime pagrindinius:
* Atliktas klasių sienų, lubų, grindų remontas Telšių meno mokyklos Luokės skyriuje;
* Pakeista kabinetų grindų danga Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos I, II, III aukštuose, sutvarkyti I ir III aukšto sanitariniai mazgai, atliktas kiemo remontas;
* Atliktas dalies stogo remontas ir betoninių įėjimo laiptų remontas Telšių „Kranto“ progimnazijoje;
* Pašalintos degios apdailos medžiagos evakuaciniuose keliuose (laiptinėse, koridoriuose) Telšių lopšelyje-darželyje „Eglutė“;
* Atliktas laiptinės bei sanitarinių mazgų remontas Telšių lopšelyje-darželyje „Nykštukas“;
* Šiltinami Telšių lopšelio-darželio „Mastis“ bei Telšių švietimo centro pastatų pamatai ir sienos;
* Nevarėnų pagrindinėje mokykloje atliktas sporto salės dalinis sienų remontas;
* Ubiškės daugiafunkciame centre pakeista darželio koridoriaus grindų danga, įrengti nauji biologinio valymo įrenginiai;
* Žemaitės gimnazijoje pakeisti mediniai langai, suremontuotas sanitarinis mazgas;
* Buožėnų mokykloje-daugiafunkciame centre įrengtas kondicionierius;
* Telšių „Atžalyno“ progimnazijoje senajame mokyklos korpuse pakeisti mediniai langai (48 vnt.);
* Aptverta Telšių „Kranto“ progimnazijos Viešvėnų skyriaus žaidimų aikštelė;
* Atliktas Telšių „Džiugo“ gimnazijos ir Telšių „Ateities“ progimnazijos stadionų (dirbtinės dangos) kasmetinis eksploatacinis remontas;
* Atliktas Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos darbų kabineto remontas.
„Nors kasmet rajono įstaigų remontui skiriame vis didesnes sumas lėšų, reikia pripažinti, jog investicijų atnaujinti švietimo infrastruktūrai reikia kur kas didesnių. Todėl tikiuosi, jog su koalicijos partneriais sutarsime ir kitąmet skirsime dar didesnes lėšas ugdymo įstaigų remontui, – teigia Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus. – Savo ruožtu norėčiau pasidžiaugti, kad jau netrukus pradėsime įgyvendinti naujame Europos Sąjungos finansavimo laikotarpyje suplanuotus projektus: numatyta modernizuoti Telšių „Džiugo“ gimnaziją, Telšių „Germanto“ progimnaziją. Taip pat rekonstrukcijos sulauks Telšių lopšelis-darželis „Berželis“, kuriame papildomai bus įrengtos 6 naujos ikimokyklinės grupės. Savaičių klausimas, kada bus pasirašyta sutartis dėl Telšių „Atžalyno“ progimnazijos sporto aikštyno ir teritorijos atnaujinimo.“ (Telšių r. sav. inf.)

1 Komentaras

  1. Vienas didžiausių švietimo pasiekimų – spec. mokyklų kontingento perkėlimas į bendro lavinimo mokyklas. Bolševikinis principas įgyvendintas – mokymo darbas dezorganizuotas, o lygiava bus pasiekta švietimo procesą pritaikant spec. kontingento lygiui.
    Uraaaaaa, tovarišči!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.