Kitą savaitę Badrio Tseredianio režisuotu spektakliu „Medėja“ Telšių Žemaitės dramos teatras pradeda naująjį teatro sezoną. „Medėja“ – premjera, kurią žiūrovai galės išvysti kiek neįprastoje erdvėje – didžiajame miesto amfiteatre. Kartu ir savaip simboliška, jog Antikos dramaturgo Euripido pjesė bus vaidinama lauke, amfiteatre, kaip būdavo ir senovės Graikijoje. Telšių publika scenoje pamatys ne tik telšiškiams pažįstamus Žemaitės dramos teatro aktorius, bet ir šalyje žinomus scenos veidus, o muziką spektakliui kūrė kompozitorius iš Sakartvelo Georgijus Khositašvilis. Žinoma, naujajame sezone teatras žiūrovus pradžiugins ne vien šia premjera.
Stasys Katauskas
Nesenstantis tekstas
Tačiau „Medėja“, be abejo, svarbiausias rugsėjo mėnesio teatro įvykis. V amžiuje prieš Kristų gyvenęs Euripidas laikomas vienu iš didžiųjų antikinės Graikijos dramaturgų, suformavusių daug iki šiol svarbių tradicinės tragedijos principų. Euripido pjesės išsiskyrė giliu veikėjų psichologizmu, gebėjimu atskleisti žmogaus vidinio pasaulio logiką. Tragedija „Medėja“ yra tapusi vienu iš daugelio kertinių Vakarų civilizacijos tekstų ir tūkstančius metų teikė bei tebeteikia medžiagos įvairiausioms interpretacijoms.
Joje susipina archetipiniai keleto skirtingų senovės Graikijos mitų siužetai. Tai ir argonautų, į tolimą kraštą vykusių keliautojų istorija, didvyrio Jasono išbandymai, tragiška meilė, išdavystės, savo krašto, net tėvo ir vaikų, tėvynės išsižadėjimo dramos. Įvairiausiuose „Medėjos“ pastatymuose priklausomai nuo režisieriaus išryškinamas vis kitas aspektas.
Iš Sakartvelo kilęs režisierius B. Tseredianis pasirinko didžiausią dėmesį spektaklyje sutelkti į moters ir vyro santykius. Pasak režisieriaus, jam buvo įdomu, kaip žmonės prieina iki tokio finalo, kas tai nulemia, kaip ir kodėl galiausiai pasirenkami sprendimai, vedantys į tragišką baigtį. Scenoje skambės originalus Euripido tekstas. Tačiau, pasak režisieriaus, įsiklausęs į dialogus nustembi, kokie jie šiuolaikiški, kaip vyro ir moters santykiuose beveik niekas nepakito per tūkstančius metų.
Nukreipti pagrindinį dėmesį į vyro ir moters tarpusavio ryšį lemiančius veiksnius pasirinkta neatsitiktinai. Statyti būtent šį spektaklį pasiūlė B. Tseredianis, tačiau idėja kilo ieškant medžiagos, tinkamos žiūrovui kalbėti apie šiuolaikinei visuomenei jautrius klausimus. Žemaitės dramos teatro direktorius Deividas Rajunčius minėjo, kad po spektaklio su žiūrovais apie matytą vyro ir moters tragediją kalbės dramos terapeutė Eglė Naimavičienė. Norintieji teatro interneto puslapyje www.telsiuteatras.lt galės užsiregistruoti susitikimui su šia specialiste ir platesnei diskusijai.
Scenoje – skirtingų kultūrų sandūra
Kompozitorius Georgijus Khositašvilis, paklaustas, kas sunkiausia dirbant su lietuviška trupe, pirmiausia išskyrė lietuvių kalbą. Anot jo, dirbti susidūrus su nesuprantama kalba yra iššūkis. Lietuvių kalba labai graži, bet, kaip ir kitos, turi savo ritmą, tik jai būdingą melodiką. Beje, spektaklyje skambės fragmentai iš lietuvių bei kartvelų folkloro. Bus ir šiuolaikinės muzikos. Prie jos kūrimo prisideda ir telšiškė aktorė bei atlikėja Indrė Jucytė.
Lietuva ir Sakartvelas geografiškai tolimos šalys, todėl natūralu, kad susidomėjimą kelia ir iš Sakartvelo kilusio režisieriaus teatro samprata. Anot B. Tseredianio, tam tikra prasme teatras visame pasaulyje vienodas tuo, kad teatro žmonės truputį pakvaišę. Tačiau režisierius sutinka, kad su aktoriais daug diskutuota, kaip vienokį ar kitokį sprendimą supras lietuviška publika. Kultūrų skirtumas netiesiogiai turėtų nuskambėti ir scenoje. Pagrindiniai veikėjai Jasonas ir Medėja – skirtingų kraštų, skirtingų kultūrų atstovai.
Medėjos vaidmenį spektaklyje kurs aktorė Vilija Matačiūnaitė. Anot jos, tai iki šiol sunkiausias bei svarbiausias vaidmuo karjeroje. V. Matačiūnaitė sako klaususi režisieriaus, ar šis nebijąs tokiai reikšmingai rolei imti nepatyrusios atlikėjos. Pasak aktorės, sunkiausia susitvarkyti su atsakomybe ir sugebėti išlaikyti įtampą viso spektaklio metu.
B. Tseredianis teigia, kad Medėjos gyvenimas nebūtų taip pasisukęs, jei ne Jasonas. Todėl ne mažiau svarbus ir šis personažas. Jasono vaidmenį spektaklyje kursiantis Šiaulių dramos teatro aktorius Aidas Matutis sakė, kad sudėtingiausia rengiantis šiai premjerai – įsigyventi į vidinę personažo veiksmų logiką. „Mat Jasonas nuolat pasielgia taip, kaip, rodos, niekada nepasielgtum“,– sako A. Matutis. Jam antrina ir B. Tseredianis, pabrėždamas, jog lietuvių aktoriai geba giliai pajausti savo veikėją, tačiau gerai tai išreikšti pavyksta tuomet, kai aktorius išties patiki tuo, ką scenoje daro.
Sprendimus nulėmė aplinka
Spektaklyje išvysime ir mūsų miesto aktorius Juliją Kneitienę, Antaną Nekrašių, Indrę Jucytę, Jogailą Šimkų, Kamilę Pilibaitytę, Rolandą Normaną, Margaritą Bladženauskaitę bei Deividą Rajunčių. Režisieriui talkina asistentė Jurgita Beatričė Rudėnaitė.
Spektaklio scenografiją, aktorių kostiumus kūrė dailininkė iš Plungės Viktorija Venskutė. Anot jos, daug sprendimų padiktavo pati premjeros erdvė – lauko scena, už jos apačioje plytintis ežeras, pusračiu sceną apjuosusios žiūrovų tribūnos. Tokiomis aplinkybėmis ištirpsta įprasta skirtis tarp aktorių ir publikos, žiūrovai tampa tarsi spektaklio dalyviais. Į tai atsižvelgiant kurti ir sceniniai sprendimai.
Rudenį laukia du festivaliai
Paklausti, ko be šios premjeros, startuojančiame sezone, tikėtis mūsų miesto žiūrovui, D. Rajunčius bei Žemaitės dramos teatro režisierius Donatas Žilinskas „Kalvotajai Žemaitijai“ pasakojo, jog jau spalio pradžioje Telšiuose prasidės apie mėnesį truksiantis festivalis „Teatradimai“, kurio metu Žemaitės dramos teatro scenoje pasirodys trupės iš Šiaulių, Klaipėdos bei kitų miestų. Pasibaigus šiam festivaliui, planuojama, kad teatro scenoje galėsime mėgautis šiuolaikinio šokio kūrėjų menu, mat vėlyvą rudenį Telšiuose rengiamas šiuolaikinio šokio festivalis „ŠOK‘as“. Festivalį organizuoja mūsų miesto teatras, idėjos autorė – choreografė Ina Levickienė. Mažieji žiūrovai vėl išvys pavasarį Telšių publikai pristatytą D. Žilinsko spektaklį „Antuanas Ferdinandas“. Svarstoma ir apie keleto ankstesnių pastatymų sugrąžinimą į Telšių teatro sceną.
Kiek sunkiau, pasak D. Rajunčiaus, konkrečiau apibrėžti antrojoje sezono pusėje būsiančią programą, mat dar lieka įvairių iki galo nesuderintų klausimų. Tačiau nelieka abejonės, jog Telšių žiūrovui bus pasiūlyta gerų spektaklių. Juolab, kad Žemaitės dramos teatre dirba trys savi režisieriai, kuo pasigirti jau begali retas šalies teatras.
Planų, idėjų ir noro jas įgyvendinti – daug. Aktoriai ir visas teatro kolektyvas laukia žiūrovų pirmajame naujojo sezono spektaklyje. Premjera „Medėja“ publikos vertinimui bus pristatyta rugsėjo 7 d. 20 val. didžiajame amfiteatre. Šį rudenį numatyti dar du jos vaidinimai. Apsilankykite.
Leave a Reply