Nacionaliniu lygmeniu priėmus šalies savivaldybes įpareigojantį nutarimą keisti iki šiol vis dar sovietinį režimą tebepropaguojančius gatvių pavadinimus, keičiami jie ir Telšių rajono savivaldybėje. Pačioje Žemaitijos sostinėje ankstesnė Petro Cvirkos gatvė taps Durbės gatve, šiuo metu vyksta diskusijos dėl Liudo Giros gatvės pavadinimo, eilėje laukia Salomėjos Nėries ir Vytauto Montvilos gatvės, kurių pavadinimai, deja, taip ir nebuvo pakeisti dar 1990-aisiais. Tačiau patys šių gatvių gyventojai dėl daugelio priežasčių ne visada patekinti tokiais pokyčiais.
Stasys Katauskas
Atmetė Savivaldybės pasiūlymus
Atskiru Telšių rajono savivaldybės mero Tomo Katkaus įsakymu sovietinį režimą tebepropaguojančių gatvių pavadinimų keitimo klausimu sudaryta darbo grupė. Jai priklauso įvairių sričių Savivaldybės administracijos specialistai Monika Domarkienė, Antanas Nekrašius, Rimantė Norvaišė, Lilijana Smilgevičienė bei Telšių miesto seniūnas Česlovas Ubartas. Darbo grupė, be kitų darbų, teikia ir pasiūlymus gyventojams, kaip galėtų būti pervadintos kolaboravusių su sovietų režimu asmenų vardais iki šiol tebesivadinančios gatvės. Tokie pasiūlymai pateikti ir Liudo Giros gatvės gyventojams, antradienio vakarą Savivaldybės Didžiojoje salėje susirinkusiems apsvarstyti, koks galėtų būti šios gatvės pavadinimas. Susirinkime taip pat dalyvavo Savivaldybės tarybos narė konservatorė Janina Bucevičė. Žinoma, patys gatvės gyventojai taip pat gali siūlyti savo pavadinimus.
Pristatydama pasiūlymus, Savivaldybės atstovė Monika Domarkienė žmonėms priminė, kad mintis apskritai keisti pavadinimą yra ne Seniūnijos ir ne Savivaldybės, kad tai Seime patvirtintas sprendimas, tad kad ir ką žmonės benutartų, pavadinimas vis tiek turės būti keičiamas. Kalba sukasi tik apie tai, kaip gatvė bus pervadinta. Susirinkime žmonėms buvo pateikti trys galimi variantai. Anot M. Domarkienės, siūloma Liudo Giros gatvę pervadinti Felikso Milevičiaus, Pauliaus Jurkaus arba Vito Valatkos vardu. Tačiau gatvės gyventojai be didesnių diskusijų visus šiuos pasiūlymus kategoriškai atmetė.
Kvietė sekti kitų miestų pavyzdžiu
Pačių gyventojų pozicija buvo sekant Marijampolės bei Panevėžio pavyzdžiais: Liudo Giros gatvę pervadinti tiesiog Giros gatve. Arba, žmonių žodžiais, galimas kompromisinis variantas – Atminties gatvė. Kilusioje diskusijoje paaiškėjo, kad Liudo Giros vardas kliudo ne visiems šios gatvės gyventojams, bet ne visiems ir patinka. Anot vieno iš ten gyvenančiųjų, surinkti 22 žmonių parašai už Giros gatvės pavadinimą, nesą nė vieno, kas prieštarautų. Tiesa, susirinkime dalyvavusi moteris iš karto pareiškė, kad ji taip pat yra tos gatvės gyventoja, bet nei ką pasirašė, nei kam pritarė. Kaip galimi diskusijoje minėti ir Žemaičių bei Kuršių pavadinimai. Tačiau Žemaičių gatvės idėja atmesta dėl panašumo su Telšiuose jau esančia Žemaitės gatve ir galimos painiavos dėl tokio panašumo. O Kuršių gatvės idėjos gyventojai nesuprato. „Prie ko išvis čia tie kuršiai“, – retoriškai klausė viena moteris.
Pastarasis klausimas kiek groteskiškas. Savotiškai liūdna, kad telšiškiai nežino, jog ten, kur stovi mūsų miestas, kadaise gyveno prieš keletą šimtmečių išnykusi baltų tauta kuršiai, nežino, jog žemaičių kalba, kuria dažnas didžiuojamės, nuo bendrinės lietuvių kalbos ir skiriasi būtent dėl kadaise čia gyvenusių kuršių lingvistinio palikimo kuršiams asimiliuojantis tarp žemaičių. Kalbotyros mokslas jau seniausiai yra nustatęs, jog šiaurės žemaičių tartis, kuria mes ir kalbame, kitokia nei bet kur Lietuvoje kirčiavimo sistema ir daug kitų mūsų kalbėsenos ypatybių yra būtent dėl kuršių kalbos poveikio. Galimai kuršiški ir tokie žemaitiškais laikomi žodžiai kaip kūlis, skadaa, džiugas.
Nežino žmonės ir to, kuo Telšiams nusipelnė Savivaldybės siūlyti asmenys. Ne visi, galbūt, suvokia ir kodėl netinkamas yra Liudo Giros pavadinimas, nors šio asmens nusikaltimai prieš mūsų valstybę susirinkime buvo trumpai pristatyti. Tačiau trumpas pristatymas ir negali pakeisti įsisenėjusių nuostatų.
Kita vertus, negali dėl to žmonių kaltinti. Tokia jau ta Lietuvos istorija – paini, be to, nulėmusi, jog skirtingos dabartinių šalies gyventojų kartos dar mokyklose buvo mokomos skirtingų dalykų apie tą patį laikotarpį. O ir gyvoji tautos atmintis, kuri, žinoma, nesutapo su sovietine propaganda, ne visada sutampa ir su kai kuriais dabar siūlomais naratyvais.
Išlaidas padengs seniūnija
Lietuvos išdavikų vardais pavadintų gatvių iki šiol pilna visoje šalyje. Dėl daugelio priežasčių nemažai tokių pavadinimų liko nepakeista dar 1990-1991 m. Vėliau šis klausimas didžiajai daliai visuomenės nerūpėjo, kol 2022-ųjų vasarį, prasidėjus dabartiniam Rusijos agresijos prieš Ukrainą etapui, vėl susirūpinta, kad savo gyvenvietėse tebeturime raudonajam terorui talkininkavusių žmonių vardais pavadintas gatves, o kartais – net ugdymo įstaigas.
Prie tokių gatvių pavadinimų gyventojai jau seniausiai priprato, susigyveno su jais. Todėl neteisinga būtų manyti, kad žmonės, nesidžiaugiantys, jog jų gyvenamos gatvės dabar bus pervadintos, ilgisi okupantų. Žinoma, ne. Greičiau tiesiog nenorima įvairių rūpesčių ir papildomų išlaidų bei nepatogumų, galinčių kilti dėl keičiamo pavadinimo. Atskirais atvejais padėtį sunkina ir tai, kad dalis išdavyste susitepusių žmonių buvo talentingi rašytojai ar poetai ir daliai dabartinės kartos žmonių atrodo, kad literatūriniai nuopelnai tarsi galėtų atpirkti tėvynę išdavusiųjų kaltę.
Iš tikrųjų, pasak M. Domarkienės, gyventojai dėl gatvės pavadinimo keitimo apskritai nepatirs jokių išlaidų, nebent norėtų išrašo iš Registrų centro. Tokiu atveju jiems tektų sumokėti nuo 7 centų pasirinkus naudotis „sistema-sistema“ būdą iki 3 eurų 4 centų už popierinę išrašo formą. Visas kitas išlaidas savo lėšomis padengs seniūnija. Žinoma, puiku, kad žmonės susirinkime priminė, jog seniūnijos lėšos yra mokesčių mokėtojų pinigai, tad tam tikra prasme už tai sumokės ne tik tų gatvių gyventojai. Kita vertus, ir seniūnijai tokios išlaidos anaiptol nėra didelės. O vykdyti valstybės nurodymą vis tiek reikės.
Tikisi, kad valdžia išgirs
Antradienį įvykusiame susirinkime jokio sprendimo nepriimta. Tačiau jame paaiškėjo, jog Liudo Giros gatvėje gyvenantiems žmonėms nepriimtini Savivaldybės siūlomi pavadinimai. Gatvės gyventojai nori patys nuspręsti ir turi tam teisę. Kurį laiką prie Savivaldybės pastato po susirinkimo dar diskutavę telšiškiai sakė, kad tikriausiai liks prie savo idėjos gatvę pavadinti tiesiog Giros gatve. O jei Savivaldybė atmes šį pasiūlymą, bus siekiama, kad gatvė būtų pervadinta Atminties vardu. Tiesa, tikimybė, kad rajono valdžia Savivaldybės tarybos posėdyje atmes žmonių pateiktą pasiūlymą, pasak vieno iš gatvės gyventojų, mažai tikėtina, nes negi valdžia eis prieš žmones. Patį pasiūlymą oficialiai pateikti Savivaldybei pagal reglamentuotą tvarką gyventojai turi Savivaldybei ne vėliau kaip pirmadienį.