Praėjusį ketvirtadienį, Visų šventųjų dienos ir Vėlinių išvakarėse, Telšių gedulo namų iniciatyva surengta akcija „In memoriam“. Jos metu Žemaitijos sostinės bei Varnių miesto ir keleto mažesnių miestelių kapinėse, bendradarbiaujant su įvairiomis rajono švietimo įstaigomis, bendruomenėmis, buvo tvarkomi menkiau prižiūrimi kapai, o ant kai kurių įženklinimo neturinčių kapų, identifikavus, kas ten palaidota, pastatyti Gedulo namų iniciatyva pagaminti atminimo ženklai.
Stasys Katauskas
Tikslas – neturi likti nė vieno apleisto kapo
Telšių gedulo namų direktorius Romanas Rokas Klingeris „Kalvotajai Žemaitijai“ pasakojo, kad iš viso tą dieną Telšių naujosiose kapinėse, padedant gimnazistams, sutvarkyti 65 kapai, o visame rajone tokių kapų sutvarkyta 220. Be Telšių, menkiau prižiūrimos ar apleistos palaidojimo vietos dar buvo tvarkomos Varnių miesto bei Luokės, Žarėnų, Eigirdžių ir Tryškių miestelių kapinėse.
Anot R. R. Klingerio, tokia akcija bendradarbiaujant su rajono moksleivija surengta pirmą kartą. Gedulo namų vadovas sakė, kad jo tikslas, jog prieš Lapkričio 1-ąją neliktų nė vieno apleisto kapo. Todėl ateityje bus kviečiama prie akcijos prisijungti ir kitas rajono bendruomenes ar iniciatyvines grupes, kurias Gedulo namai žada paremti žvakelėmis.
Darbavosi gimnazistai ir bendruomenės
Pamažu pavyksta išsiaiškinti, kas palaidota apleistuose kapuose, todėl ten, kur neišliko ženklinimas, pastatyti atminimo ženklai iš ilgaamžių aliuminio kompozito lentelių. Telšių kapinėse darbavosi pats R. R. Klingeris, kapinių prižiūrėtojas Viktoras Lukauskas bei mokytojų Aurelijos Šviežikienės, Alės Mingėlienės ir Loretos Raudytės vadovaujami Žemaitės gimnazijos gimnazistai.
Gimnazistai, tiesa, jau iš kitų gimnazijų, tvarkė kapus ir kitose kapinėse, kur vyko „In memoriam“ akcija. Varniuose dirbo M. Valančiaus gimnazijos ateitininkai su globėja Lijana Hirzel, šauliai su vadovu Saulium Jogminu bei mokiniai su vadove Jurgita Gustyte-Ivinskiene. Luokėje – V. Kleivos gimnazijos bendruomenė – su mokytoja Dalia Grubliauskiene, Tryškiuose, Eigirdžiuose ir Žarėnuose kapus tvarkė vietos bendruomenės, vadovaujamos pirmininkių Astos Simonavičienės, Marijos Vitkienės ir Laimos Jurkuvienės.