Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė:„Medicinos srityje dar daug problemų“

Sveikatos klausimai — opiausia nūdienos aktualija. Prieš savaitę Telšiuose lankėsi sveikatos apsaugos mininistrė Rimantė Šalaševičiūtė. Susitikime su gyventojais, medicinos darbuotojais aptartos problemos ir ieškota įvairių sveikatos klausimų sprendimų.

Donata Kazlauskienė

Elektroninio recepto nauda
Telšių rajono savivaldybės salėje R.Šalaševičiūtei gyventojai ir medikai uždavė klausimus elektroninio recepto (E-recepto) privalumų ir trūkumų tema, taip pat kalbėta apie eilių mažinimą medicinos įstaigose, kokybišką aptarnavimą ir slaugos lovų didinimą. „Dažnai lankausi įvairiose gydymo įstaigose. Prakalbus E-recepto sistemos įdiegimo tema, tenka išgirsti, kad pacientai naujovę priima nenoriai. Telšiuose viskas jau paruošta ir sistema gali startuoti, tačiau kol kas sveikatos priežiūros specialistai rengiami naudoti sistemą“,— atkreipė dėmesį sveikatos apsaugos ministrė. R.Šalaševičiūtė susirinkusius informavo, kad E-receptas naudingas vien dėl to, jog medicinos įstaigose sumažėtų pacientų eilės. Tereikia užpildyti dokumentus, ką gali padaryti ir žemesnės kvalifikacijos medikas. Dažnai kyla problemų dėl ranka parašyto recepto, nes jis neįskaitomas, tad elektroninė jo versija visiems bus suprantama ir aiški.
Išrašytam E-receptui vaistinėje pakaks pateikti asmens dokumentą. Anksčiau kalbėta, kad pacientą globojančiam ir slaugančiam asmeniui įsigyti receptinius vaistus, išrašytus per E-recepto sistemą, reikės notariško patvirtinimo. R.Šalaševičiūtė patikino ir informavo, kad jo nereikės. Vaistus išrašęs gydytojas į elektroninę erdvę turės tik įvesti globėjo asmens duomenis, o vaistininkas medikamentus išduos patikrinęs slaugančiojo asmens dokumentą. Pats pacientas taip pat gali E-sveikatos portale nurodyti asmenis, kurie už jį galės įsigyti jam išrašytus vaistus. Taip pat vaistinėse bus užtikrintas vaistų pardavimo skaidrumas.
Duomenys apie paciento sveikatos būklę bus randami E-sveikatos sistemoje. Čia kiekvienas turi savo prieigą. Nuo 2016-ųjų atsiras „elektroniniai vaizdai“, kur bus tyrimų duomenys. Popieriniai receptai dar liks, bet nebus dubliuojami kartu su E-receptu. Išrašyti E-receptą šiuo metu gali 170 iš beveik 550 šalyje veikiančių gydymo įstaigų, aptarnaujančių apie 70 proc. gyventojų.Pagal E-receptus išrašytus vaistus išduos visos pasirengusios Lietuvos vaistinės. Jų sąrašas yra skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos ir Valstybės vaistų kontrolės tarnybos, taip pat E-sveikatos portale. Nuo 2018-ųjų kovo 1 d. E-receptas turėtų pradėti veikti visoje šalyje.

Eilės — dėl atsakomybės stokos
Sveikatos apsaugos ministrė pastebėjo, kad eilės gydymo įstaigose gali susidaryti dėl netinkamai užpildytų siuntimų, pacientų atsakomybės stokos nepranešus atvykti į sveikatos priežiūros įstaigą ir užimti eilę. Anot R.Šalaševičiūtės, šeimos gydytojai taip pat per dažnai siunčia pacientus konsultuotis pas gydytojus-specialistus. Sveikatos apsaugos ministerija parengė Ketvirto sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo projektą „Yra numatyta 1700 slaugos lovų. Jas įsirengti papildomai galės tik tos įstaigos, kurios panaikins „tuščias“ stacionare esančias lovas. Tai reiškia, kad į ligoninę guldomų ligonių turėtų mažėti, o slaugomų — daugėti“,— informavo apie pokyčius sveikatos apsaugos ministrė.
Kartu su Regioninės Telšių ligoninės direktore Alma Vitkiene diskusijoje aptarti ligonių guldymo, branduolių magnetinio rezonanso ir kompiuterinio tomografo įkainiai. Anot medikų, jie Valstybinės ligonių kasos nustatyti per maži, tačiau tokią problemą kelia ir didžiosios šalies gydymo įstaigos.

Rezidentų programa
Regioninės Telšių ligoninės skyriaus vedėja Irena Skernevičiūtė domėjosi apie rezidentų rengimą. „Jį reikia peržiūrėti iš esmės. Reikalingos trišalės arba keturšalės sutartys, būtina atkurti nemokamas vietas medicinos studijų rezidentams, kurios buvo atimtos ir perduotos odontologiją ir veterinariją studijuojantiems studentams. Rezidentų rengimo programos atnaujinimą aptariu su Ministru Pirmininku, netrukus galėsiu pateikti išsamesnę informaciją“,— žadėjo R.Šalaševičiūtė.
I.Skernevičiūtė siūlė, kad rezidentūrą galima atlikti žemesnio lygio ligoninėje, o stažuotis — aukštesnio ir vėliau laikyti egzaminus. Sveikatos apsaugos ministrė pastebėjo, kad panašaus varianto ir siekiama.

Apsauga nuo šmeižto
Kalbėta apie Savivaldybės gydytojo funkcijas. Esą pagal dabartines nuostatas, jie patys nelabai gerai suvokia savo pareigų, nežino, už ką yra atsakingi. Svarstomas klausimas, ar apskritai reikalinga tokia pozicija. Savivaldybės gydytojai ne visada tinkamai koordinuoja sveikatos biurų ir gydymo įstaigų veiklą. Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Giedrė Girdvainytė teiravosi, kas apsaugos gydytojus nuo šmeižto ir pacientų agresijos? Anot jos, yra daug situacijų, kai gydytojai „puolami“ be reikalo ir nepagrįstai. „Reikia dirbti nuoširdžiai. Visus puola. Ir aš ne išimtis. Manau, kad ekstremaliais atvejais visi gydytojai galėtų vadovautis Kauno klinikų pavyzdžiu, kai, staiga mirus gimdyvei, nieko nelaukiant buvo surengta spaudos konferencija. Žurnalistams nuodugniai, be melo ir nuoširdžiai išaiškinta situacija. Greita orientacija, argumentuoti sprendimai — ir problemos nelieka. Veiklos skaidrumas ir viešumas, operatyvumas padeda išvengti nepasitenkinimo“,— akcentavo sveikatos apsaugos ministrė.

Dantų linijas protezavimas