Paroda, kviečianti pakelti akis į dangų

Garbią viešnią iš Prancūzijos apdovanojo „Alkos“ muziejaus direktorė Eva Stonkevičienė.

Žemaičių „Alkos“ muziejuje surengtą fotografo Michel‘io Goussard‘o (Prancūzija) parodą „Plačiai atmerktomis akimis. Šampanės fragmentai“ galima laikyti ilgametės dviejų šalių — Prancūzijos ir Lietuvos — bičiulystės simboliu.

Parengė Algirdas Dačkevičius

Parodos atidaryme savo mintimis apie tėvo kūrybinius ieškojimus fotografijos mene pasidalino jo dukra garbi viešnia iš Prancūzijos Anne-Marie Goussard. Net kelis kartus ji pakartojo vertingiausią savo tėvo pamokymą — kaskart pakelti akis nuo žemės ir leisti mintims paklajoti aukštybėse, žvilgsniu palydint, kad ir besisukančią vėtrungę…
Anne-Marie Goussard (šiuo metu einanti LR garbės konsulės Šampanės-Ardėnų regione pareigas) pirmą kartą atvyko į Lietuvą 1991 metais. Tai buvo nepaprasta kelionė, o tikra ekspedicija su keturiais medikamentų ir įvairių būtiniausių Lietuvai daiktų sunkvežimiais. Moteris su kolegomis keliavo per Vokietiją, Lenkiją, Baltarusiją, sutiktiems pasieniečiams sakydama, kad humanitarinė pagalba skirta Minskui. Galiausiai pasuko link Lietuvos, į kurią įvažiuojant laukė itin aštri diskusija su sovietinės armijos kareiviais.
2001 metais Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus už ypatingus nuopelnus Lietuvai apdovanojo Anne-Marie Goussard Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu, dar po metų ji buvo paskirta Lietuvos garbės konsule Šampanės-Ardėnų regione.
Be įvairiapusės diplomatinės veiklos, Anne-Marie Goussard organizuoja Lietuvos menininkų parodas Prancūzijoje. Gerbiamai konsulei tarpininkaujant, Žemaičių muziejuje „Alka“ pristatyta jos tėčio, Lietuvą atradusio per savo dukrą, fotografijų paroda.
Fotografas Michel‘is Goussard‘as yra kilęs iš senos garsios bakalėjininkų šeimos, kurios protėviai minimi nuo 1514 metų. M.Goussard‘as studijavo komercijos mokslus ir dirbdamas bakalėjoje tęsė šeimos tradiciją. Sulaukęs garbaus amžiaus, jis vis dažniau pradėjo leisti laisvalaikį su fotoaparatu rankose.
Parodoje „Plačiai atmerktomis akimis. Šampanės fragmentai“ M.Goussard‘as pristato intriguojančią vėtrungių kolekciją — jų elegantiški ir šmaikštūs siužetai atveria žiūrovui unikalius Šampanės ypatumus. Šis regionas garsus ne tik tauriuoju šampanu, kurį taip pat gamina ir parodos autoriaus šeimos nariai, bet ir gotikinėmis katedromis, puoštomis nuostabiais vitražais. Saulės spindulių ir senųjų vitražų sukurti paslaptingi atspindžiai, užfiksuoti jautraus Michel‘io Goussard‘o žvilgsnio, atveria dar vieną mažai pažįstamo regiono kultūros puslapį. Kūrėjas turi ypatingą santykį ir savitai bendrauja su gamta. Stebėdamas augalus, fiksuoja persikūnijusias, asociatyvias formas, žvelgdamas į vandenį, sustabdo raibuliuojantį paviršių, tyrinėdamas žemę, įamžina tapybiškas faktūras.
Michel‘is Goussard‘as kiekvienais metais dalyvauja Brienne-le-Chateau fotografijos konkurse, kuriame už eksponuojamas miesto fotografijas apdovanotas „Širdies taure“ (Coup de coeur). Jo įamžintais gamtos ir miesto vaizdais iliustruojamas savaitinis miestelio laikraštis „Rytų žaibas“ (L‘Est Ėclair). 2009-aisiais Michelis Goussard‘as dalyvavo fotografijos konkurse „Brienne-le-Chateau paminklai ir gatvės“, kuriame laimėjo III vietos prizą.
2011 metais Šampanėje įvykusioje fotografijos parodoje „Vandens scenos Brienne-le-Chateau“ autorius už fotografiją „Osaka, sidabro atspindžiai“ pelnė III vietą. 2013 m. Chavanges (Šampanės-Ardėnų regionas) organizuotoje parodoje Michel Goussard paskirta V vieta už fotografiją „Skalbykla su vandens kolonėle“ (Lavoir a la pompe, Chavanges). 2014 metais parodos autorius dalyvavo projekte „Keturiolikos menininkų paroda“ įvairiose Šampanės vietose. Bendroje parodoje eksponavo fotografijas drauge su tapytoja Melanie Dupas-Eeftung (Šampanės- Ardėnų regionas). Tais pačiais metais dalyvavo dviejose parodose Cruzy le Chatel ir trijose parodose Trišė (Trichet). 2016 metais Brienne-le-Chateau (Šampanės-Ardėnų regionas) M. Goussard‘as pristatė personalinę fotografijų parodą „Vaizdai iš čia ir iš svetur“. 2016 ir 2017 metais žinomas Šampanės fotografas dalyvavo parodose Les Riceys. Kasmet pavasarį, gegužės mėnesį, dalyvauja bendrose parodose „Amanė meno salone“ (Le salon artistique de l‘Amance). 2017 metais šioje parodoje laimėjo publikos prizą. 2018 metais parodos autorius savo fotografijas pristatė Šavanžė (Chavanges) publikai.
Lietuvoje parodą „Plačiai atmerktomis akimis. Šampanės fragmentai“ jau matė Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus lankytojai ir Žemaitijos nacionalinio parko Plateliuose svečiai.
Renginio Žemaičių muziejuje „Alka“ metu kalbėjo ne tik LR garbės konsulė Šampanės-Ardėnų regione Anne-Marie Goussard, bet ir Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus vyriausioji fondų saugotoja, parodos idėjos autorė ir kuratorė Danutė Gruzdienė, Telšių rajono savivaldybės vicemeras Kazys Lečkauskas, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė. Renginį „sustyguoti“ padėjo jos pavaduotoja Ingrida Vaitiekienė.
Prancūzų ir lietuvių, žinoma, ir žemaičių, draugystę sustiprino vieni kitiems dovanoti suvenyrai.
Nuostabių melodijų, grodama akordeonu, svečiams ir parodos lankytojams padovanojo daugkartinė tarptautinių pianistų konkursų laureatė Raminta Šukytė.