Jaunuosius Telšių ligoninės specialistus lydi holistinis požiūris į žmogų

Regioninės Telšių ligoninės kineziterapeutas Mantvydas Macas ir dietistė Greta Kazlauskaitė patenkinti grįžę į savo gimtąjį miestą.

Labai džiugu, kad į Regioninę Telšių ligoninę nuolat atvyksta jaunų medicinos specialistų. Šiemet jų gretas, sugrįžę į gimtąjį miestą, papildė kineziterapeutas Mantvydas Macas ir dietistė Greta Kazlauskaitė.
Algirdas Dačkevičius

Judesio terapija – paciento sveikatai
Mantvydas Macas – telšiškis, mokęsis Žemaitės gimnazijoje. Šiemet, baigęs Lietuvos sveikatos mokslų universitete bakalauro studijas, diplomuotas kineziterapeutas parvyko į gimtuosius Telšius. „Dirbti su savo krašto žmonėmis – daug maloniau“,– prisipažįsta pašnekovas, studijų metais praktikas atlikęs ne tik Telšių, bet ir Kauno bei Palangos ligoninėse. Žemaitijos sostinės ligoninėje jam ypač gerą įspūdį paliko praktikos vadovas kineziterapeutas Vytautas Miškinis. „Manau, kad jis savo profesionalumu ir vertingais patarimais padėjo kertinius pamatus mano pasirinktoje profesijoje“,– prisipažino M.Macas.
Turbūt daugelis yra ne kartą patyrę įvairių traumų ar skausmų ir dėl to susidūrę su gydytoju reabilitologu, o po to – ir kineziterapeutu. Turbūt kiekvienas žino, kad kineziterapeutas – tai specialistas, kuris savo pacientus gydo fiziniais pratimais ir tikslingai siekia sugrąžinti, koreguoti ar adaptuoti ligos ar traumos pažeistas judėjimo funkcijas. Ši profesija reikalauja daug fizinių pastangų, kantrybės, ištvermės, vidinio nusiteikimo, stengiantis pacientus nuteikti darbui optimistiškai. Su kineziterapija gydyti iš esmės galima viską: kvėpavimo sistemą, raumenų disbalansus, nervų sistemą, pusiausvyrą ir koordinaciją. Taip pat ji padeda žmonėms atsikratyti nerimo, pagerinti miego kokybę.
„Savo darbe siekiu maksimalaus asmens funkcinio atstatymo, užkirsti kelią neįgalumui ar jį sumažinti, o sergančiuosius ir neįgaliuosius integruoti į visuomenę“,– sakė M.Macas. O mieliausia specialistui išgirsti padėką iš sutikto žmogaus, kuriam galėjo pagelbėti. Tokių padėkų per savo neilgą laiką Telšių ligoninėje išgirsta ne viena.
Žinoma, teikiant profesionalias kineziterapijos paslaugas, bendradarbiaujama su kitais asmens bei visuomenės sveikatos priežiūros specialistais (reabilitologais, ergoterapeutais, slaugytojais reabilitacijai, psichoterapeutais, socialiniais darbuotojais, įvairių specialybių gydytojais konsultantais ir pan.).
Svarbu tai, kad savo darbe M.Macas vadovaujasi holistiniu požiūriu į žmogų. Holistic – iš graikų kalbos kilęs žodis. Holos reiškia „visas“. Dar Hipokratas manė, kad žmogaus kūno struktūra, funkcijos, protas ir dvasia yra nedalomi, o ligos ir negalavimai atsiranda, kai pažeidžiamas kūno vientisumas. Taikant holistines terapijas, gydomas individualus žmogus, o ne atskira organizmo dalis ir ieškoma negalavimo priežasties. Kineziterapeutas pateikė pavyzdį, kai riešo skausmo priežastis gali slypėti peties nervų rezginyje ir būtent ten jos reikia ieškoti.
Taigi, kineziterapeuto profesija nėra lengva, tačiau kiekvienam, susidūrusiam su tam tikromis problemomis ir praleidus nemažai laiko kineziterapeuto kabinete, tampa aišku, ką veikia šios profesijos atstovai.
Labai svarbu, kad pacientas, uždaręs kineziterapeuto kabineto duris, nepamirštų jam taikytų pamokančių specialisto patarimų ir pratimų. Tik atkaklumo ir meilės savo kūnui dėka galima vėl pajusti gyvenimo džiaugsmą.

Visaverčio ir sveiko maisto sargyboje
Visiškai neseniai Regioninėje Telšių ligoninėje dietiste pradėjo dirbti Greta Kazlauskaitė. Greta, baigusi „Džiugo“ gimnaziją, buvo išvykusi į užsienį, kur Škotijoje gyveno apie aštuonerius metus. Čia ji baigė socialinius mokslus, vėliau studijas susiejo su fiziniu lavinimu. Gyvendama svečioje šalyje „Covid-19“ pandemijos metu priėmė sprendimą įstoti į Klaipėdos Valstybinę kolegiją ir tapti dietiste. Pandemijai pasibaigus, prasidėjo studijų praktika, todėl reikėjo grįžti į Lietuvą. Mergina praktiką atliko Telšių senelių globos namuose ir ligoninės virtuvėje.
Naujam dietistės darbui daug profesionalių žinių suteikė gydytoja dietologė Barbora Jarašiūnė, taip pat dietistė Gabrielė Tverijonė. „Kolektyvas labai draugiškas, visi puikiai sutariame ir kartu kaip komanda siekiame, kad pacientai būtų maitinami sveikatai palankiu ir subalansuotu maistu“,– šypsodamasi sakė G.Kazlauskaitė.
Dietistės darbo diena gana įtempta ir apimanti platų veiklos spektrą: valgiaraščių sudarymas, bendradarbiavimas su maitinimo skyriumi, organizuojant dietinį maitinimą, patiekalų maistinės ir energetinės vertės skaičiavimas, dietinių patiekalų gamybos tikrinimas ir ragavimas, vertinant jų kokybę, užsakomų ir gaunamų produktų priežiūra, užtikrinant, kad būtų nepriimami iš tiekėjų gauti netinkantys maisto produktai, maisto atsekamumo žurnalų tikrinimas ir t.t.
Be to, reikia nuolat sekti su darbo specifika susijusią teisinę informaciją, išmanyti bei domėtis savo profesinės srities naujovėmis.
G.Kazlauskaitė pastebėjo, jog dietinis maitinimas yra skiriamas, remiantis gydytojų rekomendacijomis. Šis maitinimas užtikrina paciento fiziologinių ir ligos sąlygotų individualių maisto medžiagų ir energijos poreikių patenkinimą, parenkant tinkamus pagal skiriamą dietinį gydymą maisto produktus, patiekalų gamybos būdą, konsistenciją ir valgymo režimą.
Pagal dietinių patiekalų gaminimo ir pateikimo reikalavimus, pirmenybė teikiama tausojančiam gamybos būdui, kiekvieną dieną turi būti tiekiamos daržovės ir vaisiai pagal sezoniškumą, kurie tiekiami papildomo maitinimo metu. Kuo daugiau spalvų lėkštėje, tuo daugiau organizmas gauna vitaminų. Standartinių dietų ir gydomųjų standartinių dietų pagrindinių maitinimų patiekaluose daržovių (išskyrus bulves) ar vaisių garnyras turi sudaryti ne mažiau kaip 1/3 patiekalo svorio, o kitų dietų patiekaluose daržovių ir vaisių kiekis skaičiuojamas pagal dietų reikalavimus. Tas pats patiekalas neturi būti tiekiamas dažniau nei kartą per savaitę, išskyrus gėrimus ir garnyrus.
Pašnekovė užsiminė, jog ji vadovaujasi holistiniu požiūriu į mitybą, ypač padedant užkirsti kelią širdies bei kraujagyslių, mažinant cholesterolio kiekį, taip pat kitoms ligoms, pasitelkiant naujų mitybos įpročių formavimą. Sveikatai palanki mityba sumažina riziką virškinamojo trakto sutrikimų, skrandžio ligų išsivystymui ir kitų ligų progresavimui. Tačiau ne visos dietos yra tinkamos. „Atvyksta pacientų, kurie netoleruoja ar yra alergiški tam tikriems dietiniams produktams ar produktų grupei. Tokiu atveju, pasikalbėjus su pacientu ir atsižvelgus į sveikatos būklę, yra pritaikomos specialios dietos“,– sakė dietistė.
Žinoma, kai kurie pacientai, kuriems yra skirta gydomoji dieta, pageidautų jiems įprasto maisto, tačiau reikėtų prisiminti, kad tai skiriama jų sveikatos naudai. Be to, ligoninės virtuvė orientuota į žmogaus sveikatinimą, lyginant su kavinių ar restoranų patiekalais, nors visuomet stengiamasi, kad pacientas jaustųsi kaip namuose. Džiugu, kad daugelis už tai ir padėkoja.
Ligoninės vadovė Jovita Seiliuvienė ir vyriausioji slaugos administratorė Birutė Zavadskienė pasidžiaugė jaunų specialistų Mantvydo Maco ir Gretos Kazlauskaitės įsiliejimu į ligoninės bendruomenę. Jaunatviškas polėkis, entuziazmas ir puikus savo pareigų suvokimas bei atlikimas šiems specialistams gimtajame krašte žada gerą ateitį.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.